NetSpeed vermesi gereken hızı sağlayamıyor

Bartu Cenk

Hectopat
Daha fazla  
Altyapım VDSL internet servis sağlayıcım NetSpeed 75 Mbps paketini kullanıyorum ama internet hızım gereğinden fazla kötü ve ping oyunlarda stabil değil. Oyunda ping bir 25 oluyor bir 65 bir 200. Aynı paketi kullanan kişilerin hız testine baktığımda ping değerleri 1-10 arası download ve hızı zaten en az 65 Mbps olması gerekirken görüldüğü gibi aşırı düşük. Kullandığım modem Keenetic Extra DSL ve yaşadığım şehir Denizli. Modem bana uzak değil hemen yanındayım ve saha dolabına uzaklığım 140 metre. Hat değerlerimi fotoğrafların arasına ekledim, yardımcı olursanız sevinirim.

20211006_202749.jpg

20211006_202917.jpg

20211006_203017.jpg

20211006_203039.jpg

20211006_203056.jpg

20211006_203406.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm hız testlerinde kablosuz testlerin sağlıklı olamayacağını yazar.
  • Modeme Yakın Bir Yerde Durun
    Testi bir cep telefonu veya taşınabilir herhangi bir cihaz ile yapacaksanız modeme mümkün olduğunca yakın durun. Bir bilgisayarınız varsa, ideal olan ağ kablosunu ona bağlamaktır. Bunun nedeni, wi-fi ile iletimin parazite maruz kalabilmesidir. Modem ile aynı ortamda iseniz! (Oda, Salon, Mutfak vb.) ve modeminiz destekliyor ise cihazlarınızı 5 GHz bandından bağlamanızı öneririz.
  • Testi Kablolu Yapın
    Yapılacak test sonuç bilgisinin daha doğru olması açısından modemizin ethernet portu üzerinden kablolu olarak bilgisayarınıza bağlı olmasını ve bu şekilde test yapılmasını önermekteyiz.

Netspeed'in fiber altyapılı 100 mbps paketine geçtim. Testlerde 70 75 mbps alıyordum. Müşteri hizmetlerini aradım ve testi kablolu yapmam gerektiğini, sorun devam ederse aramam gerektiğini söyledir. Kablolu olarak 97 98 mbps alınca dedim bu iş tamam. O yüzden kablolu test yapın ve hala sorun devam ederse ona göre yazın ve ona göre bir yol izleyelim.

DSLAM ile alakası yok. Kablosuz test ettiği için öyle oluyor.
Bu arada DSLAM 88Mbps.
Ben hat değerlerine bakarak yorumladım. DSLAM kilitleri genelde 100 Mbps paketlerde 88 ya da 79 Mbps olarak belirleniyor. Yani DSLAM kilidine takıldığı çok açık ortada. Kablosuzda kullanacaksa 5 GHz destekli modem almalı ya da kablo ile kullanmalı.

Geri
Yukarı