Neden Ülkemizde Uzay Çalışmaları Yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

21Kıray

Hectopat
Daha fazla  
Yanlış anlamayın kötülemiyorum ama...

1. Neden ülkemizin uzay programı yok? (Uzaya türk astoronot gönderip aya bayrak dikme vs.)
Sakın ekonomi sıkıntısı safsatasını diyip durmayın. Sadece 1 yılda Diyanet'e aktarılan para ile tek başına ülke olarak marsa cusorty robotu gönerebiliyoruz. Bizden daha düşük ekonomiye sahip ama bilime önem veren komşularımız bırakın uydu imalatını roketle uzaya canlı hayvan gönderip geri getirebilmiştir. Duyar gibiyim? Türksat 2A, 3A, 4A ? Onlar ülkemizin kendi üretimi değil, sadece başka ülkelere büyük paralar karşılığında kendi (milletimizin) kullanması için yaptırdığı uydular. Amaaan üzülmeyin, ülkemizin kendi has imalatı olan Türksat 5A yakın zamanda gelicek. Ama üzüldüğüm taraf ne biliyormusunuz? Kendi ülkemize ait uyduları bile ''Fransız Kuyanası'' neden yerden uzaya yolluyoruz. Yani kendimize ait rampamız bile yok.

2.Neden astronomik ve fiziksel deneyler için büyük labaratuarlara sahip değiliz? Örnek: CERN Labaratuarı ve içindeki Hadron Çarpıştırıcısı.

Link: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı - Vikipedi

Yorumlarda:''Kolaysa kendin yap'' gibi yorumlar görmek istemiyorum. İnanın bana devlet yetkilisi olaydım bu tür şeyler için çalışırdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkeler ilk önce temel hizmetleri geliştirir, sonra bilimle ve teknolojiyle ilgilenmeye başlar. Yıl olmuş 2014, biz hala ihmale bağlı işçi ölümlerini engelleyemiyoruz. Din konusunda ise dine para harcayarak (cami, Kur'an kursu inşaatı) halkın gönlünü hoş tutmaya çalışıyorlar.

Ülkeler ilk önce temel hizmetleri geliştirir, sonra bilimle ve teknolojiyle ilgilenmeye başlar. Yıl olmuş 2014, biz hala ihmale bağlı işçi ölümlerini engelleyemiyoruz. Din konusunda ise dine para harcayarak (cami, Kur'an kursu inşaatı) halkın gönlünü hoş tutmaya çalışıyorlar.
Tabiki Din'e önem vermek önemlidir ama tonlarca parayı, hiç kimsenin daha fazla camiye ihtiyacı yokken çöpe atmak tabiki israftır haklısın.

Camiye ihtiyaç olup olmadığını siz nerden biliyorsunuz? Kusura bakmayın ama sadece 'Ülkemiz' diye açılan bir başlıkta bile konu yine dine gelirse, asıl sorunu her problemi dine atfedenlerin konuşmaktan başka hiçbir icraat yapmamasından dolayı ne bir cern olur ne de uzay programı.

Tabiki Din'e önem vermek önemlidir ama tonlarca parayı, hiç kimsenin daha fazla camiye ihtiyacı yokken çöpe atmak tabiki israftır haklısın.
Ya gerçekten haklısın benim inancım varda gerçekten artık her sokakta cami var ve bazı camilerin yarısı dahi dolmuyor. Yani boş yere bir yapı görülüyor.

Camiye ihtiyaç olup olmadığını siz nerden biliyorsunuz? Kusura bakmayın ama sadece 'Ülkemiz' diye açılan bir başlıkta bile konu yine dine gelirse, asıl sorunu her problemi dine atfedenlerin konuşmaktan başka hiçbir icraat yapmamasından dolayı ne bir cern olur ne de uzay programı.
Demek isteğim şu: Din için ülkemizde ayrılan para gereksiz ve abartılı boyutlarda. Az az para ayrılsa da olur. Ve evet camilerin kendisinden biliyorum camiye ihtiyaç olmadığını. En kalabalık Cuma namazlarında bile zor zoruna doluyor camiler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı