Niçin yaşarsınız?

Gunfheum

Kilopat
Makaleler
17
Neden? Böyle de sorunca garip oldu sanki. Bir yerden başlamak gerekiyor sormaya değil mi? Sizin için hayat denen kavram neyden ibaret? İdealleriniz mi? Sevdikleriniz mi? Sevdiceğiniz mi? İlla ki bunlardan biri vardır. Ben kendiminkini söylemek isterim dostlar. Hiçbir şey. Hayat dediğimiz zırvalıktan başka bir şey değildir. Bunu söyledim diye hemen beni alaya almayın abiler, ablalar, kardeşlerim. Bütün içtenliğimle belirtmek isterim, içi boş bir kutu misali. Kimilerine göre tanrı tarafından bahşedilmiş bir lütuf, kimisi için ise rastlantılar zinciri sonucu meydana gelmiş karmaşıklıklar, benim gibiler için ise sadece bir ''saçmalık''. Peki ama niçin böyle söylüyorum? Yaşadıklarımız, deneyimlediklerimiz, şahit olduklarımız bize bir konu hakkında fikir verir, zamanla o konu aklımızda şekil alır, inanç olarak ona bağlı kalırız. Felsefe kısmını ayrı tutuyorum, bir inanca bağlı kalmak kötü bir şey tabii :) Felsefe sever kardeşlerim alınmasın dediğime ama genel olarak durum bu, dürüst olalım şimdi. Neyse konu sapmasın.

Tabii ki bizi hayata bağlayan şeyler yok değil şimdi, sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, amaçlarımız, hırsımız. Daha çok şey yazılır buraya, boşluk gibi düşünün burayı, kendiniz doldurursunuz. Bunlardan benim için sadece sevdiklerim önemli artık. Sadece bunlar, başka hiçbir kimse, hiçbir şey önemli değil. Sizler için de böyle olmasını tavsiye ederim dostlar. Çünkü hayat dediğimiz gelip geçici. Yarın ne olacağı belli değil. Saçmalık dememin bir sebebi de bu zaten. İki günlük dünya için ne diye birbirimizi kırıyoruz ki? Ne diye birbirimize üst perdeden konuşur olduk, bağırdık, çağırdık? Niçin birbirimizin kalbini kırar olduk? Tek bir mantıklı sebep söylesinler susayım. Onlar konuşmadan ben söyleyeyim, yok çünkü. Sebepsiz yere, sonucunu düşünmeden eylemde bulunan insandan hayır gelmez. Neden mi? Az önce söyledim ya dostum, kafası boş çünkü ondan. Zıt fikirler yüzünden mi yoksa? Bu sebeple aramızda hala insanları aşağılayan varsa bence bir doktora gözükmeli :) Samimi söylüyorum bak manyak olursunuz. Bırakın kardeşim millet neye inanmak istiyorsa, ne yapmak istiyorsa yapsın. Kendisini ilgilendirir, bakın dalganıza. Böyle deyince de yanlış mı oldu sanki neyse, anladınız beni sayın üyeler.

Aşık olduğunuz insan için mi yaşarsınız yoksa? Gördüğünüzde heyecandan kalbinizi çarpıtan, bütün sıkıntılarınızı, dertlerinizi unutturan o güzel insan için mi yaşarsınız? Biraz da aşk konuşalım, var mı aranızda ''deli gibi severim usta'' diyen? Elbette çıkar neden çıkmasın. Sevmek güzel. Benim açımdan o kısma girersem daha çok uzatırız o yüzden geçiyorum :)

Sonuca gelirsek, aslında sadece bu kısmı yazarak sizi daha fazla yormayabilirdim. Bir an düşününce bu dediğim daha mantıklı geldi bak, ama olsun içimi döktüm. Kusuruma bakmayın. Demek istediğim, sürekli görüyorum. Forumda olsun, kendi hayatımdaki çevremde olsun, ''Of şunu nasıl yapacağım, şöyle bir durum var, şu kızı çok seviyorum, bittim ben, hayatım darmaduman.'' diyenleri. Kasmayın bu kadar, akışına bırakın. Özgüveniniz mi yok? Camdan dışarı çıkıp bakın etrafınıza, ne insanlar var ki kendilerini bir şey sanıyor. Siz mi kötüsünüz? Hayır, kafanızda böyle kurguluyorsunuz çünkü. Okuyun, eleştirin, dinleyin, sorgulayın, yaşayın hayatı ya. Kendinize bakıp gururlanın. Sizden daha değerli bir şey yok çünkü. Sizin fazlasından değer verdiğiniz o sırtınızdan bıçaklayan arkadaşlarınız; deli gibi sevdiğinizi söylediğinizde gözünüzün içine bile bakmayan sevdalınız için dönmüyor bu dünya. Elbet bir gün son bulacak, o sona kadar sadece kendinize değer verin, bir de sevdiklerinize. Niçin yaşamalıymışsınız? Kendiniz için. Yapılması gereken buymuş çünkü. Neyse daha fazla baş ağrıtmayalım, iyi geceler sayın üyeler.

Geri
Yukarı