Nikon D90 "Err" hata kodu ve takılı kalan ayna

Lyraess

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 - RX6700XT - 8x4 3000 MHz
Merhabalar. Kamera modelim Nikon D-90, Lensim 18-105mm. Bugün fotoğraf çekerken bir anda baktığım yer simsiyah kaldı, Err hatası verdi ve makine fotoğraf çekmedi, daha sonra biraz bekledim, siyahlık gitti. Tekrar tuşa basınca yine simsiyah kaldı ancak kaç saat geçti halen daha aynı. Lensi çıkarıp denedim, temizledim, geri taktım, hiçbir şekilde düzelmedi. Daha sonra içindeki aynanın üstte veya altta değil, 45 derece açıyla çapraz durduğunu fark ettim. Elle bir müdahale yapılabilir mi yoksa servise mi göndermeliyim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynanın 45 derece ile durması görüntünün aynı anda vizöre ve sensöre iletilmesi için. Fotoğraf çekerken ayna yukarıya doğru kapanıp tüm görüntüyü sensöre yolluyor.
Fotolara bakınca pek bir şey anlayamadım. Fakat 3. fotoda sanki birkaç parça eksik. Fazla zorlamadan tamire vermenizde fayda var.
Sensöre parmak sokmayın :) Sorun birken çoğaltmanın alemi yok :D
Hocam makine 2008 yılında çıkmış. Normalde iyi bakılırsa daha uzun süreler de kullanılır ama belli ki ilk sahibi iyi kullanmamış.
Camera Shutter Count buradan kaç shutterdaymış bir baksana.

Hocam 2005 senesinde alınan kameram hala duruyor sağlam, 13 yıllık alet nasıl bozuluyor hayret ettim.

Hocam 2005 senesinde alınan kameram hala duruyor sağlam, 13 yıllık alet nasıl bozuluyor hayret ettim.

Elektronik aletlerin hepsi standart olarak aynı kalitede üretilemiyor. İşin içine küçük hareketli parçalar da girince aşınma, gevreme sonucu kırılmalar da eklenebiliyor.
Hani elektronik şans işi diyorlar ya işte çok doğru bir söz. Bir de makineye iyi bakarsan, limitlerini zorlamazsan uzun süre götürebiliyor. Üretim aşamasında bunların hepsi göz önüne alınarak üretiliyor.
Bu arkadaşın sorununu fotolardan anlayamadım. Belki parçanın yerinden çıktığı basit bir sorundur.

Elektronik aletlerin hepsi standart olarak aynı kalitede üretilemiyor. İşin içine küçük hareketli parçalar da girince aşınma, gevreme sonucu kırılmalar da eklenebiliyor.
Hani elektronik şans işi diyorlar ya işte çok doğru bir söz. Bir de makineye iyi bakarsan, limitlerini zorlamazsan uzun süre götürebiliyor. Üretim aşamasında bunların hepsi göz önüne alınarak üretiliyor.
Bu arkadaşın sorununu fotolardan anlayamadım. Belki parçanın yerinden çıktığı basit bir sorundur.
Hocam şöyle açıklayayım. İlk fotoğraftaki aynanın tahminimce ya altta, ya da üstte durması gerekiyor. Ancak bende tam ikisinin arasında duruyor. Üste elimle ittirip deklanşörü açmayı denedim ama tutmuyor. Aşağıya ise girmiyor. Servislik bir sorun gibi, elle bir çözüm bulamadım.

Şu an aynı sorun benim makinemdada var çözüm saglayabildinizmi ya da servise mi gönderdiniz göndeyseniz ne kadar ücret ödediniz bilgi verebilir misiniz?

Kırık plastik bir parçadır bence.

Şu an aynı sorun benim makinamdada var çözüm saglayabildinizmi yada servise mi gönderdiniz göndeyseniz ne kadar ücret ödediniz bilgi verebilirmisiniz
Hocam kendim çözüm sağlayamadım, servise gönderdim. Ürün hala serviste ve henüz gelmedi o yüzden fiyat bilgisi veremiyorum. Ürün elime ulaşınca fiyat bilgisi verebilirim.

Sonuç nedir aynı problemi yaşıyorum nasıl yaptılar kaça mal oldu
Yaptırmadım hocam. Servisten geri çağırdım ve sonuç olarak 18-105 lensi de bozuldu. Onun yerine Fujifilm XT-3 satın aldım ve onunla devam ediyorum.

Geri
Yukarı