NetMaster Modeme Zyxel Modemi Kablosuz Köprüleme

fouur

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, balkonda kullanmak için iki modemi kablosuz köprülemek istiyorum. Forma baktım ancak hiç kimse Net Master'ın modemi ile köprüleme yapmamış. Arayüzü farklı olduğundan internetteki köprüleme işlemlerinden de faydalanamadım.
Kablonet'in vermiş olduğı NetMaster Infinity 401 modemini Zyxel P-1302-T10D v3 modemi ile kablosuz bağlamak istiyorum.
Zyxel modeminin bildiğim kadarıyla Router özelliği var. Router yapabilirsek o da olur.

Ana modem: NetMaster
Bağlanacak modem: Zyxel

Arayüz fotoğraflarını ekliyorum, yardımcı olabilecek arkadaş olursa sekmeleri de ekran görüntüsü alıp tek tek atabilirim.

k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
z0.jpg
z1.jpg
z3.jpg

Kablonet NetMaster modem ve ZyXEL'in farklı modellerini kullanıyorum. Dediğinizi yapmak için çok uğraştım ama MESH seçeneği ikinci yani ZyXEL modemde olmadığı için araya kablo çekmek zorunda kaldım.​
AirTies modemlerde MESH var ve dediğiniz işlemi yapanlar var.​
Sizin senaryoda kablosuz olarak birbirine bağlanamıyor.​
Aşağıdaki konuyu da inceleyin derim.​

Kablonet NetMaster modem ve ZyXEL'in farklı modellerini kullanıyorum. Dediğinizi yapmak için çok uğraştım ama MESH seçeneği ikinci yani ZyXEL modemde olmadığı için araya kablo çekmek zorunda kaldım.​
AirTies modemlerde MESH var ve dediğiniz işlemi yapanlar var.​
Sizin senaryoda kablosuz olarak birbirine bağlanamıyor.​
Aşağıdaki konuyu da inceleyin derim.​

Formu gezdim hocam attığınız konuyu da incelemiştim olmadı. Kabloyla da olur nasıl yapmam gerektiğini tarif edebilir misiniz? 10-15m yakın kablo var elimde yeter ki Zyxel (2. Modem) internet yaysın.

Kusura bakmayın, modemi sıfırlayıp tüm işlemi baştan yapmak zorunda kaldım. Ekran görüntüleri vs derken vakit geçti.​
Öncelikle bilgisayarınıza ZyXEL modemi takın. 192.168.1.1 adresinden modem arayüzüne erişin. Siz daha önce erişim sağlamışsınız, ekran görüntüleri olduğu için problem yok.​

genişbant.png

Genişbant sayfasında yaptığınız köprüleme işleminde de sıkıntı yok.​
köprü.png

Kablosuz ekranında SSID ve şifre yapılandırmasını da yapmışsınızdır;​
kablosuz 2.png
Zaten çoğu işlemi daha önce tamamlamışsınız.​
WPS devre dışı değil ise devre dışı bırakın. Bilemiyorum belki modelden kaynaklıdır ancak WPS kapatılmadan bağlantı kuramadım.​
wps devre dışı.png
NetMaster modemden ZyXEL modeme bağladığınız kablonun LAN1 girişine bağlandığından emin olun. Ben LAN4' e bağladığımda sorun yaşadım.​
Yaklaşık 3-5 dakika sonrasında kablosuz SSID' yi telefonda görebildim. Beklemenize rağmen kablosuz SSID telefon yada dizüstü bilgisayarınızda görünmüyorsa NetMaster modemden gelen kabloyu çıkartıp, ZyXEL modemi kapatıp açın. SSID görünene kadar kabloyu takmayın. ZyXEL modem kablosuz yayını cihazlarda görününce kabloyu takarsınız.​
O 3-5 dakika önemli. Modemi bir-iki kere kapatıp açmak zorunda kaldım. Hemen görünmedi telefonda. Biraz sabır.​
Bu arada, NetMaster modemde herhangi bir ayar yapmadım. Sadece NetMaster kablosuz yayınını gizledim. Sadece kendim kullanayım diye :)
---
Sonuç hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın, modemi sıfırlayıp tüm işlemi baştan yapmak zorunda kaldım. Ekran görüntüleri vs derken vakit geçti.​
Öncelikle bilgisayarınıza ZyXEL modemi takın. 192.168.1.1 adresinden modem arayüzüne erişin. Siz daha önce erişim sağlamışsınız, ekran görüntüleri olduğu için problem yok.​

Genişbant sayfasında yaptığınız köprüleme işleminde de sıkıntı yok.​

Kablosuz ekranında SSID ve şifre yapılandırmasını da yapmışsınızdır;​
Zaten çoğu işlemi daha önce tamamlamışsınız.​
WPS devre dışı değil ise devre dışı bırakın. Bilemiyorum belki modelden kaynaklıdır ancak WPS kapatılmadan bağlantı kuramadım.​
NetMaster modemden ZyXEL modeme bağladığınız kablonun LAN1 girişine bağlandığından emin olun. Ben LAN4' e bağladığımda sorun yaşadım.​
Yaklaşık 3-5 dakika sonrasında kablosuz SSID' yi telefonda görebildim. Beklemenize rağmen kablosuz SSID telefon yada dizüstü bilgisayarınızda görünmüyorsa NetMaster modemden gelen kabloyu çıkartıp, ZyXEL modemi kapatıp açın. SSID görünene kadar kabloyu takmayın. ZyXEL modem kablosuz yayını cihazlarda görününce kabloyu takarsınız.​
O 3-5 dakika önemli. Modemi bir-iki kere kapatıp açmak zorunda kaldım. Hemen görünmedi telefonda. Biraz sabır.​
Bu arada, NetMaster modemde herhangi bir ayar yapmadım. Sadece NetMaster kablosuz yayınını gizledim. Sadece kendim kullanayım diye :)
---

Sonuç hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Kardeşim benim hakkını helal et modemi sıfırlattık sana. Çok teşekkür ederim. Dediklerini harfiyen uyguladım ve bağlantıyı sağladım. Benim Zyxel'in arayüzünde senin ilk fotoğrafında ki gibi "Internet_DSL" yoktu. Geniş Bant sekmesinde açılan ekranda "Köprüleme" yi seçtim oldu. Emeğine sağlık :)

Keşke kablosuz köprü kurulabilse. NetMaster modemlerin kablosuz yayın kalitesi biraz düşük sanki. Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. İyi akşamlar.​

Keşke kablosuz köprü kurulabilse. NetMaster modemlerin kablosuz yayın kalitesi biraz düşük sanki. Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. İyi akşamlar.​

Hocam Zyxel modemlerde WDS özelliği var ve bu özellik sayesinde kablosuz köprüleme yapılabiliyor. Benim bildiğim Netmaster modemlerde bu özellik yok.

Hocam Zyxel modemlerde WDS özelliği var ve bu özellik sayesinde kablosuz köprüleme yapılabiliyor. Benim bildiğim Netmaster modemlerde bu özellik yok.
4.jpg

Dediğiniz ekran bu şekilde hocam. Ana modemin Mac adresini kopyalayıp uyguladım, olmadı. Denemek isterim tarif edebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı