Nissan Navara 2.5TDI 4x4 SE 2008 İncelemem

die

Hectopat
Makaleler
1
Öncelikle konuya resim falan eklemeyeceğim. Araç hakkında yorumlarımı, beklentilerimi karşılayıp karşılamadığını teker teker sizlere aktarmaya çalışacağım.

Araç hakkında biraz bilgi vereyim size. 2008 model, 2500cc, 170HP, 125kw, 403Nm'ye sahip bir araç kendisi. 4 silindir ve en son hızı fabrika verisi olarak 170km/h fakat ben 160'ı çok rahat gördüm. 0-100 11.8 saniye. 6 aylık MTV vergisi 1.035TL.

Aracı illa ki görmüşsünüzdür. Heybetli bir duruşu var bu arabanın. Bir de kullandığım arabada All-Terrain lastikler olduğu için beni ayrı bir heyecanlandırdı. Duruşu her türlü dağı taşı güç kaybetmeden takır takır çıkar gibi duruyordu. Fakat maalesef bana istediğim performansı vermedi. Aracın net ağırlığı 2041KG, araçta 5 kişiydik. Etti 2300. Bilemedin 2400 olsun.

4x2 modunda gücü daha fazla hissettiriyordu. 60 km/h hıza kadar aracın gücünü hissediyorsunuz fakat 60'dan sonra araçta bir ölme gibi bir şey oluyor. 1 viteste verdiği 400nm etkisi ile 4. viteste 400nm aynı değil buna her türlü iddiaya girebilirim. 1999 model turbosuz 1.5 88 beygir araçla(aşırı yükle) 100 ile çıktığım bayırı bu araçla 4x2 modunda 110 4x4H modunda ise en fazla 120 ile çıkabildim. Aracın Sunroof'unda arka tarafı kaldırma seçeneği varken ön tarafı kaldırma seçeneği yok. Koltuk ısıtmaları çok yavaş çalışıyor. Arabanın sesi muazzam. Turbo'yla karışmış vaziyette 2500CC sanki 5000CC gibi duyuluyor. Üstüne çalışıldığı belli. Bayır yukarı o kadar basmama rağmen arabada ısınma derdi falan hiç olmadı ibre ortaya hiç gelmedi. Dizel araçlarda fan ne kadar hızlı dönerse o kadar iyidir belki ondandır. Aracın yakıt tüketimi fabrika verisine göre 10.9LT, ben ne kadar yaktığına bakmadım.
Frenlere gelecek olursak, aracın frenleri rezalet. Rezalet üstü rezalet. Dibine kadar basıyorsunuz araç 60'dan 20'ye 3 saniye duruyor. Bu beni rampalarda çok korkuttu. Bu gibi araçların arka frenleride kampana yerine disk olsa keşke. Ses sistemi kötü değil, fakat iyi de değil. Koltuklar rahat, güzel bir derisi var. Mercedes'lerin kedi gözlerdeki derisine çok benziyor. Aracı arazide deneme şansım olmadı, eminim asıl gücü oralarda gösterir. Fakat siz bir inşaat mühendisi iseniz ve çalıştığınız yere 300-400KG ağırlığa sahip şeyler götürüyorsanız bu araç bu gibi işlerde kullanılması gereken bir araç değil(bence). Fakat Toyota'nın HILUX'lerinden her halükarda iyi bir araç. Fakat değinmek istediğim başka bir konu var. Şanzımanı adamın kafasını karıştırıyor :). Araçta gaz pedalına baskınıza göre bir vites arttırma olayı var. Dip gaz yaptınız diyelim, araç 4500 devire kadar sünüyor. Siz 4000 devirde vites atıp düşük devirde Turbo çalıştırıp daha hızlı hızlanmasını istiyorsanız 4000 devire geldiği an gazı kesmek gerekiyor kestiğiniz an vites atıyor. Bu araçlarda Turbo düşük devirde çalışıyor ve güç üretimi 2000 devirde bitiyor neden 4500'e kadar sünen bir şanzıman var anlamadım üstelik 2WD modunda. 4x4H'te toprakta çıkmak isterken bu olay olsa neyse :). İncelemem bu kadar, sormak istediğiniz bir şeyler olursa sorabilirsiniz. S500 incelemesi de yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı