New Macbook Pro 5.5 ile Uyumlu RAM

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Elimdeki 2 GB'lık New Macbook Pro'ya RAM takacağım da (kendim)... Ne takalım? Nasıl olur?

Şimdi 2 GB yanına bir 2 GB daha takılabilir veya tek modül 4 GB da takılabilir. Tabi öncesinde cihazda kullanılan bellek modülünün DDR tipini ve frekansını bilmek gerek. Özellikle de 2 GB daha takılacaksa, bunlar birbiriyle uyumlu olmalı. Öğrenmek için cihazda Windows kurulu ise CPU-Z ile bakabiliriz. Ama Mac tarafında hangi program var bilmiyorum. Alternatif olarak takılı RAM'i söküp de bakabiliriz. Sonrasında ben alınacak model için tavsiyede bulunabilirim.

Peki New Macbook Pro'da hangi tip RAM'lerin kullanildigi konusunda bilgin var mi? Bir de bir yerde okumustum, Apple, New Macbook Pro'lar icin 16 GB'a kadar RAM üretmiş. Doğru mudur? Ve onu nereden temin edebiliriz?

Biraz araştırma yaparak kullanılan bellek tipini öğrenebilirim. Eğer Apple cihaza özel bir RAM ürettiyse sonradan takılacakların çalışması zor. Ama Apple'ın bunu yapması hem maliyetli hem de zor olacağından yapmaz. Bu bağlamda iki tane 8 GB modül takılarak 16 GB olması muhtemel. Ama standart kullanıcılar için 16 GB'ın pek bir anlamı yok. Tek modül 16 GB yok diyebiliyorum...En azından tüketici pazarında...Tam MacBook modelini söylerseniz bakayım ona göre.

Bahsettiğim konu şu: MacBook, MacBook Pro ‘Unibody’ DDR3 Memory, Hard Drive Upgrades - Up to 8.0GB Ram, 1.0TB SATA HD – and SSDs up to 480GB + Free Installation Videos _1333MHz_SDRAM Haberi de vardı. Bana 4 GB ya da 8 GB yeter ancak eğer bu upgrade işine onay verirsen Amerika'dan 8 GB aldırtabilirim. Benim klasik New Macbook Pro... Yeni kasa... Eve gidince id'sine bakarım.

ABD'den uğraşmaya gerek yok bence. Baktım da DDR3 1066 MHz diyor.
Bunlar uyumlu:
ddr3 1066 SO DIMM 4 GB - TeknoFiyat

4'e kadar destekliyor benimki, değil mi?

Limit olacağını sanmıyorum, 8 GB da takılabilmesi lazım. 4 x 4. İki slot vardır yani. Tek şart var, upgrade öncesi cihazın EFI güncellemesi varsa yapılması gerekiyormuş. Update kısmında çıkıyor sanırım...

O zaman diyorsun ki, Apple Mac Memory Upgrade Options: Easy Buying Guide, Free Install Videos. Memory backed by Lifetime Advance Replacement Warranty.e/DDR3

Buradan almakla, ddr3 1066 SO DIMM 4 GB - TeknoFiyat buradan almak arasında fark yok. Doğru mu anladım?

Son olarak, senin attığın listeden herhangi bir RAM olur mu? Birinin MHz'i farklı mesela...

MHz'i farklı olan araya karışmış. Diğerleri olur. Mesela bu doğru tercih:

KINGSTON - Kingston KVR1066D3S7/4G 4GB 1066MHz DDR3 CL7 SODIMM - Ürün Detayı - Sanalmarketim.com - Internetten Güvenli Hızlı AlışverişGSTON- KVR1066D3S7/4G-4GB-1066MHz-DDR3-CL7-SODIMM

ABD'deki bellekler ile birebir aynı.

Peki son soru. : )
4 alsam, evdeki 2'nin yanına taksam, 6 olarak kullanabilir miyim?

İşte onun garantisini veremem :) Dene abi, uyum sorunu varsa sökersin. Ama sorun olmaması lazım.

OK. İki 4 alıyorum zaten. 8 toplam... : )

Tamamdır, güzel haberleri bekliyorum :) Olmazsa Macbook 5.1 gibi model numaraları var, ona göre EFI güncellemesi lazımsa yaparız, olur.

5,5'miş benimki... Mid 2009 üretimi... : )

8 GB oluyor. 4 - 4 takacagim. EFI güncellemesi de yapılmış.

Bu model alınmış ve sorunsuz çalışmıştır:

Online Al

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı