Nedir bu moderatörlerle derdiniz?

salihius

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Moderatörler bence gayet işini yapıyor. Arada çok fazla kin kusan insan görüyorum. Kolay değildir bence işleri. Sürekli konu onayla, mesaj düzelt, ceza ver. Benim ilk konumu doğru yere taşıyıp ismini değiştirmişlerdi. Yeni üyelere sıcak bakıyorlar gördüğüm kadarıyla. Etrafta sürekli moderatörleri eleştiren, laf atan, yanlış ceza aldığını iddia eden insanlar görüyorum. Nedir bu moderatörlerle derdiniz merak ettim. Konu dışı kısmında çok fazla var bunlardan. Moderatörler değil ben sinirlenmeye başladım artık. Bu nedir arkadaş. Konu dışına bakınıyoruz zibilyon tane "yanlış ceza" "mesajlarımı editliyorlar" konusu görüyorum. Ek olarak gerçekten vardır illaki yanlış ceza verilmiştir, cezaya itiraz etmek için bir seçenek olmalı bence ama bu seçeneğin çok yanlış kullanılcağını düşünüyorum.

Sizin de fikirlerinizi öğrenmek istedim.

Ek: Zaten moderatörler düzeltir diyerek gidip abuk subuk yerlere yanlış konular açarsanız gelipte yanlış ceza demek için hakkınız yok bence.

Son düzenleme:
Kuralları okumak için bir dakikasını ayırmayan insanlar burada moderatörlere laf atıyor(Sosyal'in birçok yerinde özellikle vurgulanmasına rağmen.). Daha kendi dillerini doğru düzgün konuşamayıp burada yorum yapıyorlar. Bu tarz açılan konular direkt kapatılmalı ve moderatörler asla ama asla cevap verilmemeli(Bu malum şahıslara moderatörler gerçekten kendini açıklamak için uzun uzun yazıyor. Gereği yok.). Hem moderatörler hem köklü üyeler için bu konular hem zaman hem moral kaybı.

Moderatörlük yapmış birisi olarak, kesinlikle zor bir iş. Ancak bu işe girerken sorumluluk alıyorsun, yani bunları yapmak senin görevin. Yanlış ceza vermesi de buna dahil, olayı tam bilmeden ceza vermek doğru değil. Birçok arkadaşım haksız yerde bile uyarı aldı, ancak eskisine nazaran kurallar daha esnek. Artık anında ceza vermiyorlar, şimdi hangi modun ne yaptığını da bilmediğim için eleştiri de yapamam.
Bence en önemlisi, 'Bize ulaşın' kısmının aktif olması. Ceza alan kişi mazeretini belirtmeli ve moderasyon ekibi buna göre karar vermeli. Naçizane görüşüm budur.
Düzenlemeye de çok takılmamak lazım, dakikalar içinde 100'lere ulaşan konu sayısını gördüğüm oldu. Bazı modlar toplu onaylayıp sonradan düzenleyebiliyor, bazıları ise gözden kaçırabiliyor.
İki tarafın güzel bir şekilde birbirini eleştirmesi bence daha mantıklı olur, kazan kazan mantığı gibi. Modlar buna göre tavırlarını vb. değiştirir, kullanıcılar da onun bilincinde olup tekrarlamamaya çalışır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuralları okumak için bir dakikasını ayırmayan insanlar burada moderatörlere laf atıyor(Sosyal'in birçok yerinde özellikle vurgulanmasına rağmen.). Daha kendi dillerini doğru düzgün konuşamayıp burada yorum yapıyorlar. Bu tarz açılan konular direkt kapatılmalı ve moderatörler asla ama asla cevap verilmemeli(Bu malum şahıslara moderatörler gerçekten kendini açıklamak için uzun uzun yazıyor. Gereği yok.). Hem moderatörler hem köklü üyeler için bu konular hem zaman hem moral kaybı.
Kuralları çok iyi bildiğini sanan ama aslında bilmeyenler var birde.
Örneğin ben kuralları iyice okudum yaklaşık 3 kere. Foruma katılalı birkaç saat oldu daha. Biraz konu dışına bakayım dedim ancak ortalık "Yanlış Ceza" konularından geçilmiyordu.
Haksız bir uyarım varsa bile bunun için konu açıp, moderatör arkadaşlarla polemiğe girmedim. Ben "Neden uyarı aldım" konularını gereksiz buluyorum. Rapor sistemini yerinde kullanan biri olarak söylüyorum, moderatör arkadaşlar işlerini gayet güzel yapıyor.
Haklısınız.

Kuralları çok iyi bildiğini sanan ama aslında bilmeyenler var birde.
Örneğin ben kuralları iyice okudum yaklaşık 3 kere. Foruma katılalı birkaç saat oldu daha. Biraz konu dışına bakayım dedim ancak ortalık "Yanlış Ceza" konularından geçilmiyordu.

Haklısınız.
On bir sayfalık konuda, sekiz sayfa mesajı raporladığımı bilirim. Uzun uzun raporladım. Birisini uyardığım için o kişi beni "Moderatörlerin Yardakçısı" olarak nitelendirdi.

Son düzenleme:
Moderatörler bana göre büyük oranda işini iyi yapıyorlar ve aynı şekilde işin idari tarafını da iyi yürütüyorlar.
Ayrıca sitenin üyelik sayısına ve yaş ortalamasına baktığımızda öyle büyütecek kadar sorun göremiyorum, tabi sitenin koymuş olduğu kuralın bunda büyük payı olduğunu da belirteyim.
Şahsen ben artı-eksi toplamda belki süper olmayabilir ama genel derecesini ortalamanın üzerinde iyi görüyorum.

Geri
Yukarı