Neden Twitch. TV gibi yayın platformlarını izliyorsunuz?

Herkese merhaba,
Bildiğiniz üzere ülkemizde ve dünyada yoğun olarak Twitch, Facebook Gaming, YouTube, Mixer gibi platformlardan video oyun yayıncıları izleniyor. Yüksek lisans öğrencisi ve aynı zamanda bir oyun sever olarak yüksek lisans tezimin konusu olarak Twitch gibi platformlarda izleyicilerin neden yayın izlediklerine kendi daraltılmış konum çerçevesinde değinmek istiyorum. Bu nokta da temel düşüncem olarak izleyicilerin yayını çoğunlukla o oyunu oynayacak bilgisayar, ekipman, internet bağlantısı ve oyunların pahalı olması nedeniyle izlediklerini düşünüyorum. Anlayacağınız burada temel perspektifi ülkemizde yoksulluk nedeniyle oyunu oynamak yerine oyunu oynayanların deneyimini paylaşma ve böylelikle ücretsiz bir şekilde oyunlardan uzak kalmamak üzerine kurdum.

Burada tabii ki belirli ekipmana sahip olup oyunu oynayan ancak yetenekli yayıncılardan oyun taktikleri öğrenmeye çalışan izleyiciler mevcut. Sadece kafa dağıtmak, sosyalleşmek, sohbet için yayın izleyenler de var. Fakat dediğim gibi temel düşüncem yoksulluk üzerine ve sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz. Sizlerin video oyun yayıncılarını izlemekteki amacınız, sizi harekete geçiren şeyler neler? Oyun alacak yeterli param ve kaliteli bir bilgisayarım olsa yayıncıyı izlemem, onun yerine oyunu oynarım diyenler var mı aranızda? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tamamen can sıkıntısı benim ki. Genelde video falan izlerim YouTube de. Ama bir süre sonra sürekli izlediğin ve izlediklerine benzer şeyler çıkıyor. Ve izlemek istemiyorum. Bende o yüzden izleyecek bir şey kalmadığı zaman Twitch izlerim.

Geri
Yukarı