Netspeed kurulum ücreti

mr_hidir

Hectopat
Merhaba Kablonet'ten geçiş yaptım.

1652013202519.png

Geçiş ücreti ödememem gerekirken 130TL geçiş ücreti yansıtmışlar. Geçiş yapmadan önce Kablonet'i arayıp iptal edip sonrasında hiç internetim yokmuş gibi başvurduğum için mi kurulum ücreti aldılar? Eğer Kablonet'i vs hiç aramadan direk geçiş yapsaydım ödemeycek miydim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Eki Görüntüle 1382090

Geçiş ücreti ödememem gerekirken 130TL geçiş ücreti yansıtmışlar. Geçiş yapmadan önce Kablonet'i arayıp iptal edip sonrasında hiç internetim yokmuş gibi başvurduğum için mi kurulum ücreti aldılar? Eğer Kablonet'i vs hiç aramadan direk geçiş yapsaydım ödemeycek miydim?
Kablonet DOCSIS ya da FTTH hizmet sunuyor. VDSL hizmet almıyordunuz herhalde zamanında. Bu sebeple ISS taşıma işlemi gerçekleşmez. Böyle olması gerekiyordu. Hayırlı uğurlu olsun. Hangi ISS'ye geçiyor olsaydınız olun bu bahsettiğiniz churn işlemi değil.

Churn şöyle olur.

Örneğin siz Netspeed kullanıyorsunuz. Altyapınız VDSL/FİBER. Atıyorum GİBİR'e geçmek istediniz. Müşteri temsilcisine eski ISS numaranızı vs bırakıyorsunuz. 48 saat içerisinde geçişiniz sağlanıyor. Sizden herhangi bir ücret tahsil edilmiyor bu sayede.

Bu arada bu churn işlemleri arası 90 gün geçmesi şart. Yani tekrar kurulum ücreti ödemek istemiyorsanız ve hattı iptal ettirmeyecekseniz hattınız açıldıktan 90 gün sonra itibariyle başka bir ISS'ye geçiş yapabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1382090

Direk gecis yapmadigin icin kurulum ucreti yansitmislar. Sizin iptal etmemeniz gerekiyordu malesef.

Direk gecis yapmadigin icin kurulum ucreti yansitmislar. Sizin iptal etmemeniz gerekiyordu malesef.
Hocam nasıl geçiş sayılacak? Kablonet'ten bahsediyoruz. Bu DOCSIS altyapıdır büyük ihtimal. xDSL altyapısına daha yeni geçildi o hizmet değildir büyük ihtimalle.

Sadece DOCSIS / FİBER için konuşuyorum bu altyapıda ister aboneliği iptal etsin ister taşımaya çalışsın böyle bir hizmet yapılabilir mi ki?

Hocam nasıl geçiş sayılacak? Kablonet'ten bahsediyoruz. Bu DOCSIS altyapıdır büyük ihtimal. xDSL altyapısına daha yeni geçildi o hizmet değildir büyük ihtimalle.

Sadece DOCSIS / FİBER için konuşuyorum bu altyapıda ister aboneliği iptal etsin ister taşımaya çalışsın böyle bir hizmet yapılabilir mi ki?
Evet mantikken altyapilar farkli oldugu icin gecis olmaz gibi ama netspeed xxx iss sinin altyapisi farkli oldugu icin o iss den gecis islemi yapilmaz gibi bir yazi belirtmemis. Yani nerden gecerseniz gecin kurulum ucretsiz olur.

Evet mantikken altyapilar farkli oldugu icin gecis olmaz gibi ama netspeed xxx iss sinin altyapisi farkli oldugu icin o iss den gecis islemi yapilmaz gibi bir yazi belirtmemis. Yani nerden gecerseniz gecin kurulum ucretsiz olur.
Hocam ISS hizmet numarası, devre numarası iletiyoruz eski ISS'den kalan.

Kablonet DOCSIS için bu durum söz konusu değil çünkü telefon ankastresinden numara verilmiyor DOCSIS'te.

Aksine sokakta bulunan FTTC kabinin içinde dev bir modem bulunuyor. Bu modem içinden COAX kablolar apartmanlara giriyor, splitterlar aracılığıyla apartmanlara, dairelere yayılıyor. Bu eski yaygın yöntem. Çok fazla daireye aynı hizmet bloku hizmet verdiğinden aynı anda kullanımlarda ping sorunu kopma sorunu yaşatır.

Tabi bu sistem eskidi, daha yeni DOCSIS kurulumlarda fiber kablolar çıkıyor apartmana kadar. Bu fiber OBK kablosu RFoG dönüştürücü cihazına bağlanıyor. RFoG cihazından dairelere kadar da COAX kablo çıkıyor. RFoG kurulumu burada bi'nevi FTTB kuruluma benzer bir kurulum sunuyor. Fibere çok yakın ama hâlâ fiber değil. Yine kullanıcı bloku oluşuyor gördüğünüz gibi.

Bir de kablonet FTTH altyapısı var ki burada ise OBK kablolar her daireye çıkar, bu hizmet teorik olarak GPON hızlarını da sunacak ama böyle paketler henüz sunuldu diye biliyorum.

DOCSIS altyapının avantajı iletilen hızda mesafeye bağlı neredeyse hiç kayıp olmaması.

xDSL'de böyle bir kurulum yoktur. Hizmet bireysel dediğim gibi ankastreye kadar port kullanıcıya aittir. Kullanıcı bloku söz konusu değildir. xDSL'in dezavantajı ise iletilen hızda kayıplar yaşanması. DOCSIS 3.1'den itibaren GIGABIT hızlara ulaşabilir konuma gidiyor.

DOCSIS altyapı en uygun kırsalda verilir. xDSL ise şehir içi kullanımda uygundur. DOCSIS dediğim gibi belli bir kullanıcıya birden hizmet verdiğinden hizmette ping değerlerinde sıkıntı yaşamak olası. xDSL de mesafe konusu sıkıntı. GFast, 35b gibi hizmetler sayesinde VDSL 300, 1000 Mbit hızları da sunabilir oldu.

Şunu da ekleyelim özellikle Türknet bu durumu göstermeye başladı bize. Diğer ISSlerde yaygın görmüyoruz profillerden ötürü.

FTTH kurulumlarda bu turuncu lif kablo apartmanlara dış ortam IFDK kabini dağılırken verilen hizmet ile direkt lifin kendisinin bağlanıp tek apartmana hizmet vermesi arasında da DOCSIS kadar keskin feci bir fark olmasa da fark oluşuyor. Şu an TT /SoL/ VF/KABLONET FTTH altyapısında 1000 Mbit hızlar ya neredeyse hiç kullanılamıyor ya da kullanan çok az olduğundan hızlarda kopma düşüklük pek yaşanmıyor ama Türknet her FTTH kullanıcısına 1000 Mbit profilini tanımladığından hızda dalgalanma yaşanıyor. Kurulum aynı Türk Telekom'un IFDK dış ortam kabini aracılığıyla lifleri birden fazla apartmana dağıttığı kuruluma benziyor. Aynı anda kullanımlarda bu hız 750 700 Mbit seviyesine kadar dalgalanıyor. Tabi bu hızlar hâlâ Türkiye ortalamasının fersah fersah üstü fakat böyle bir durumun oluşacağı da hem ONT terminallerinin 2.5G 5G seviyesi yerine 1GPON seviyesinde kalması hem de bu bahsettiğim kurulumda lif başına düşen hizmet dağılımı yoğunlaştığından hızda dalgalanmalar FİBER'in bir olumsuzluğu olacak gibi görünüyor. Öte yandan PING konusunda DOCSIS gibi felaket yaşanmıyor FİBER kurulumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı