Nedir bu insanlardaki AMD düşmanlığı?

SezerBey98

Hectopat
Daha fazla  
Bir X forumunda 6900XT'nin fiyatına göre 3090'dan çok daha avantajlı ve mantıklı olduğunu hatta 3080'e göre de çok daha mantıklı olduğunu dile getirdim. Örneğin bugünün şartlarına 6900XT, rakibi olan 3090'ın yarı fiyatına satılırken 3080'den 5-10 bin lira daha ucuza bulmanız mümkün. Ben bir AMD RX 6900XT kullanıcısı olarak XFX Speedster MERC 319 modeliyle aldığım sonuçlar muhteşemin muhteşemi diyebilirim. Soğutması muazzam derecede iyi, overclocklanmada sorun yaşatmıyor ve 2K performansı şahane. Elbette GDDR6 + Infinity Cache teknololjisi 2K ve 1080p için çok uygun fiyattan yüksek performans sunsa da 4K çözünürlükte 3000 serisine yetişemiyor. Dünya'daki ortalamaya bakarsak Steam'in verilerine göre en çok kullanılan ekran 1080p. Ülkemize bakarsak 2K ve 1080p. Kimse 4K 144Hz alacak kadar zengin değil. Hal böyle olunca değerlendirmeyi 2K ve 1080p'de yapıyoruz, GDDR6X'e çok takılmıyoruz.

Peki size de soruyorum. Bu forumun kalitesini fikrini önemsiyorum çünkü buradaki çoğu kullanıcı bilgililer. Belki benim yanlışım var belki bilmem gereken şeyler var. Neden 6900XT ile bir tane bile driver, ısınma, optimizasyon sorunları yaşamazken insanlar yalandan 6000'i kötülüyor? Neden 6900XT gibi saf performansta 3090'la yarışan kart varken insanlar 2 kat fazla para verip 3090 alıyor veya 5-7 bin lira fazla verip 3080 alıyorlar? Sizce Ray Tracing teknolojisi için (DLSS saymıyorum rakibi FSR birkaç ay içinde gelmesi planlanıyor) bir de RTX Voice için 6900XT yerine 2 katı olan 3090 almak veya 5-7 bin lira verip saf performansı önemsemeyip Ray Tracing için almak sizce de mantıksız değil mi? Yoksa kaçırdığım bir şey mi var?

Not: Driver ve optimizasyon mevzusu açmayın öyle bir şey yok. Ayrıca 6900XT'nin bana göre eksik kaldığı yer Ray Tracing performansı 3070 ile aynı olması. Onun dışında hala RTX 3000 yerine çok ama çok daha ucuz fiyata RX 6000 serisi alınması taraftarıyım. Her şey Ray Tracing değil, önemli olan saf performans.

Not 2: Rendercılar bu konudan uzak tutulmuştur. Renderda NVIDIA öndedir. Oyuncu olan kitleyi kastettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilmiyorum ama yazılımsal sorunlar nedeni ile ben de korkuyorum açıkçası.

Yazılımsal sorunları bahane etmeyin demiştim. Yaşasam haklısınız diyeceğim. 6000 serisinde bir kere bir sorun görsem onu da yazacağım ama hiçbir sorunu yok.

Çünkü NVIDIA.

Anlarsın ya.

Artieks.

Bu şuna benzer. iPhone kardeşim elma var o yüzden Samsung almam demek gibi bir şey.

Zaten AMD RX 6000 serisi hakkında çoğu kişi kötü eleştride bulunmuyor. AMD'nin en düzgün ve mantıklı serisi. Tek kötü yanı DLSS gibi gelişmiş teknolojilerinin ve RT Core'larının yeterli olmaması. Onun dışında mükemmel kartlar.

Peki RTX'i iyi olması. 10 bin TL fark vermeye değer mi? Ben şahsen Ray Tracing uğruna 6900XT'nin üstüne 15 bin lira koyup 3090 almam mesela. Ya da 6800XT'yi satıp üstüne 10 bin TL koyup 3080 almam.

1- Ray Tracing performansı hala bir Nvidia değil
2- Bir sonraki sürücü güncellemesinde Watmann benzeri hatalarla karşılaşmayacağının garantisi yok. (sürücü hazırlama ekibinin içinde NVIDIA ajanı olabilir bence :D)

Peki RTX'i iyi olması. 10 bin TL fark vermeye değer mi? Ben şahsen Ray Tracing uğruna 6900XT'nin üstüne 15 bin lira koyup 3090 almam mesela. Ya da 6800XT'yi satıp üstüne 10 bin TL koyup 3080 almam.
Şahsi fikirim, ben de önemsemiyorum. Ama her zaman son kullanıcı odaklı düşünmemiz gerek. BroadCast Studio gibi RT Core'ları çok verimli kullanan veya çok yüksek çözünürlüklerde yüksek FPS değeriyle oyun oynamak (DLSS) seçim açısından kullanıcılara bir artı sunuyor. Ama tabii ki aradaki fiyat farkına değmez. Ben de desteklemiyorum zaten.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı