Nedir bu insanlardaki AMD düşmanlığı?

Çok iyi hatırlıyorum RX500 serisi de 5000 serisi de ilk çıktığında neredeyse problemsizdi. Driver güncellemesi geldikçe kartlara bir şey oldu :D

Her malın bir alıcısı vardır. Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda da değilsiniz. O an en uygun fiyatlı olan hangisiyse o tercih edilmeli. O yüzden bırakın konuşan konuşsun, almak isteyen oyun için gitsin 3-5 FPS için binlerce lira bayılsın siz rahatınıza bakın. Onun dışında AMD'nin GPU tarafında isminin bir tık karalanmasının sebebi RX 500 ve RX 5000 serisi GPU'lardan dolayı. WattMan ve sürücü sıkıntıları yüzünden çok fazla konu açıldı fakat günümüzde hâlâ geçmişe göre yorum yapan çok fazla kullanıcı mevcut. Bu tarz insanlara önüne yeterli veriyi de koysanız anlamayacaklardır.

Arkadaşlar ben X forumunda da aynı şeyleri duyuyorum. Mesela diyor ki oyun bazında bana RTX 3000'inin 10 bin TL fazla vermenin avantajını söyleyin diyorum.

Cevaplar şu oluyor: Driver / RTX.

Tamam ama Driver'da sorun yaşamıyorum ki? RTX dediğimiz şey Allah aşkına iki kart saf performansta aynı FPS'i veriyorken RTX açıp yüksek FPS alayım diye 10 bin TL fazla neden vereyim? Ayrıca arkadaşlar ıntelciler de ryzencılara diyor ki Ryzen çok ısınıyor, sorunlu falan halbuki bu sorun Athlon'larda FX'lerde vardı ve şu an Ryzen müthiş işlemciler. Nvıdıacılar da AMD'ye RX500'deki sorunu 6000 serisi gibi temiz güçlü sorunsuz kartlara mal ediyor. İnsanlar 6700XT parasına 3060 alıyor yazık oluyor paraya. Mesela RTX kullanan hiçbir arkadaşım voice açmıyor stüdyo açmıyor yayın açmıyor. Soruyorum neden RTX 3000 aldın, bana diyor ki RTX açıyor. Adamın aldığı saf performanstaki FPS değeri 6700XT'nin epey gerisinde ama 3060 almış adı NVIDIA diye.

Şuna benziyor olay: iPhone alıyorum çünkü iOS var, Intel alıyorum çünkü Ryzen'lar sıkıntılı, NVIDIA alıyorum çünkü RTX var.

Bu arada fanboy değilim. RTX 2060 2070 Super kullandım, AMD o zamanlar cidden kanıtlanacak sorunları vardı ve Ray Tracing bile açmayan GPU'yu yakın fiyata satıyordu. Şimdi ise 4K 60 FPS Ray Tracing'i beğenmeyip aynı güçte sırf RTX gücü yüksek diye 10-15 bin lira fazla verip 3090 alanları gördüm. Şaşırıyorum sebebini araştırıyorum mantıklı olsa yapacağım cidden. Amacım bu sebepleri görüp gerekirse benim de geçmem.

Sizin fikrinizde olmayan bir düşünceye veya fikre mantıksız, saçma demek yerine saygı duyup sadece kendi düşüncenizi saygı çerçevesi içerisinde belirtmekle yetinebilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta herkesin sevdiği ya da sevmediği bir marka vardır elbette. Yok AMD kart en iyisi yok NVIDIA en iyisi şeklinde tartışmalara girmeye hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Biz burada yeri gelip birbirimizin kalplerini kıracak şekilde ağır ithamlarda bulunup marka eleştirileri yapsak bile bunun AMD ya da NVIDIA markalarının umurumda olacağını sanmıyorum adamlar her şekilde paralarını kazanıyor. :D

Kendi görüşümü dile getirecek olursam sadece 2004 yılında NVIDIA FX 5200 ekran kartı kullanıp, diğer yıllar da hep AMD ekran kartlarını (HD 7560D,HD 6570, RX 560, RX 590) kullanan birisi olarak AMD ekran kartlarından iyice nefret ettim diyebilirim özellikle RX 590'da yaşadığım onca sıkıntılardan sonra. Bakın bu benim şahsi görüşüm olup herhangi bir markaya kötü filan demiyorum. Sizin sorunuzun cevabı da aslında eskiden beri AMD ekran kartı kullanıp birçok sıkıntı yaşayan kullanıcılardır diye düşünüyorum.

Her malın bir alıcısı vardır. Üretici firmalar babamın şirketi değil sonuçta aklıma hangisi yatarsa cebime hangisi uygunsa, hangisini sorunsuz kullanacağımı düşünürsem onu tercih ederim. Ama RTX serisi kartların olayı zaten RTX ve DLSS bu kanatta öne çıkan kartlar NVIDIA oluyor haliyle. Rakibi FSRnin birkaç ay sonra çıkacak olması şu anki piyasayı değiştirmez. Geçmiş AMD serisi kartların WattMan hataları çok meşhur. Foruma baktığımızda bile en çok konu AMD kartlar için açılmış. Milletin ağzı sütten bir kere yandığı için yoğurdu da üfleyerek yiyor. Açıkçası ben bir AMD kart alıp sorun yaşasam dönüp yüzüne bakmam tekrar. Ta ki sorunlarının ortadan kalktığına ikna olana kadar.

Her malın bir alıcısı vardır. Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda da değilsiniz. O an en uygun fiyatlı olan hangisiyse o tercih edilmeli. O yüzden bırakın konuşan konuşsun, almak isteyen oyun için gitsin 3-5 FPS için binlerce lira bayılsın siz rahatınıza bakın. Onun dışında AMD'nin GPU tarafında isminin bir tık karalanmasının sebebi RX 500 ve RX 5000 serisi GPU'lardan dolayı. WattMan ve sürücü sıkıntıları yüzünden çok fazla konu açıldı fakat günümüzde hâlâ geçmişe göre yorum yapan çok fazla kullanıcı mevcut. Bu tarz insanlara önüne yeterli veriyi de koysanız anlamayacaklardır.

Elbette konuşan konuşsun deriz. Fakat kaçırdığım bir şey varsa bileyim. Gerekirse 6900XT'yi satıp 3070 alayım aynı fiyata. Bu Forum'a bu konuyu bu yüzden açtım. Belki Ray Tracing, saf performanstan daha önemli unsurdur. Bilemedim ki 🙄

Yeni konular

Geri
Yukarı