Neye göre SSD seçilmeli?

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, SSD alacağım fakat alırken kurma sorunu falan yaşarım diye korkuyorum. Öncelikle alacağım SSD şu; SanDisk Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD (SDSSDA-240G-G26) | Trendyol
SATA olayları falan var, pek anlayamıyorum desem yeridir. Anakartımın modeli; G41M-ES2L F9 modeli. SSD'yi aldığım zaman uyumsuzluk, herhangi bir arıza vb. bir şey yapar mı? Bunları öğrenmek istiyorum, cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Uyumsuzluk yapmaz. SATA girişine bağlayacaksınız normal HDD'yi nasıl bağlıyorsanız.

Anakartınızda SATA 3.0 portu yok, bu nedenle SSD'nin tam hızından faydalanamazsınız fakat yine de devasa fark olur HDD'ye göre.

Arıza falan olmaz.

SanDisk kaliteli bir markadır ama kendimin de kullandığı SSD Plus serisi yerine A400 daha iyi olur.

120 ve 240 GB modellerinde yazma hızı düşüklüğü sorunuyla birçok kez karşılaştım SSD Plus'ta. Bende de mevcut bu sorun.

Hocam, aynı chipset anakartla SSD kullandım. SATA 2 olmasına rağmen gerçekten PC canlanıyor. Alacağınız SSD sorunlu. Burada bir rehberimiz var. Buna göre karar verin. Bu konuda Samsung en iyisidir.

SATA SSD'lerin okuma ve yazma hızlarının bir sınırı vardır. Genelde bu sınır 550/520 MB falan oluyor ve SATA SSD'ler bu okuma yazma hızlarının üstüne çıkamıyorlar. Bir de M.2 SSD'ler bulunuyor. Bu SSD'lerde ise SATA gibi sınır yok. Size sağlayacağı okuma yazma değelerleri genelde düşük fiyatlı bir üründe 2000/1100MB, yüksek fiyatlı bir üründe 3500/2300 gibidir.

Ayrıca o SSD'yi de önermiyorum. SanDisk markasına SSD konusunda da pek güvenemiyorum. Her serisinden tonla şikayet var. WD, Kingston, Samsung, Apacer gibi markalara yönelmenizi öneririm.

Hocam o SSD kronik sorunlu diye biliyorum. SanDisk SSD alacağınıza, onun fiyatında çok çok daha iyi ve kaliteli SSD'ler mevcut. Hyperx, Kingston, Apacer, Toshiba bakabilirsiniz. Okuma-yazma hızlarının yüksek olmasına, kronik sorunlu olup olmamasına, ısınma sorunu olup olmamasına dikkat edin. Ben yaklaşık 2 haftadır Apacer Panther 240 GB SSD kullanıyorum. Okuma-yazma hızları gayet yüksek, herhangi bir kronik problemi, ısınması vs. yok. Zaten yurtdışında çok tercih edilen bir markaymış. Ben gayet memnunum.
Alabilirsiniz.

Merhabalar, SSD alacağım fakat alırken kurma sorunu falan yaşarım diye korkuyorum. Öncelikle alacağım SSD şu; SanDisk Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD (SDSSDA-240G-G26) | Trendyol
SATA olayları falan var, pek anlayamıyorum desem yeridir. Anakartımın modeli; G41M-ES2l F9 modeli. SSD'yi aldığım zaman uyumsuzluk, herhangi bir arıza vb. bir şey yapar mı? Bunları öğrenmek istiyorum, cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Okuma yazma oranlarıokumayazmaya göre fazladır genelde en iyi SSD markası samsungdur en iyi modeli ise Pro modelleridir tabii ki bunlar profesyonel işler içindir sıradan kullanıcılar için 480GB Kingston SSD'ler iyidir 120GB ve altını almayın oyunların boyutları çok fazla olmaya başladı 480 bile bana yetersiz geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı