Netflix Türkiye'de Yasaklanıyor mu?

FurErg

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Mart ayında RTÜK Kanunu’na yapılan eklemelerle internet yayıncılığı da Kurul’un denetim alanına dahil edilmişti. Dün kabul edilen yönetmelik de bu kanunun uygulanma çerçevesini belirliyor. RTÜK yönetmeliğinin gerekli redaksiyonlar yapıldıktan sonra birkaç hafta içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Söz konusu yönetmelik 24 maddeden oluşuyor ve internet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşları ile isteğe bağlı (on demand) olarak tanımlanan izleyicinin istediği içeriği istediği zaman izleyebildiği platformlarla ilgili düzenlemeleri içeriyor.
Taslak yönetmelikte, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınlarını sadece internet üzerinden yapmak isteyen hizmet sağlayıcıların RTÜK’ten lisans alması gerektiği ve lisans başvurusunda sunulması gereken belgeler ile sürece dair ayrıntılar yer alıyor.
Ayrıca radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınları kendilerine ait bir internet adresi ve mobil uygulama üzerinden izleyiciler sunan kuruluşların da internet ortamından yayın iletim yetkisi alması şartı getiriliyor.
Yönetmeliğe yönelik ifadelerin muğlak ve ucu açık olduğu eleştirisi yapılıyor. Ayrıca internet ortamından yayın lisansı alan medya kuruluşlarının yükümlülükleri arasında “abonelerine ilişkin istenilen her türlü bilgi ve belgeyi vermesi” ifadesinin de yer almasının abonelerin ve izleme alışkanlıklarının kayıt altına alınabileceği yönündeki kaygı yarattığı da dile getiriliyor.
Yönetmeliği savunanlar ise bunun Avrupa Birliği’nin (AB) internet yayınlarıyla ilgili kısa bir süre önce yaptığı düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirildiğini ve amacın interneti değil, içeriği denetlemek olduğunu savunuyor.

Ayrıca; Netflix yasaklanırsa, Dünya'da Netflix yasaklanan ilk ülke olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yasaklanmaz diye düşünüyorum sadece sansürlenir bazı kısımlar. Fakat yasaklansa bile VPN ile girilemez mi acaba ?

Yasaklanmayacak, hangi kullanıcının ne izlediği bilgisi devlet ile paylaşılacak (fişleme :D) ve sansür gelecek. Türkiye'deki içerikler de ÇÖP zaten, çok da umrumda değil fakat "sonu bana dokunmuyor" diye diye bu hale geldiğimiz de bir gerçek.

Yasaklanmaz diye düşünüyorum sadece sansürlenir bazı kısımlar. Fakat yasaklansa bile VPN ile girilemez mi acaba ?
VPN ile her yere giriliyor. Artık eskisi gibi yavaşta değil. Normal VPN'sızmış gibi hızlıca doluyor, izliyorsun. 2018'de interneti engellemeye çalışan saflar var hala.

Bi o eksikti zaten, her şeyi engelliyorlar. Ben kendim izlemiyorum ama çevremde oradan dizi izleyen çok kişi var. Etkisi büyük olacaktır. Ama yasaklayabileceklerini sanmıyorum. Belki ücretlerini arttırabilirler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı