Nissan Qashqai lastik önerisi

Bir Matmazel

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Arkadaşlar Nissan qashqai için 215, 60, R17 lastik bakıyorum. İlk olarak bulunduğum şehirlerde kış çok uzun sürmüyor ve çetin geçmiyor. Bu yüzden dört mevsim düşünüyorum.

Fakat dört mevsim lastik talebi az olduğu için her zaman her yerde bulunmuyormuş. İlk sorum burada ortaya çıkıyor.
- Neden dört mevsim lastiklere talep az?

İkinci sorum marka üzerine. Michelin kaliteli ve yumuşak bir lastik fakat pahalı. 1300 TL civarında. Onun dışındaki lastikleri de tam bilemiyorum. Petlas bir önceki aracımın lastiğiydi ve memnundum da.

Bu konuda tüm önerilere açığım. Bütçe önemli değil zaten qashqai lastikleri cep yakan cinsten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Talep az çünkü ne kışın ne de yazın yapması gerekeni tam yapamıyor. İkisinden de ortalama olduğu için tercih edilmiyor. Lastik pahalı bir şey olduğu için orta sınıf genelde kış lastiği alıp yaz-kış kullanıyor.

Petlas lastikte iyi diye biliyorum bende bu arada.

İlk sorunuzun cevabını bir nevi kendiniz vermişsiniz. Sizin bulunduğunuz bölge mevsim normallerinde seyrediyor olabilir ama ülkemizin genelinde yazlar çok sıcak kışlar çok soğuk olduğu için dört mevsim lastikleri zor hava şartlarında yeterli olmuyor. İkinci olarak ben kendi kullandığım lastik markasından yola çıkayım, LASSA kullandım çok uzun bir süre. Ve ciddi yol da yaptım ama herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Siz de araştırma yapabilirsiniz.

Gaziantep'te yaşıyorum, 2015 model B6 kasa Skoda SuperB kullanıyoruz. Bizde de adamakıllı kar yağmıyor, yağmurda da şehir içinde hız yapacak yer olmadığından korkulacak bir durum olmuyor. Bu yüzden yaz lastiği aldık geçen ay. Michelin 225-45-17 Primacy 4 aldık 2 adet 1500TL'ye. Öndeki 2 senelik Primacy 4'leri de arkaya attık. Bizim gibi yaz lastiği alarak biraz daha uyguna çözülebilir. Sizin lastik boyutunda Primacy 4 bizimkinden uygundur diye düşünüyorum.
Marka olarak da Continental, Michelin, Bridgestone, Hankook gayet kaliteli ve ilk sırada bulunan (bildiğim kadarıyla) markalar.

Gaziantep'te yaşıyorum, 2015 model B6 kasa Skoda SuperB kullanıyoruz. Bizde de adamakıllı kar yağmıyor, yağmurda da şehir içinde hız yapacak yer olmadığından korkulacak bir durum olmuyor. Bu yüzden yaz lastiği aldık geçen ay. Michelin 225-45-17 Primacy 4 aldık 2 adet 1500TL'ye. Öndeki 2 senelik Primacy 4'leri de arkaya attık. Bizim gibi yaz lastiği alarak biraz daha uyguna çözülebilir. Sizin lastik boyutunda Primacy 4 bizimkinden uygundur diye düşünüyorum.
Marka olarak da Continental, Michelin, Bridgestone gayet kaliteli ve ilk sırada bulunan markalar.
Yaşadığınız şehrin asftaltı kötü ve yokuşları varsa yaz lastiği önermem. İzmir'de yağmur yağınca patinaj çekip yokuş çıkamayan araba gördüm.

Yaşadığınız şehrin asftaltı kötü ve yokuşları varsa yaz lastiği önermem. İzmir'de yağmur yağınca patinaj çekip yokuş çıkamayan araba gördüm.
Yıllardır yaz lastiği kullanıyoruz, Yollar 10 üzerinden 6 falan anca alır şehir genelinde. Ancak genelde kullandığımız güzergahlar düzgün yollara (yokuş vs var ancak asfalt bozuk değil) sahip. Çok şükür çıkamadığımız yokuş olmadı bugüne kadar. Hatta geçen sene güzel bir kar yağdı, 3 gün karlı havada yaz lastiği ile işi gidip geldik :) sıkıntı olmadı çok şükür.

Talep az çünkü ne kışın ne de yazın yapması gerekeni tam yapamıyor. İkisinden de ortalama olduğu için tercih edilmiyor. Lastik pahalı bir şey olduğu için orta sınıf genelde kış lastiği alıp yaz-kış kullanıyor.

Petlas lastikte iyi diye biliyorum bende bu arada.
Kış lastiği de hiçbir zaman o rahatlığı ve konforu vermiyor maalesef. Ben ya ikisini de alacağım ya da 4 Mevsim alacağım büyük ihtimalle.

Evet petlas hem uygun fiyatlı hem de güzel bir lastik.

Yıllardır yaz lastiği kullanıyoruz, Yollar 10 üzerinden 6 falan anca alır şehir genelinde. Ancak genelde kullandığımız güzergahlar düzgün yollara (yokuş vs var ancak asfalt bozuk değil) sahip. Çok şükür çıkamadığımız yokuş olmadı bugüne kadar. Hatta geçen sene güzel bir kar yağdı, 3 gün karlı havada yaz lastiği ile işi gidip geldik :) sıkıntı olmadı çok şükür.
Yaz lastiği ile karda gitmekte cesaret işi ya. Benim yaşadığım bölgede kar genellikle 1 - 2 hafta kalıyor. Bu süreçte yaz lastiği ile idare etmem mümkün değil. Hele ki aracın da yüksek olması daha çok korkutuyor beni. Ama bu durumda 4 Mevsim Lastiği de benim işim görmeyecekse yaz lastiği daha mantıklı olur gibi.
Karşıyaka'da yaşıyorum Ford Fiesta arabamda her zaman yaz lastiği var 4 yıldır bir sıkıntı yaşamadım.
İzmir de yaz lastiği kullanmak oldukça mantıklı ancak ben kuzeyde yaşadığım için yine de 1-2 hafta karla boğuşabiliyorum.

Öncelikle yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki en önemli farklardan ilkinin su tahliye kabiliyeti olduğunu belirtelim. Eğer kar yağışının hiç olmadığı bir coğrafyada iseniz bu amaçla sadece kışın 4 mevsim tercih edilebilir çünkü 4 mevsim lastik yaz lastiğinden daha iyi su tahliyesi yapar. Fakat tek etken su tahliyesi değildir bulunduğunuz bölgede şayet hava sıcaklıkları 0 dereceye yakın ortalamalarda ise fakat hiç kar yağmıyor veya çok çok az yağıyorsa yine kar lastiği tercih edilebilir. Çünkü kar lastiği yapısı itibari ile daha çabuk ısınır ve tutuş için optimum sıcaklığa hızla ulaşır. O yüzden "yazın kar lastiği takma erir" derler.

87 model sıfır teknolojili Opel kadett ile (tek teknoloji otomatik ve ısıtmalı ayna idi) 1 karış karın üzerinde 1 kere sorun olmadan yokuşlar inip çıkarak (Bosna Hersek'te) aylarca kullandım. İstanbul'a geldiğimde komşumuzun 2 parmak karda Porsche panamerasını siteden çıkartamadığına gözlerimle şahit oldum.

Lastik ihmal edilmemeli. Özellikle su tahliyesi işi çok önemli bol yağış var ise kar olmasa bile araç su birikintisine girdiğinde lastik tahliye edemez ise yer ile teması kesilir ESP aracı kayıyormuş gibi algılar saçma sapan fren yapar düz yolda neye uğradığınızı şaşırırsınız Allah korusun 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı