Neden Ucuz Ekipman Alınmamalı?

261538

Megapat
Makaleler
98
İngilizlerin kullandığı bir söz var "Ucuza mal alacak kadar zengin değilim."

Tatil yaklaşıyor, kampanyalar başlar bunun için kısaca neden ucuz donanım, ekipman almamalısınız kısaca anlatacağım.

Diyelim ki bir fare alacaksanız bütçeniz 100TL, 100TL'ye gidip sağından solundan ışık çıkan adı duyulmamış fareyi alırsanız kısa vadede mutlu olup sonra uzun uzun başınızı duvarlara vurursunuz. Aldınız oyunlarda düzgün çalışmıyor, üstü kavlıyor, arada geç tıklıyor vs. gibi sorunlar başlar ve karşınızda muhatap bulamazsınız. Bu duruma düşmemek için önce bütçeyi iyi belirlemen gerekiyor. Örnek veriyim 100 TL'ye gittin ışıklı fare aldın sonra istediğin performansı vermediğini gördün, sonra takılmaya vs başladı ve bu ekipman direk elinde patladı. Eğer sen kendini biraz kısıp 25 TL daha biriktirip örnek bir Logitech fare almış olsaydın böyle bir durumla muhtemeden karşılaşmayacaktın, karşılaşsan bile firma sana diyecekti ki o ürününüzü değiştiriyoruz kusura bakmayın diyecekti. Ürün alırken sırf RGB'sine şekline göre alım yaparsanız uzun vadede çok ama çok mutsuz olacağınızı ben söyleyeyim. Param ona yetiyor demeyin, biraz sabredin sonra daha güzelini daha kalitelisini alıp uzun vadede daha çok mutlu olursunuz. Sadece performansı geçtim, sağlık açısından da ne tür materyaller kullanıldığı belli olmaz bu ürünlerde. Forumdaki bazı arkadaşlara şunu söyleyeyim, bu tarz ürünlere yönlendirmeyelim, biraz sabrın ne olduğunu anlatıp daha güzel, kaliteli ürünlere yönlendirelim ki adam aldığı zaman sizi güzel ansın.

Alıcı arkadaşlar için kısaca şunu hatırlatayım buradaki insanlar hiç bir firmadan para falan almıyor bizim ürünümüzü öner, reklamını yap diye. Bazı markaların bazı ürünleri kalitesiz. Diğer sektörde iyi diye her sektörde iyi olacak diye bir şey yok. Buradaki arkadaşlar bilgisine gözlemlerine dayanarak yazıyor sırf markaya düşkünlük için gereksiz tartışmalara girmeyelim. Burada öneri sunan insanların çoğu pişman olmayın diye uğraşıyor bunu da hatırlatayım iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben ucuz ama kaliteli almaktan yanayım. Mouse, klavye ve kulaklık benzeri çevre birimlerine 100TL'den fazla vermem. Bana göre gereksiz. Tabii bu kişiden kişiye ve kullanımdan kullanıma değişen bir şey.

Ucuz almakta bir sorun yok fakat hem ucuz hem kaliteli ürün bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Mesela kulaklığım 40 TL idi, üç yıl oldu hala sapasağlam çalışıyor.

Fare olarak mesela, Logitech M90 kullanıyorum. Bu fare ölümsüz. 40 TL gibi bir fiyatı vardı.

Yıllar boyu merdiven altı çin ekipmanları kullandım. Olabilecek en ucuz ve kalitesiz ürünlerdi. Evet iş görüyordu. Ama çok sık arıza çıkartıyordu. Düzgün markaların giriş seviyesi ekipmanlarını aldığımda aradaki farkı anlamıştım.

Daha sonları Orta ve Üst seviye ekipmanlarıda tecrübe ettim. Arada fark olsada ekipmanlara o kadar ücret ödenmesinin saçma olduğuna karar verdim. Eğer E-Spor oyuncusu değilseniz pek gerek yok.

Kaliteli kendini kanıtlamış markaların giriş seviyesi ürünlerini karşılaştırıp hangi ürünün Fiyat/Performans dengesi yüksek ise onu satın almak daha mantıklıdır. Sadece ucuz kulaklık yüzünden sağlık sorunları yaşadığım için bütçeyi yükseltip Arctis 3 satın almıştım.

Düşük-Orta bütçe ile ekipman alacak arkadaşlara kulaklığa önem göstermelerini tavsiye ederim. Onun dışında Mouse ve Klavye düzgün markaların giriş seviyesi ürünlerinden en avantajlı özelliklere sahip olan model seçilebilir.

Arctis 3-Rival 110-CM Masterkeys Lite setini kullanıyorum. Arıza çıkarmadıkları sürece uzun süre değiştirme ihtiyacı duymam. Onun yerine donanım bileşenlerini düzenli olarak yenilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizde de ''Ucuz etin yahnisi yavan olur.'' derler. Ama kalitesiz ürünle ucuz ürün ve kaliteli ürünle pahalı ürün arasında ince bir çizgi vardır, buna dikkat etmek lazım. Pahalı olan her şeyi iyi görme huyu var bizim millette, bilinçsiz kullanıcılarla dolu market.

Ben ucuz ama kaliteli almaktan yanayım. Mouse, klavye ve kulaklık benzeri çevre birimlerine 100TL'den fazla vermem. Bana göre gereksiz. Tabii bu kişiden kişiye ve kullanımdan kullanıma değişen bir şey.

Ucuz almakta bir sorun yok fakat hem ucuz hem kaliteli ürün bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Mesela kulaklığım 40 TL idi, üç yıl oldu hala sapasağlam çalışıyor.

Fare olarak mesela, Logitech M90 kullanıyorum. Bu fare ölümsüz. 40 TL gibi bir fiyatı vardı.

Kulaklık Kulak içi ise sorun değil. Kulak üstü modeller için belli bir bütçenin olması gerektiğini düşünüyorum. Düşük fiyat aralığında merdiven altı ürünler satılıyor. Kulak ve baş ağrısına neden olan bu ürünleri kullanmak uzun süreçte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kulak üstü bir kulaklık. Dediğim gibi ne ağrı yapıyor ne başka bir şey. Yıllardır kullanıyorum ve gayet memnunum.

Philips SHP1900 kendisi.

Kulak üstü bir kulaklık. Dediğim gibi ne ağrı yapıyor ne başka bir şey. Yıllardır kullanıyorum ve gayet memnunum.

Philips SHP1900 kendisi.

Philips markasının bir kalitesi var diğerlerine göre.
Yıllar boyu merdiven altı çin ekipmanları kullandım. Olabilecek en ucuz ve kalitesiz ürünlerdi. Evet iş görüyordu. Ama çok sık arıza çıkartıyordu. Düzgün markaların giriş seviyesi ekipmanlarını aldığımda aradaki farkı anlamıştım.

Daha sonları Orta ve Üst seviye ekipmanlarıda tecrübe ettim. Arada fark olsada ekipmanlara o kadar ücret ödenmesinin saçma olduğuna karar verdim. Eğer E-Spor oyuncusu değilseniz pek gerek yok.

Kaliteli kendini kanıtlamış markaların giriş seviyesi ürünlerini karşılaştırıp hangi ürünün Fiyat/Performans dengesi yüksek ise onu satın almak daha mantıklıdır. Sadece ucuz kulaklık yüzünden sağlık sorunları yaşadığım için bütçeyi yükseltip Arctis 3 satın almıştım.

Düşük-Orta bütçe ile ekipman alacak arkadaşlara kulaklığa önem göstermelerini tavsiye ederim. Onun dışında Mouse ve Klavye düzgün markaların giriş seviyesi ürünlerinden en avantajlı özelliklere sahip olan model seçilebilir.

Arctis 3-Rival 110-CM Masterkeys Lite setini kullanıyorum. Arıza çıkarmadıkları sürece uzun süre değiştirme ihtiyacı duymam. Onun yerine donanım bileşenlerini düzenli olarak yenilerim.

Arctis 5 var 1 haftadır telefon kulaklığıyla takılıyorum genel olarak oynadığım oyunları çözdüğüm için telefon kulaklığı bile kısmen iş görüyor sadece çok ince seslerde fark oluyor. Yıllardır telefon kulaklığıyla ses kasmış biri olarak telefon kulaklığı ucuz markalı çoğu kulaküstü kulaklıktan daha kaliteli bence. Kulakiçi değil yalnız eski modeller artık çıkmıyor telefonlardan malesef.

Geri
Yukarı