Nişasta deyince ağlamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berkatik

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim eski sınıfımda Buse adında bir kız vardı. Ve Nişasta deyince ağlıyordu. Biyoloji derslerinde hoca ağzından kaçırdığı anda ağlıyordu. Neyse 1 sene geçti ben farklı bir sınıfa gittim. Şansa orada da Buse adında bir kız vardı ve gene Nişasta deyince ağlıyordu. Hala arkadaşız ve Nişasta deyince kasılıyor ağlıyor bildiğiniz. Birde sınıfta zeytin deyince ağlayan vardı ama o düzeldi. Bu nişasta olayını düzeltmenin bir yolu var mı?

Piskolojik bir sorun olması muhtemel. Neden ağladığını sordun mu hiç ?

Böyle şeylerde gülünecek bir şey yok. Biraz ciddi olun, herkes böyle sorunları yaşayabilir. Zamanla kendi kendisinin bunları aşması gerek. Yapabilecek pek bir şey yok gibi. Biraz daha yakın sohbet gerektiğini düşünüyorum. Elbet ki bir problemi vardır, insanları dinlemeden yargılamayın...

Kendisine baya yakınım. Sebebini sorduğumda nişasta paketinin içinde çıkan bir ses var falan demişti. Gerçi oda daha neden ağladığını bilmiyor gibi bir şey. Okuyunca olmuyor ama başkasından duyunca çok kötü oluyor. Gerçekten buradan söyleyince komik durabilir ama zor bir durum.

Bu durum çok şeker yedikten sonra kötü olup şekerden soğumak gibi, tamamen aynısı. Burada küçüklüğünde yaşamış olduğu bir sorun, problem, anı, kötü şeyler buna neden oluyor olabilir. Sizin ilk yapmanız gereken dediğim gibi nedenini sormanız, eğer ki sağlam bir cevap alamazsanız ki alamamışsınız, bu konuyu mümkün olduğunca dile getirmemeye çalışın. Eğer ki insanın bir problemi varsa, bu insanı isteyerek veya istemsizce üzüyorsa oradaki problemin çözümünü zaman, kendisi ve sizin yardımınızla bulmalıdır. Dile getirmemeye çalışın, eğer dalga geçen, alay eden olursa bizzat gidip uyarın. Kesinlikle böyle ortamlardan uzak durmasını sağlayın. İnsanlar bunların olmasını kendileri istemiyorlar. Ruh sağlığını kötüye götüren durumlardan birisidir bu. Her zaman yanında olamazsanız bile, yanında olduğunuzu hissettirin yeterli. Hiç kimse kusursuz değildir, elbet hepimizin bir problemi var. Size tavsiyem kesinlikle bir daha üstüne giderek bu konuyu açmayın, açanları şiddetle dahi uyarabilirsiniz. İnsanların her zaman başka kişilerden yardıma ihtiyacı vardır. Bir laf var, "Terzi kendi söküğünü dikemez." diye... İşte bu da tam onun gibi, yanında olun yeterli. Böyle sorunlar büyütülecek hale gelmez. Mümkünse kimse öğrenmesin...

Çoğu ilgi çekmek için yapıyor bu durumları. Şeftali, ananas, muz, kavun, karpuz ve daha neler gördüm. Hepsi bir süre sonra gerçek olmadığını itiraf etti.

Psikolojik bir problemi olabilir. Nişasta kelimesi bilinçaltındaki ciddi bir travmayı tetikliyor herhalde. Bence arkadaşınız bir doktora görünmeli.

Arkadaşının yanında gidip, "Sen bir doktora görün, deli gibisin." demekten farksız "doktora görünmeli" demek.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı