Nedir bu Arabesk Rap sevgisi ?

Bir de bu adamların her şarkıda, her klipte (Klip dedim kusura bakmayın) madde kullanmaları, maddelerden söz etmeleri... Bağırmaktan başka bir şey yok. :D

Güzel diss atmış. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
TLDR; gL Hf.

Toplumun eğitim ve sosyo kültrel seviyesinin getirmiş olduğu bir şey. Eskiden toplum arabesk dinlerdi. Şimdi aynı toplum çok fazla genç nesil yetiştirdi. Ama bu nesil arabesk'i demode olarak görüyor. Bu bağlamda yeni bir akım çıkardılar: Arbesk Rap. Sanırım Pit10'un blogundaki bu yazısı olaya güzel bir açıklama getirmektedir:

Pit10 — A.R.A.B.A (Arabesk Rap’e Alternatif Bakış Açısı)

Eğitim ve sosyo-kültürel seviyesiyle ortaya çıkan bir şey ama, ortaya çıktığı toplumun değerlerini alalım; 1960'lar Amerika Birleşik Devletleri, yeni "insan" sayılan Siyahi (afro-american) insanların birdenbire eşit toplum şartları silsilesine kabul edileceklerini hayal ettikleri zamana denk geliyor... düşük seviyeli maaşlı ve aşağılanan iş olanaklarından, daha yüksek mevkiler, eşit olanaklar, eşitlik... Tabi çağdaş mimari ve psikolojiyle kurulan, çevre düzenlemesiyle insanların gözlerini kapatan "banliyö" kavramları endüstri devrimiyle avrupada ortaya konmuş ve ikinci dünya savaşından sonra olgunlaşmış şekilde yerküre üzerinde siyasi sistem için kullanılan yaşam alanı verme ama "uzaklaştırma" politikasının sonucudur.

Sadece bu yüzden bile - Pit10 bu yazısında "sokak" diyerek sınıfta kalıyor...

Arabesk Rap?

Arabesk'in kabul görmemişlik durumunu düşünelim; köyden şehire göçen "şeeerli", köyünde kalan "kööölü" iken, şeeerli köyüne döndüğünde köylü olarak kabul görmez ve hatta iltifatlarla içten içte pasif-agresif yaklaşımda bulunur köölüler, ama tatilden şehre döndüğünde şehir yaşamını oluşturmuş insanlar için o asla şeeerli olamayacaktır, kööölü olacaktır...

Bunun tek bir açıklaması var, kişilik oluşturulmasına izin vermeyen kültürel zincirler. Kimse senin "kim" olduğuna, olabileceğine bakmaz - çünkü o küçük güzel huzurlu hayal dünyalarında armut her zaman dibine düşmüştür.

Şimdi 2000'leri ekleyin, plansız nüfus (ama annesi babası o adamı kadını seks yaparak doğurmadı unutmayın), yetersiz eğitim (insan fotosentezle ürer demiştik), ve 15-20 yaşına gelip şehirde çalışan ikinci üçüncü nesil şeeerlinin çocuklarının halen şehirde ve köyde kabul görmemesi (kültürel zincir) sonucu (ama o çocukların paraları var, TV'de izleyip şeeerlilere varmak isteyen kööölü güzellerini düşünelim), 150 yıl önce avrupanın endüstrileşmeyle yarattığı kişisel hapishaneleri ve mahalle-hayvanatbahçeleri artık ülkemizde de var. Bu sesler buralardan yükseliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı