Nedir bu metaverse?

gazwiez

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar son dönemlerde her yerde metaverse kelimesini duyuyorum. Bugün okulda bir tane hoca da dedi merak saldım iyice. Ama biraz baktım ancak anlamadım. Güzelce anlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Metaverse ya da sanal evren, insanların hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evrene denir.

Kaynak: Wikipedia.

Metaverse dünyasında Web 2.0'da yükselmiş büyük bilişim kuruluşları yerine bu doğrulamayı sağlayacak kullanıcı kendi verisini kendisi gibi diğer kullanıcılarla herhangi bir aracı olmadan paylaşacak.

Örnek olarak Technopat Sosyal'ı verebiliriz. Biz üyeler, oluşturduğumuz içeriği paylaşmak için Technopat Sosyal gibi bir platform yerine kendi cihazlarımızın birbiriyle iletişime geçerek oluşturduğu platformları kullanacağız.

Peki bu platform kendini nasıl fonlayacak? Çözüm basit, reklam vermek isteyen kişi platforma dijital emtiayı teslim edecek ve söz konusu reklamdan elde edilen gelir, herhangi bir üçüncü kişi onayı olmadan reklamı görenler ve içeriği oluşturan kişiler arasında blokchain sistemiyle paylaşılacak. Yani burada hem platform, hem de platformu oluşturan içerik oluşturucular ve reklamı gören kullanıcılar kazanacak.

Çok uçuk bir proje gibi görünebilir ama bu anlattığım sistemin başlangıç seviyesi şu an Brave Browser kullanan kişiler tarafından yürütülüyor.

Metaverse bilgisayarı toplamak 100 bin lira. Gözlük lazım. İyi bilgisayar gerekli. Dolar da artıyor. 100 bine topladığın bilgisayar da 5 yıl sonra işe yaramayacak. Yani 5 yılda bir 100 bin lira verebilecekseniz, heyecanla bekleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı