Neden Türkiye'de bilgisayar bilimleriyle ilgili içerik üretimi az?

Sen YKS'de ne yapacağını düşün.
Konu bayraktar da değildi zaten. İkinci kez okuyun.

Cevap veremeyince konuyu başka yerlere çekmeyin:D sana ne dostum YKS de ne yapacağımdan? Bu sene olmazsa seneye olur durumumuz iyi. Olmazsa özel hoca tutar yine hallederim. Konu ile alakasız konuşup kaçmaya çalışmayın. Konu bayraktar değildi evet anlamaya başlamışsınız :D

sanki herkes bu ülke bana ne verdi ki ben bu ülke için çalışayım diyormuş gibi
Arkadaşlar ile birlikte Siber Yıldız yarışmasına katılmıştık, bu devletin yaptığı bir yarışma ve ilk 15. sıradaki kişileri/grupları devlet kadrosuna alacaklardı. Biz 3333 puan aldık ve 15. sıradaki grup yanlış hatırlamıyorsam 1900'a yakın bir şey almıştı. Fakat gel gör ki bizim grubun adı bile yok sıralamada. Torpil ile kendi adamlarını aldılar. 4 Genç o gün bıraktık siber güvenlik alanını. O günden bu yana hiç bakmadım bu konulara. Şimdi swift ile ios uygulama geliştirmeyi öğrenmeyi düşünüyorum. Burada si*ik yarıştırır gibi şunu, bunu yaptım diye anlatmayacağım. Fakat bizi yönetenlerin o kadar cahil, kalitesiz ve vizyonsuz insanlar olduğunuzu bilmenizi isterim. TUBİTAK kayıtlarını(bir çoğu gizli çekim) incelerdik eskiden, adam projesini anlatıyor jürilerden biri uyuyor, diğeri ne anlatıyor bu diyor, öbür taraftan birisi sürekli projeyi anlatan kişinin cümlesini kesiyor.

Bu ülkeyi yönetenler kaliteli insan değiller, dolayısı ile kaliteli bir insan yetişmesi çok zor. Var olanında önüne geçiliyor zaten, Ankara'da amcası/dayısı olan kazanıyor. Sen ne kadar bilim konuşmak istesen de anlamak istemeyecekler. Çünkü insanları öyle bir şekilde manipüle etmişler ki hayatlarını sadece okulda öğrendikleriyle kurtarabileceklerini düşünüyorlar. Arkadaşım RTE üniversitesinde bilgisayar programcılığı okuyordu, 1 yıl boyunca sadece html ve css öğrettiler çocuğa. Diğer yıl ise başlangıç seviye php ile c# öğretip saldılar. Okullarda kendini geliştirmemiş bir çok öğretmen var hiçbiri denetlenmiyor. Utanmasalar flash player anlatacaklar öğrencilere. Bu öğretmenler çocuklara neler öğretiyor diye bakılmıyor, baksalar bile kendileri de anlamıyor zaten, ders işleniyorsa tamam diyor. Haliyle öğrencide diplomam olsun yeter diyor.

Bu yönetim ile bu ülkeden daha da kalitesiz insanlar çıkacak bundan eminim. Bilime ve teknolojiye değer vermeyen bir ülke burası. Gençler bir şeyler geliştirsin diye devletin sunduğu hiçbir imkan yok. Zaten malum kişi istemiyor bunu, "bizim Allah'ımız var" diyor o ona yeter.

Arkadaşlar ile birlikte Siber Yıldız yarışmasına katılmıştık, bu devletin yaptığı bir yarışma ve ilk 15. sıradaki kişileri/grupları devlet kadrosuna alacaklardı. Biz 3333 puan aldık ve 15. sıradaki grup yanlış hatırlamıyorsam 1900'a yakın bir şey almıştı. Fakat gel gör ki bizim grubun adı bile yok sıralamada. Torpil ile kendi adamlarını aldılar. 4 Genç o gün bıraktık siber güvenlik alanını. O günden bu yana hiç bakmadım bu konulara. Şimdi Swift ile iOS uygulama geliştirmeyi öğrenmeyi düşünüyorum. Burada si*ik yarıştırır gibi şunu, bunu yaptım diye anlatmayacağım. Fakat bizi yönetenlerin o kadar cahil, kalitesiz ve vizyonsuz insanlar olduğunuzu bilmenizi isterim. TÜBİTAK kayıtlarını(birçoğu gizli çekim) incelerdik eskiden, adam projesini anlatıyor jürilerden biri uyuyor, diğeri ne anlatıyor bu diyor, öbür taraftan birisi sürekli projeyi anlatan kişinin cümlesini kesiyor.

Bu ülkeyi yönetenler kaliteli insan değiller, dolayısı ile kaliteli bir insan yetişmesi çok zor. Var olanında önüne geçiliyor zaten, Ankara'da amcası/dayısı olan kazanıyor. Sen ne kadar bilim konuşmak istesen de anlamak istemeyecekler. Çünkü insanları öyle bir şekilde manipüle etmişler ki hayatlarını sadece okulda öğrendikleriyle kurtarabileceklerini düşünüyorlar. Arkadaşım RTE üniversitesinde bilgisayar programcılığı okuyordu, 1 yıl boyunca sadece HTML ve CSS öğrettiler çocuğa. Diğer yıl ise başlangıç seviye PHP ile C# öğretip saldılar. Okullarda kendini geliştirmemiş birçok öğretmen var hiçbiri denetlenmiyor. Utanmasalar flash Player anlatacaklar öğrencilere. Bu öğretmenler çocuklara neler öğretiyor diye bakılmıyor, baksalar bile kendileri de anlamıyor zaten, ders işleniyorsa tamam diyor. Haliyle öğrencide diplomam olsun yeter diyor.

Bu yönetim ile bu ülkeden daha da kalitesiz insanlar çıkacak bundan eminim. Bilime ve teknolojiye değer vermeyen bir ülke burası. Gençler bir şeyler geliştirsin diye devletin sunduğu hiçbir imkan yok. Zaten malum kişi istemiyor bunu, "bizim Allah'ımız var" diyor o ona yeter.

Şimdi 2 tane cahil gelir, Selçuk bayraktara hakaret etmişsiniz gibi oraya getirir konuyu :D

Destek az ve her yer üniversite dolu.

Avrupa sistemi daha iyi bir ülke içinde 7-8 tane üniversite var ve hepsi nitelikli.

Bize bakınca 108 tane filan var 7 tanesi hariç ilk 500'e giren yok. İşin komiği insanlar bu ilk 500 içinde olmayan kurumlar için YKS denen sınava çalışıyor hatta hayatlarını adayıp gençliklerini zehir ediyor.

Dünya üstünde 240 tane ülke var ve 22 tanesinin filan üniversitesi yok bu mantıkla gidelim 218 eder her ülke 2 üniversitenin top 500 yapsa eder 436 hadi ABD ve İngiltere ve Almanya prestijli olsun 470 etti gene 30 yer kalıyor.

Gene, hükümet ekonomiyi basit borsa ve faiz oyunları ile toplarız sanıyor ama çözüm üretim.

Bos yere triplere girip defansiflesme. Yapan yapiyor, babasi gece bekcisi olup da Yale'de okuyan arkadasim var, senelerce ayni sirayi paylastik. Made in Turkey.
Surekli aglayip da kaderi suclayip sorumluluktan kacmayin.

Bir de paragraf kullanmayi ogrenirsen insanlar daha rahat okur, sahsen ben ilk cumleyi okuyup biraktim.

Turkiye'de egitim almis ve CS alaninda yurt disinda super isler cikaran bolca insan var. Bir komunitenin eksikligi degil, o kominitede olamayisinizdir belki de problem.

Fransiz ve Rus muhendislerle calistim, surekli Ingilizce yazdik, konustuk. Sikayet ettigin konu hakkinda haberin yok.

Zaten "Icerik uretimi" dogru bir tanimlama dahi degil. Content creation gibi bir gorevi tanimi yok muhendisin. Konu aglama duvarina ve memleket gomme senliklerine donusmus anlamsiz sekilde.
Sen de biraz kitap okumaya başlarsan ve Türkçe klavye kullanırsan iyi olacak. Zaten her yazdığımın ilk cümlesini okuyup bıraktığın o kadar belli oluyor ki bomboş kadercilik yapıyorsunuz diye zırvalamışsın, ben asla öyle bir şey yapmadım.
Senin hayatta geçirdiğin her saniye kadar okuduğum karakter vardır muhtemelen, şuraya kendi oluşturduğum fakat devamını kota sınırından aktaramadığım kütüphanemi bırakayım, içerisinde zekanı bol bol geliştirecek kitaplar var, özellikle sosyoloji, siyaset, tarih içerikli kitaplara oldukça ihtiyacın varmış gibi duruyor, okuyup biraz dengim seviyesine gel ondan sonra tartışalım zira insanların neden bu halde olduğunu henüz kavrayamıyorsun, prefrontal cortex tahmini 25 yaşına kadar gelişiyor ya bu yaştan küçüksün ya da sen de eksik kalmış sanırım.
Sürekli zırvaladığın kaderi suçluyorsunuz, sorumluluğunuzu üstünüze alın meselesine gelirsek, ya hiç iş hayatında bulunmadın yalan söylüyorsun, ya da dışarıya adım atmadın. Hadi benim söylediğim berbat politikaların bizi bu noktaya getirdiği yalan olsun, sonuç olarak Türkiye'nin bana dünya üzerinde yazılım sektöründeki konumunu kanıtlarla gösterir misin, Türkiye yazılımdan ne kadar kazanıyor, ekonomik pazarı ne kadar büyük, bu konuda ne kadar şirkete sahip, bu şirketlerin ciroları neler, kaç Türk işçi çalıştırıyorlar, bana bir yazar mısın? Bana birkaç kişiden bahsedip duruyorsun bu ülke seksen milyon üzeri nüfusa sahip bu nüfusun çoğu kalifiye eleman, çoğu genel anlamda kültürlü, donanımlı, eğitimli mi bana kanıtlarıyla sunar mısın?
Hadi diyeceğim ülke dört dörtlük çok iyi ürünler üretiyoruz da ben burada dert yanıyorum başarısız olduğum için yirmi yaşımda :D , kaldı ki yandığım derdin ne olduğunu bile anlamaktan acizsin neyin tatavasını yapıyorsun birader sen?
Sanırsın biz İngilizce yazmasını bilmiyoruz content creationmuş yazsana içerik üretimi diye çok mu şey bilmiş oldun sen şimdi bayağı havalı oldun hee :D? Evet mühendisin görevi bu değil fakat insan bu tarz adı yeni popülerleşmiş "sosyal sorumluluk" görevleri üstlenmezse zaten bilgi, tecrübe paylaşımı eksik olan ülkede neyin ilerlemesini bekliyorsun? Zaten "görev tanımı"nı şirketler sana belirliyor ne alakası var ayrıca görev tanımıyla :dd?

Arkadaşlar ile birlikte Siber Yıldız yarışmasına katılmıştık, bu devletin yaptığı bir yarışma ve ilk 15. sıradaki kişileri/grupları devlet kadrosuna alacaklardı. Biz 3333 puan aldık ve 15. sıradaki grup yanlış hatırlamıyorsam 1900'a yakın bir şey almıştı. Fakat gel gör ki bizim grubun adı bile yok sıralamada. Torpil ile kendi adamlarını aldılar. 4 Genç o gün bıraktık siber güvenlik alanını. O günden bu yana hiç bakmadım bu konulara. Şimdi swift ile ios uygulama geliştirmeyi öğrenmeyi düşünüyorum. Burada si*ik yarıştırır gibi şunu, bunu yaptım diye anlatmayacağım. Fakat bizi yönetenlerin o kadar cahil, kalitesiz ve vizyonsuz insanlar olduğunuzu bilmenizi isterim. TUBİTAK kayıtlarını(bir çoğu gizli çekim) incelerdik eskiden, adam projesini anlatıyor jürilerden biri uyuyor, diğeri ne anlatıyor bu diyor, öbür taraftan birisi sürekli projeyi anlatan kişinin cümlesini kesiyor.

Bu ülkeyi yönetenler kaliteli insan değiller, dolayısı ile kaliteli bir insan yetişmesi çok zor. Var olanında önüne geçiliyor zaten, Ankara'da amcası/dayısı olan kazanıyor. Sen ne kadar bilim konuşmak istesen de anlamak istemeyecekler. Çünkü insanları öyle bir şekilde manipüle etmişler ki hayatlarını sadece okulda öğrendikleriyle kurtarabileceklerini düşünüyorlar. Arkadaşım RTE üniversitesinde bilgisayar programcılığı okuyordu, 1 yıl boyunca sadece html ve css öğrettiler çocuğa. Diğer yıl ise başlangıç seviye php ile c# öğretip saldılar. Okullarda kendini geliştirmemiş bir çok öğretmen var hiçbiri denetlenmiyor. Utanmasalar flash player anlatacaklar öğrencilere. Bu öğretmenler çocuklara neler öğretiyor diye bakılmıyor, baksalar bile kendileri de anlamıyor zaten, ders işleniyorsa tamam diyor. Haliyle öğrencide diplomam olsun yeter diyor.

Çok haklısın, ülkeyi yönetenlerin çoğu bunun doğru dürüst eğitimine sahip değil, eğitime sahip olanların çoğunun da liyakat bilinci ve ahlaki değerleri yok. Daha tahtaya Türkçe karakterleri yazamayan siyasilerimiz var :) Fakat yine de bizim yapmamız gereken kendi aramızda birlik olup güçlenmek, kendi bilgilerimizi bu bilgiye ulaşmak isteyenlere öğretmek diye düşünüyorum. Sonuçta dünyanın neresine gidersek gidelim bizi geriye çekmeye çalışanlar ve karşılaşacağımız problemler olacak, önemli olan bizim işler başarmamız ve bu başarıyı yaygınlaştırmamız. Mesela ben Youtube kanalı ve blogum üzerinden edindiğim bilgileri ve eğitim sisteminde sorulmayan soruları, düşünülmeyen konuları paylaşıyorum, kitap önerileri yayınlıyorum, herkesin de tecrübesini paylaşmasını ve birbirine yardımcı olmasını öneriyorum ve bu saydığın cahil insanlar en çok birlik olmamızdan korkuyorlar. Kapitalizm sağ olsun devletin veya herhangi birinin bizi kucaklamasına ihtiyacımız yok, parlayalım yeter, para bizi bulacaktır.

@Yararsız Üye bu hocam da bilgisayar mühendisiydi sanırım. İyi bilir.

Vay be. Şadi hocayı özledim. Gerçi YKS üni seçimlerinde geçen seneki gibi yayın açar ama eskisi gibi video da atmıyor. 😥
Çok kaliteli bir mühendis insanlar ne kadar teşekkür etse az geçmişteki içeriklerine.

Malum partiyle de alakası var ama Selçuk Bayraktar denen adam her ne kadar Erdoğan'ın damadı olsa da adam Mit'de Master yapmış nitelikli bir adam. Adam isterse dünyanın en iyi hava savunma şirketlerinde iyi konumlarda çalışabilir. Ama adam kendi ülkesinin sanayisinin kalkınması için elinden geleni yapıyor. Kendi ülkesinde mücadele veriyor. Bir siz mi akıllısınız? Hangi genç Türkiye'nin kalkınması için elini altına koyacak? Popülist akımlara çok fazla kapilmişınız. Mezun olduğu okulları aşağıya bırakıyorum. Hanginiz Mit'de Master yapacak kadar zekisiniz? Çinli bilim adamları bile Selçuk Bayraktar'a övgüler yağdırıyor.

Eki Görüntüle 1433836
İnsanların gittikleri okullar, giyim kuşamları, tatlı dilli oluşları gözünüzü boyamasın. Seneler sonra bu adamların aslında maske takıyor olduklarını, vatanına hizmet ediyormuş gibi gözükürken saman altından ne sular yürüttüklerini göreceksiniz. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yok, malum kişinin damadı oluşu yeterli zaten. Sence vatansever olduğu için mi ülkesinde kaldı, burada daha çok para yürütebileceği için mi? Aselsan'da çalışan mühendislerin zamanında başlarına gelen hikayeleri oku, özellikle oranın çalışanı olupta intihar edenlerle alakalı araştırılma önergesinin kimler tarafından reddediliğini araştır, çalışanlar varsa orada duyduklarını dinle. Aselsanda çalışan nice yetenekli ve zeki insanlar neden çalışmayı bırakmışlar, gidebilenler yurt dışına gitmişler, emin ol vatanlarını sevmedikleri için değil. Ayrıca kimse eleştirilemez değil dostum, isteyen istediği insanı eleştirir insanları bu kadar yüceltmeye gerek yok.

Son düzenleme:
Destek az ve her yer üniversite dolu.

Avrupa sistemi daha iyi bir ülke içinde 7-8 tane üniversite var ve hepsi nitelikli.

Bize bakınca 108 tane filan var 7 tanesi hariç ilk 500'e giren yok. İşin komiği insanlar bu ilk 500 içinde olmayan kurumlar için YKS denen sınava çalışıyor hatta hayatlarını adayıp gençliklerini zehir ediyor.

Dünya üstünde 240 tane ülke var ve 22 tanesinin filan üniversitesi yok bu mantıkla gidelim 218 eder her ülke 2 üniversitenin top 500 yapsa eder 436 hadi ABD ve İngiltere ve Almanya prestijli olsun 470 etti gene 30 yer kalıyor.

Gene, hükümet ekonomiyi basit borsa ve faiz oyunları ile toplarız sanıyor ama çözüm üretim.
Çözüm üretim,eğitim,hukuk,güvenlik,siyaset sisteminin düzeltilmesi, liyakatın gelmesi, megolamanlar ve dinozorların gitmesi. Gerçi geçmişte var olan devletlerin ne sebeplerle yıkıldıklarını veya bozulduklarını araştırınca ve tıpatıp aynı şeyleri görünce, sonumuzun yakın olduğunu görüyor insan.

Cevap veremeyince konuyu başka yerlere çekmeyin:D sana ne dostum YKS de ne yapacağımdan? Bu sene olmazsa seneye olur durumumuz iyi. Olmazsa özel hoca tutar yine hallederim. Konu ile alakasız konuşup kaçmaya çalışmayın. Konu bayraktar değildi evet anlamaya başlamışsınız :D
Diyorum ki arkadaş iktidar miktidar dedi. Bu yüzden nitelikli olanlar göçüyor dedi. Senin gibi olanlar değil yani. Neyse. Ben de dedim ki o göç edenleri bu ülkeden bir halt olmaz mantığında varsayarak Atatürk de öyle dese n'olurdu dedim. Geneli öyle çünkü. Yani hemen pes etmemek gerek diyorum. Ben de yurtdışı düşünüyorum ama bir şekilde geri döneceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı