Nissan Qashqai lastik önerisi

Öncelikle yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki en önemli farklardan ilkinin su tahliye kabiliyeti olduğunu belirtelim. Eğer kar yağışının hiç olmadığı bir coğrafyada iseniz bu amaçla sadece kışın 4 mevsim tercih edilebilir çünkü 4 mevsim lastik yaz lastiğinden daha iyi su tahliyesi yapar. Fakat tek etken su tahliyesi değildir bulunduğunuz bölgede şayet hava sıcaklıkları 0 dereceye yakın ortalamalarda ise fakat hiç kar yağmıyor veya çok çok az yağıyorsa yine kar lastiği tercih edilebilir. Çünkü kar lastiği yapısı itibari ile daha çabuk ısınır ve tutuş için optimum sıcaklığa hızla ulaşır. O yüzden "yazın kar lastiği takma erir" derler.

87 model sıfır teknolojili Opel kadett ile (tek teknoloji otomatik ve ısıtmalı ayna idi) 1 karış karın üzerinde 1 kere sorun olmadan yokuşlar inip çıkarak (Bosna Hersek'te) aylarca kullandım. İstanbul'a geldiğimde komşumuzun 2 parmak karda Porsche panamerasını siteden çıkartamadığına gözlerimle şahit oldum.

Lastik ihmal edilmemeli. Özellikle su tahliyesi işi çok önemli bol yağış var ise kar olmasa bile araç su birikintisine girdiğinde lastik tahliye edemez ise yer ile teması kesilir ESP aracı kayıyormuş gibi algılar saçma sapan fren yapar düz yolda neye uğradığınızı şaşırırsınız Allah korusun 🙂
Öncelikle güzel ve ayrıntılı yorum için çok teşekkür ederim.

Evet yaşadığım bölge 0 derecenin altına düşmüyor, 30 derecenin üstüne çıkmıyor. Ancak yaz-kış çok yağış var. Kar iki hafta felan kalıyor. Tabii arada memleketime gidiyorum orada kışlar çok daha sert, yazlarda aşırı sıcak.

Sizce yaz - kış lastikleri mi almalıyım? Yoksa 4 Mevsim yeterli olur mu?

İkinci olarak önerebileceğiniz markalar nelerdir? Sanırım bu cumartesi Petlas'ın kış lastiğini alacağım. Yaz öncesi de Michelin yaz lastiği alacağım. Öneriniz var mıdır?

Öncelikle güzel ve ayrıntılı yorum için çok teşekkür ederim.

Evet yaşadığım bölge 0 derecenin altına düşmüyor, 30 derecenin üstüne çıkmıyor. Ancak yaz-kış çok yağış var. Kar iki hafta falan kalıyor. Tabii arada memleketime gidiyorum orada kışlar çok daha sert, yazlarda aşırı sıcak.

Sizce yaz - kış lastikleri mi almalıyım? Yoksa 4 mevsim yeterli olur mu?

İkinci olarak önerebileceğiniz markalar nelerdir? Sanırım bu cumartesi Petlas'ın kış lastiğini alacağım. Yaz öncesi de michelin yaz lastiği alacağım. Öneriniz var mıdır?

Rica ederim,

Kişisel tercihim kar olmasa dahi kışın bol yağış var ise kış lastiği yukarıda değindiğim sebepten ötürü, yani bütçeyi zorlayabilir ama iki takım lastik almakta yarar var.

Ben uzun süredir petlas kullanıyorum ve michelinden petlasa geçmiş biri olarak velox Sport PT741 serisinde inanın hiç pişman olmadım F/P olarak. Bence terchiği yazın petlas kışın michelin olarak bakın petlasın kış lastiği ile ilgili olumsuz yorumlar duydum yol tutuşunda.

Rica ederim,

Kişisel tercihim kar olmasa dahi kışın bol yağış var ise kış lastiği yukarıda değindiğim sebepten ötürü, yani bütçeyi zorlayabilir ama iki takım lastik almakta yarar var.

Ben uzun süredir petlas kullanıyorum ve michelinden petlasa geçmiş biri olarak velox Sport PT741 serisinde inanın hiç pişman olmadım F/P olarak. Bence terchiği yazın petlas kışın michelin olarak bakın petlasın kış lastiği ile ilgili olumsuz yorumlar duydum yol tutuşunda.
Anladım çok teşekkür ederim tekrar verdiğiniz bilgiler için. İyi ki varsınız.

Geri
Yukarı