Niye ikinci el araba fiyatları bu kadar absürt?

Mistyr

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Örneğin bugün bir telefon alsanız, 2 gün sonra tertemiz dahi olsa o artık ikinci eldir, sıfırı değerinde ya da daha pahalı satamazsınız, kimse almaz. Ya da beyaz eşya sektörü... Ama araba piyasası öyle değil saçma bir şekilde fahiş fiyatlı. 90 model Tofaş her geçen gün zamlanıyor, niye? Yurtdışında 40 bin birime sıfır araç alıyor millet, biz 40 bine şaka gibi araçlara talibiz. Orta yollu aile arabası 100 binden aşağı değil, yurtdışında 100 bin birime neler alırlar neler! Hemen git orada yaşa gibi içi boş milliyetçilik taslamayın, zengin ve siyasiler lükse binerken ben milliyetçilik dırdırı çekemem!

Sıfırı değerinde ya da daha pahalı satamazsınız, kimse almaz.
Bayiye gittiğinde marka/modellerin en az yarısında 6 aydan başlayan sıralar veriliyor. Senin de arabaya ihtiyacın varken bakıyorsun 2-3 bin kilometre hiçbir şey değil deyip almak zorunda kalabiliyorsun. Bu piyasa durumunda bunu avantajlarına kullanıyor 2. elde araç satışı yapanlar.

Etikliği tartışılır tabii.

Bu arada para biriminin değersizliğinden ötürü buradaki 100 bin birimi dolar olarak 100 bin birim ile kıyaslama. O zaman bir Japon da çıkar Amerikalılar bu arabayı 100 bin birime alıyorsa ben de 100 bin yen'e almak istiyorum der. Bisiklet parasına lüks sınıf (Mercedes S, BMW 7) araba mı satacaksın?

Asıl sorun senin paranın birim olarak değersizliği değil, senin ülkenin ekonomik modeli seni yoksulluk düzeyindeki bu alım gücüne mahkum bırakacak şekilde sana bunu reva görüyor. Japonya ya da Norveç gibi para birimin değersiz olabilir, bu durumda başarılı bir ülkeysen ne yaparsın? O zaman $/€ gibi birimlerin alım gücüne eşit olacak şekilde TL kazanımı sağlarsın vatandaşlarına. Yurt dışındaki 3500 doları burada 3500 TL değil, 30 bin TL olarak vatandaşlarına kazanç olarak sağlarsan bu sorunlar kalmaz. Tabii ÖTV garabetini ortadan kaldırman da lazım, birazcık eli yüzü düzgün araba aldığında %80 ÖTV + ÖTV'li fiyatın %18'i KDV ödüyorsun ki araba fiyatının da üstünde oluyor bu vergi.

Yeni konular

Geri
Yukarı