Nihilizm çelişkilerle dolu bir ideolojidir!

Iori Yagami

Hectopat
Daha fazla  
Nihilist düşüncede "her şey anlamsızdır" diye bir görüş vardır. Fakat bunu dediğinde kendi önermeni yalanlamış olursun çünkü her şey anlamsızsa dediğin bu önerme de anlamsız olur. Evrende amaçlılığı reddetmek ya da varlığı nesneden ibaret görmek böyle çelişkilere neden olur? Örneğin düşünce ya da rüya soyuttur. 5 duyu organımızla anlayamayız bu kavramları. Bunlar zihnimizde canlandırdığımız ve irademizin ürünüdür. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir?

Bakın bunu alın buradan alın. Kaynak dayıların facebook felsefe grubu mu? İyinin ve kötünün ötesinde kitabı var Nietzsche'nin, öncelik bunu bir oku sonra konuşalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nihilist bir bireyin yaptığı her davranış tutarsızlığını gösterir. Anlamsız bir evrende yaşayan anlamsız, amaçsız bir canlı olduğunu düşünen bu nihilist birey, sanki bir anlam varmış gibi bir şeyler yapması, okul okuması, bir işte çalışması ve hayatta kalmak için mücadele göstermesi çelişiktir.

Ayrıca her ateist birey, nihilisttir. İçerisinde yaşadığımız evrenin ötesinde bir şey olmadığını düşünen, kişinin ölümü ile her şeyin sonlanacağı görüşü, bu dünyada ne yaparsak yapalım bir gün hiçbir anlamı kalmayacak görüşüne çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü her türlü davranışı anlamsızdır. Çünkü ölüm geldiğinde hepsi yok olacaktır.

Kendinizi, bu dünyada istediğiniz her ama her şeyin bulunduğu bir odada hayal edin. Fakat bu odada sadece 1 dakika kalabileceksiniz. Bu sizi mutlu eder miydi? Sevinir miydiniz istediğim her şeye sahip oldum diye? Tabii ki hayır. Çünkü 1 dakika sonra hepsi gidecek.

Nasıl bu odada bulunan bir insan, sahip olduğu her şeyi 1 dakika sonra kaybedeceği için önemsemiyor, bunun için sevinmiyorsa, nihilist bir insan da bu dünyada yaşamakta olduğu hayatını bir gün kaybedeceği için tamamen anlamsız, amaçsız bulur ve yaşaması da tutarsızdır.

Nihilist bir bireyin yaptığı her davranış tutarsızlığını gösterir. Anlamsız bir evrende yaşayan anlamsız, amaçsız bir canlı olduğunu düşünen bu nihilist birey, sanki bir anlam varmış gibi bir şeyler yapması, okul okuması, bir işte çalışması ve hayatta kalmak için mücadele göstermesi çelişiktir.

Ayrıca her ateist birey, nihilisttir. İçerisinde yaşadığımız evrenin ötesinde bir şey olmadığını düşünen, kişinin ölümü ile her şeyin sonlanacağı görüşü, bu dünyada ne yaparsak yapalım bir gün hiçbir anlamı kalmayacak görüşüne çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü her türlü davranışı anlamsızdır. Çünkü ölüm geldiğinde hepsi yok olacaktır.

Kendinizi, bu dünyada istediğiniz her ama her şeyin bulunduğu bir odada hayal edin. Fakat bu odada sadece 1 dakika kalabileceksiniz. Bu sizi mutlu eder miydi? Sevinir miydiniz istediğim her şeye sahip oldum diye? Tabii ki hayır. Çünkü 1 dakika sonra hepsi gidecek.

Nasıl bu odada bulunan bir insan, sahip olduğu her şeyi 1 dakika sonra kaybedeceği için önemsemiyor, bunun için sevinmiyorsa, nihilist bir insan da bu dünyada yaşamakta olduğu hayatını bir gün kaybedeceği için tamamen anlamsız, amaçsız bulur ve yaşaması da tutarsızdır.
Üstat edebiyat bölümündeki hatalı bilgilerden sonra burada devam mı yanlış bilgilendirmeye? Ait olduğu yüz yılın ötesinde olan ve geleceği biçimlendiren, psikanalizin habercisi; ahlak normlarını yıkan bir felsefeyi bu kadar sığ ve gerçekten uzak anlatmak da ancak burada olurdu zaten. Nihilist felsefe her şeyi anlamsız görmekten ibaret değil salt bir felsefi yaklaşım da değil zaten felsefe üzerine bir düşünme eylemi. Sadece felsefeyi barındıran folklorik bir yaklaşıma indirgeyerek yaptığınız eleştiri sadece komik.

@bakkalagidenkardes Nietzche'nin nihilistliği çevrenin değerlerine karşıdır, lakin kendisi "üstinsan" ile yeni bir değer oluşturmaktan geri durmamıştır. Tanrı'yı öldürmüştür de sonrasinda yeni bir Tanrı'ya ihtiyaç duymuştur. Var olanı yok edip, varoluşu yüceltmeye çalışmıstir ki kendisinin nihilizmi bir basamak olarak kullandığını söylesek pek de yanlış olmaz. Öznel düşünceler, bencilliğin meşrulaştırılma çabaları.

Bakın bunu alın buradan alın. Kaynak dayıların facebook felsefe grubu mu? İyinin ve kötünün ötesinde kitabı var Nietzsche'nin, öncelik bunu bir oku sonra konuşalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben Nietzsche'nin düşüncesini çürütmeye çalışmıyorum ortaya anti-nihilist bir argüman atıyorum ve onu temellendiriyorum. Nietzsche'nin düşüncesini çürütmeye çalışsaydım onu iyice araştırmadan yapmazdım böyle bir şey. Sırf Nietzsche nihilist diye bu ideolojiyi eleştirmeyecek değilim.

Günümüzdeki düşünce biçimi eksiktir ve çelişkilerle doludur. En yeni ideolojiler dahi en azından iki yüz yıl eskidir. Her günün farklı olduğu bir zamanda bu fikirler hiçbir şekilde günümüzü desteklememekte ve yetersiz kalmaktadır. Felsefe bu haliyle yol göstermekten çok köstek kalmaktadır. Bu fikirlerin yeniden düşünülüp günümüz koşullarına göre güncellenmesi gerekmektedir.

Nihilistlerde ispat yükümlüğü yoktur. İspat yükümlüğü olmayan şeye çelişkili diyemezsin. Çelişkili safsatası derim ben buna. Çok üst düzey safsatadır.

Hocam burası bana çok yanlış geldi, ben öyle olduğunu düşünmüyorum. Dediğiniz şey absürt gelmiyor, ilk başta mantıklı gelmişti. Ama ateist bir bireyin her şeyin sonlanacağı görüşü kafamı karıştırdı.

Ateist A kişisi öldüğünde her şey sonlanmayacak, onun hayatı sonlanacak. Ateist olmanın şartı öldükten sonra bilinen bilinmeyen her şeyin yok olması değil, değil mi? Hayatını anlamlandırıyorsa bence A kişisi nihilist değildir.
Aynı şekilde, teist B kişisini alalım. Müslüman olsun bu kişi. Öldükten sonra misal cennete gitti. Ne yaparsa yapsın, sonsuz zamanda hiçbir şey ifade etmeyecek yani anlamsız olacak.

Ayrıca her ateist birey, nihilisttir. İçerisinde yaşadığımız evrenin ötesinde bir şey olmadığını düşünen, kişinin ölümü ile her şeyin sonlanacağı görüşü, bu dünyada ne yaparsak yapalım bir gün hiçbir anlamı kalmayacak görüşüne çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü her türlü davranışı anlamsızdır. Çünkü ölüm geldiğinde hepsi yok olacaktır
Bu kısım bana da mantıklı gelmedi açıkçası. Burada nihilistlik üstünden ele almıyorum ancak konuda bahsi geçen Nietzsche şöyle demiyor mu Böyle buyurdu Zerdüşt'da:
"Size yalvarıyorum kardeşlerim, dünyaya, yaşama sadık kalın ve size öbür dünya ünitelerinden bahsedenler kanmayın. Bunlar bilerek veya bilmeyerek zehir saçanlardır." Yani, her ateist birey nihilist olacak diye bir şey yok diye düşünüyorum. Öbür dünyaya inanmadığı için bu hayatı daha çok ciddiye alanlardır, bence almaları lazımdır çünkü öbür dünya gibi bir inançları yok. Ayrıca kendini bilime adamış Celal Şengör gibi ateist kişileride unutmamak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı