Nerede o eski FPS'ciler...

Huskiey

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Technopat forumda yeniyim. Uzun zamandır aklıma takılan bir konuyu buraya yazmak istedim. Her türlü eleştiriye açığım. :) Buyrun;

Yıllar ilerledikçe haliyle birçok yeni FPS oyunu çıkıyor. Bunların çoğu eskilere dayanan büyük serilerin devam oyunları, Call of Duty, Battlefield ve Far Cry gibi. Veya şansı varsa yeni bir seri. Bugün FPS türünün geldiği son noktaya baktığımda gördüğüm içerik genelde hep aynı. Diyeceksiniz abi tür ateş etme oyunu zaten olay bu en fazla 2-3 araç kullanır üstüne hikaye serpiştirirsin. Evet haklısınız ama bana sorarsanız çoğu oyun sakız oldu. Fakat olay o değil. Olay aslında kendini FPS gamer sayan küçük yaştaki arkadaşlarımız ki küçük olmayanlarıda var. Benim burda kızdığım nokta, sadece günümüzün oyunlarını oynayıp (şartlar bunu gerektiriyor doğal olarak) oyunu ona göre ölçüp biçmeleri. Yani örnek olarak güzel kardeşimiz "Call of Duty 4 en iyi FPS dir aga üstüne tanımam!" dediği zaman zamanın best oyunlarını hiçe sayıyor olması. Çocukluğunu veya gençliğini; Quake, Doom, Unreal Tournamet, Duke Nukem vb. gibi oyunların yaygın olduğu zamanda geçirmişse ne demek istediğimi anlamıştır. Neden sadece Battlefield veya Crysis gibi oyunları oynayıp yorum yapıyorsun ki? Neden eski oyunlara da bi göz atmıyorsun? Hele ki hayatında sadece CS oynamış kişiler ölümüne CS yi övmesi beni deli ediyor. Sakın yanlış anlamayın CS de benim gözümde en iyilerdendir. Günümüzün FPS stili genelde CoD tarzı iki silah ile sınırlı, bıçağı eline almak yerine bir tuşla kullanabildiğin veya nişan alma özelliğinin olduğu oyunlar. Elbette hepsi aynı değil fakat düşünsenize şuan hangi FPS oyununda nişan alma yok? Herhalde sadece Counter-Strike da (sadece 2 veya 3 tane silah da var yanılmıyorsam) yada adını bile duymadığınız bir oyunda belki. Yani bu da Valve'nin hala eski sistemi koruyup oyuncuları önemsediğini gösterir. Yeni sisteme uymak kötü veya iyi olduğunu savunmuyorum ama neredeyse her oyunun aynı şeyi yapıp bize her sene aynı şekilde sunması açıkçası beni biraz baydı. Eskiden çıkan her CoD serisini deli gibi takip edip oynardım mesela fakat son zamanlarda sizinde bildiğiniz gibi seri cacık olunca bende bıraktım. Burada old school fanboyluğu yapıp id Software'i falan tutmuyorum tabi ama böyle bi oyuncu kitlesi bence gerçekten saçma, hele ki tek baktıkları grafikler veya o tarz şeyler olunca. Herkes Minecraft hakkında grafik olarak birşeye benzemediğini falan söylemişti ilk çıktığımı zamanlar biliyorsunuz ama gelin görün ki şimdi ne kadar popüler. Muhabbet sadece grafik değil, oynanış veya hikayede önemli ama bunu bir türlü bilemeyen bir toplum var ortada. Nerede o eski FPS'ciler? Bugün birine Quake veya Doom oynadın mı diye sorsanız herhalde hayır diyecek. HL oynadın mı deseniz onada hayır diyecek. Kendini gamer sanan arkadaşlar da ilk FPS oyunun bile ne olduğunu bilmeyecek. Bende hala o eski FPS hayranlarının nerede olduğunu asla bilemiyeceğim. :)

Merhabalar,

Bence "FPS'ciler" her dönemin FPS oyununa uyum sağlamalı. Quake oynadığım dönemlerde en iyisiydi, bazı günler CS atarak sabahlardık. Ama her geçen gün daha iyi dinamikli ve grafikli oyunlar çıkıyor ki bunları göz ardı edip eski oyunlara en iyi demek gerçekten zor. Daha çok dönemine göre hareket edilmeli.

Hepimiz o eski oyunlardan geçtik. Tek özlediğim şey arkadaş çevresi. Valve oyunculara değer veriyor mu bilmiyorum. Dota 2 de sırf bir mod gelmedi diye oyuncular isyan etti. Tabi sonra Ruslar sağ olsun Valve e Volvo dedikleri için bir makara döndü ve olay büyüdü. Bu sefer oyuncular Volvo ya isyan etti. Daha da büyüdü. Bütün sosyal medya ya yayıldı. En sonunda Volvo durumdan şikayetçi olup Gaben a bir mesaj attı. Ardından bir özür blogu geldi ve oyun modu eklendi. Konudan alakası saptı farkındayım. Son olarak şunu ekleyeceğim. Valve eğlendirecek tarzda oyun yapıyor. Ciddi değil. Yaptıkları şey bizi anlar şekilde ama sonrasında iplemiyorlar.

Merhabalar,

Bence "FPS'ciler" her dönemin FPS oyununa uyum sağlamalı. Quake oynadığım dönemlerde en iyisiydi, bazı günler CS atarak sabahlardık. Ama her geçen gün daha iyi dinamikli ve grafikli oyunlar çıkıyor ki bunları göz ardı edip eski oyunlara en iyi demek gerçekten zor. Daha çok dönemine göre hareket edilmeli.

Evet haklısınız. Fakat madem "FPS'ci" olucaksın imkanın oldukça her tür eski yeni oyunu oynamalısın. Ben buna inanıyorum. "Dayı BF3 çıkmış 10 numara ya bügüne kadar yapılmış en iyi FPS oyunu diyorum sana." gibi arkadaşlar hep var çevrede biliyosunuz. Yeni oyunlar belki artık bana yenilik getirmiyo ama biliyorum ki cidden çok kaliteli, oynadığım zaman ağzımın açık kaldığı oyunlar var ama o eski grup, eski tat seven kişiler ortalarda yok. Şuan bile Quake 3 Arena olsa sıkılmam oynarım. Aslında benim derdim kıt görüşlü kişiler ile, başka birşey değil.

Tabi ki, arkadaşlarımla oynadığım CS'ın tadını ne BF4 nede başka bir oyun veriyor "Özlüyorum". Keşke o günler olsa da BF4 olmasa :)

O zamanlarda internet cafe'ler yeniydi ve kimsenin evinde de bilgisayar yoktu. Arkadaş gurubu toplanır cafede takılırdık şimdi olay biraz daha değişti.
Herkes evinden giriyor sistem toplamak daha basitleşti. Hemen hemen her konuda çözüm internetten bulunabiliyor.
Online oyunlarda da olduğu gibi raid call yada Teamspeak gibi programlarla sesli sohbet ederek oynanıyor oyunlar.
Oyunların ve oyunculuğun mantığıda tamamen değişti arkadaşlar.
Herşeyden önce bir çok yerde mahelle arkadaşlık kavramı bile evrim geçirdi desem haksız sayılmam heralde.
''FPS''ci'lerde haliyle evrim geçirmiş oldu dersem yanlış olmaz sanırsam.

4 senedir arkadaşlarımla f2p fps oyunu oynamıyorum. Bütün arkadaşlarım lole geçti. Bir tek ben Dota 2 ye geçtim ve f2p oyunları oynamayı bıraktım. Oyunlarımı orjinal alıyorum. 100 e yakın oyun aldım. Hepsini oynadım. Multiplayer oyunlar oynadım ve en sonunda şunu anladım. Oyun en güzel arkadaşla oynanıyor. Arkadaşın yoksa haz vermiyor oyun. Ha veriyor ama 2 gün. Ondan sonra sıkılıyorsun. Eskiden TeamSpeak odalarında güzel muhabbet ederdik. Akşama kadar oynardık ve gün geçmezdi. Şimdi artık o kadar hızlı geçiyor ki anlamıyorum. Sakın arkadaşlarınıza kızmayın. En güzel onlarla oynanıyor. Kıymetini bilin. F2p oyunlarında ki toplulukları özledim.

Aynen bende özledim eski zamanları. Hele ki dönem resmen MOBA dönemi ki zırt bırt oyun çıkıyor ve ben LoL den bıkmış vaziyetteyim. Küçüklüğümden beri oynadığım strateji oyunu serileri de birer birer kayboldular. Geriye sadece RTS olarak adam gibi Starcraft 2 kaldı diyebilirim. Ne oynucam şaşırdım valla. Eski tadı vermiyo hiçbir oyun. Ayrıca Kerem arkadaşların LoL'e geçmek ile büyük hata yapmış. :D Neredeyse 2. sezondan beri oynuyorum artık oyunda ilgi çekici bişey kalmadı, (map değişti, jungle değişti ama yemez artık) sezon 5 gelmeden bırakmayı düşünüyorum açıkcası. Hesabı satayım desem kime satıcam kimsede almaz.

Eskiden arkadaşlarla oynanan Point Blankın bile tadı vardı. Sonra ne oldu bilmiyorum. Çoğusu oyunlarda uzaklaştı ve s. Bi tek ben kalmışımdır, para harcayıp oyun alan :). Battlefield MP çok oynarım ama, 2004lü yıllarda hayli-hayli VVolfenstein Return to castle ve HL oynamışlığım var :D.

Biz atari ile büyüdük bro ne eski FPS'cisi? :D
Geçen indirimle 7.75₺ Dishonored aldım kabul olur mu? :D Zamanında Doom vs oynayamadım bilmiyordum öyle oyunları. Yaş ilerledikçe insan değişiyor ister istemez FPS konusunda COD AW hikaye modu beni çok tatmin etmedi mesela, son zamanlarda oynadığım en hoş FPS Wolfenstein New Order olmuştur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı