Neden Türkiye'de bilgisayar bilimleriyle ilgili içerik üretimi az?

Çocuklar daha genç ve öğrenecekler. Sırf yeni nesil geldi diye forumu kötülemeyin. Kötü çocuk değiller.
Yok hocam ondan demiyorum sadece çok büyük öğretmenlerdi onlar.
Samotne bey ara ara başka bir forumda bulunuyor, Possible bey elini eteğini çekti. Astroscott, parallel gibileri de eklenince

Samotne niye gitti? Ayrıca kendisi acaba G100'den kurtuldu mu acaba?
Alternatif bir foruma geçiş yapmıştık zamanında topluca, üstteki isimlerle de beraber, bu aralar ne yapıyor, burada mesaj atıyor mu bilmiyorum. Arada o foruma giriyor.
15 yaşında... Ben ne yapayım Radeon HD 2000 serisini?
kartla aramda 3 yaş var...

Gençler size tavsiyem buralarda takılacağınıza dil geliştirme uygulamalarına biraz para basın yabancı bir kız bulun iyi kötü konuşa İngilizceniz gelişir.
İngilizcem giriş-orta seviye. İleri düzeye çekme gibi düşüncem var zaten.

Gençler size tavsiyem buralarda takılacağınıza dil geliştirme uygulamalarına biraz para basın yabancı bir kız bulun iyi kötü konuşa İngilizceniz gelişir.
Benim buralarda takılmam genelde entel bir tabakayla sohbet etmek ve bilgisayar merakım. Hedef bilgisayar mühendisliği Allahın izniyle de tutmayacak gibi sanki. Geçen seneki sınav olsa rahat tutardı da TYTde battım sanırım biraz (kontrol etmedim ama aslında fena geçmemişti, biraz paranoya da var yoksa TYT mat çok iyi gelecek gibime gelmekte)(AYT fen, TYT TR ve Geo zorladı)(Bunlar başka mevzular gerçi :D)

İngilizce konusunda ise Eminem dinlemek bende ilerleme yarattı, en kötü durumda iyi bir RAPçi dinlersiniz (metalspor).

Okullar berbat degil, bir kaci haric kalani berbat.

Dunyanin en iyi sirketlerinde calisan ya da en iyi okullarinda akademisyen olmus fakat core egitimini Turkiye’de tamamlamis insanlar var gayet.

Iyi okullarin cok guzel olusumlari olur, girip astronomi klubune saatlerde kara delik konusabilirsin meraklilariyla.

Muhendisligin dili Ingilizcedir, yetkin muhendis bu tarz muhabbetleri zaten Ingilizce yapar ya da yapmayi tercih eder zira kendini Turkiye ile kisitlamaz.

Yapilan ise deger verilen yer neresiyse orada olmak istersin. CS icin de bu boyle.

Bence kendi basarisizliklarinizin sorumlulugunu alin, ulkeyi ya da cografyayi tek sorumlu ilan etmeyin. Yapan yapiyor.

Okullar berbat degil, birkaçı haric kalani berbat.

Dunyanin en iyi sirketlerinde calisan ya da en iyi okullarinda akademisyen olmus fakat Core egitimini Türkiye'de tamamlamis insanlar var gayet.

Iyi okullarin cok guzel olusumlari olur, girip astronomi klubune saatlerde kara delik konusabilirsin meraklilariyla.

Muhendisligin dili ıngilizcedir, yetkin muhendis bu tarz muhabbetleri zaten İngilizce yapar ya da yapmayi tercih eder zira kendini Türkiye ile kisitlamaz.

Yapilan ise deger verilen yer neresiyse orada olmak istersin. CS icin de bu boyle.

Bence kendi basarisizliklarinizin sorumlulugunu alin, ulkeyi ya da cografyayi tek sorumlu ilan etmeyin. Yapan yapiyor.

Zaten birkaç önceki yorumuma bakarsan Hindistan'da da aynı durumun yaşandığını söylemiştim, "Core" eğitimini ülkesinde tamamlayıp en iyi şirketlerde çalışan çoğu ülkeden insan bulabilirsin ve bundan daha doğal bir şey yok, fakat o adamların o şirketlerde olması sonucu ülkedeki genel eğitim durumunun berbat oluşunun üstünü örtmüyor bu bir, o başarılı saydığın insanların başarılı olma sebeplerinin ardında iyi bir ailevi destek yani ailesinin ekonomisinin iyi olması, iyi bir psikolojik destek alıyor olması ve daha bilimum sayamayacağım sosyolojik nedenler yatıyor, biraz sosyoloji ve psikoloji öğrenmeni tavsiye ederim istiyorsan birkaç kitap önereyim bu iki, benim derdim "iyi" okulların klüplerine gidip orada konuşmak değildi daha yazdıklarımı anlamaktan acizsin kaldı ki senden iyi bir mühendis olamaz zannediyorum çünkü bu sunduğun önerme zerre pratik değil ve mantıklı değil bu üç. Kendi başarısızlıklarınızın sorumluluğunu alın diyorsun da neyin ne olduğu ortada? Ülkecek ortaya neler koyabildiğimiz ortada? Ben daha yirmi yaşındayım gelip burada sana ahkam kesebilecek cesaretteysem bir şeyler okumuş öğrenmiş çalışmışım ve sorunları görmüşüm ki anlatıyorum değil mi? Ben mi sebep oldum ülkenin temel bilimlere değer vermemesine, zamanla eğitimin içinin boşaltılmasına, öğretmeninden doktorundan müfredatından öğrencisine aile yapısına ordusundan güvenlik güçlerine kadar yozlaşmasına, ekonominin bu hale gelmesine? Hayır. Ben yapmam gereken neyse yapıyorum fakat yetmiyor ben tek başıma hiçbir şeye çare olamam, gelin birlikte olalım diyorum. Yapan yapıyor o kadar saçma bir laf ki. Ayrıca mühendisliğin dili ingilizcedir derken? Bunu git fransız veya alman veya Rus birisine söyle suratına nasıl gülüyor :) zamanın bilimsel kaynaklarını latince kaynaklardan kopyalarken de aynı kafada olan insanlar varmış, halen var. Sen kendi diline sahip çıkmaz önem vermezsen az önce saydığım milletler gibi, ingilizceyi başat dil olarak görürsün tabii.

Zaten birkaç önceki yorumuma bakarsan Hindistan'da da aynı durumun yaşandığını söylemiştim, "Core" eğitimini ülkesinde tamamlayıp en iyi şirketlerde çalışan çoğu ülkeden insan bulabilirsin ve bundan daha doğal bir şey yok, fakat o adamların o şirketlerde olması sonucu ülkedeki genel eğitim durumunun berbat oluşunun üstünü örtmüyor bu bir, o başarılı saydığın insanların başarılı olma sebeplerinin ardında iyi bir ailevi destek yani ailesinin ekonomisinin iyi olması, iyi bir psikolojik destek alıyor olması ve daha bilimum sayamayacağım sosyolojik nedenler yatıyor, biraz sosyoloji ve psikoloji öğrenmeni tavsiye ederim istiyorsan birkaç kitap önereyim bu iki, benim derdim "iyi" okulların klüplerine gidip orada konuşmak değildi daha yazdıklarımı anlamaktan acizsin kaldı ki senden iyi bir mühendis olamaz zannediyorum çünkü bu sunduğun önerme zerre pratik değil ve mantıklı değil bu üç. Kendi başarısızlıklarınızın sorumluluğunu alın diyorsun da neyin ne olduğu ortada? Ülkecek ortaya neler koyabildiğimiz ortada? Ben daha yirmi yaşındayım gelip burada sana ahkam kesebilecek cesaretteysem bir şeyler okumuş öğrenmiş çalışmışım ve sorunları görmüşüm ki anlatıyorum değil mi? Ben mi sebep oldum ülkenin temel bilimlere değer vermemesine, zamanla eğitimin içinin boşaltılmasına, öğretmeninden doktorundan müfredatından öğrencisine aile yapısına ordusundan güvenlik güçlerine kadar yozlaşmasına, ekonominin bu hale gelmesine? Hayır. Ben yapmam gereken neyse yapıyorum fakat yetmiyor ben tek başıma hiçbir şeye çare olamam, gelin birlikte olalım diyorum. Yapan yapıyor o kadar saçma bir laf ki. Ayrıca mühendisliğin dili ingilizcedir derken? Bunu git fransız veya alman veya Rus birisine söyle suratına nasıl gülüyor :) zamanın bilimsel kaynaklarını latince kaynaklardan kopyalarken de aynı kafada olan insanlar varmış, halen var. Sen kendi diline sahip çıkmaz önem vermezsen az önce saydığım milletler gibi, ingilizceyi başat dil olarak görürsün tabii.

Bos yere triplere girip defansiflesme. Yapan yapiyor, babasi gece bekcisi olup da Yale'de okuyan arkadasim var, senelerce ayni sirayi paylastik. Made in Turkey.
Surekli aglayip da kaderi suclayip sorumluluktan kacmayin.

Bir de paragraf kullanmayi ogrenirsen insanlar daha rahat okur, sahsen ben ilk cumleyi okuyup biraktim.

Turkiye'de egitim almis ve CS alaninda yurt disinda super isler cikaran bolca insan var. Bir komunitenin eksikligi degil, o kominitede olamayisinizdir belki de problem.

Fransiz ve Rus muhendislerle calistim, surekli Ingilizce yazdik, konustuk. Sikayet ettigin konu hakkinda haberin yok.

Zaten "Icerik uretimi" dogru bir tanimlama dahi degil. Content creation gibi bir gorevi tanimi yok muhendisin. Konu aglama duvarina ve memleket gomme senliklerine donusmus anlamsiz sekilde.

Bos yere triplere girip defansiflesme. Yapan yapiyor, babasi gece bekcisi olup da Yale'de okuyan arkadasim var, senelerce ayni sirayi paylastik. Made in Turkey.
Surekli aglayip da kaderi suclayip sorumluluktan kacmayin.
Hocam yapan yapıyor haklısınız da herkes için geçerli değil.
Survivorship bias diye de bir gerçek var yani.

Üniversite sayılarının azaltılması gerekiyor. Üç beş üniversite dışında Türkiye Üniversite yok arkadaşlar. Size bunu üstüne basa basa söylüyorum. Ona göre ya okuyun ya da sanayide vasıflı eleman olun. Herkes üniversite okuyacak diye bir kaide yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı