Niye otomobillerde çok vergi alınıyor?

ZCPS21

Kilopat
Katılım
25 Aralık 2020
Mesajlar
10.832
Çözümler
10
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Ülkenin mali durumu şu anki vergilere bağlı devletin başına a partisi de geçse b partisi de geçse bu durum uzun yıllar düzelemez.
Ona lafım yok ancak böyle bir gelir kaynağını kaldıracaklarına ihtimal vermiyorum, pardon gelir demişim "vergi" olacaktı o.
 

Faruk S.

Picopat
Katılım
3 Aralık 2022
Mesajlar
420
Çözümler
1
Yer
İzmir
Biz üretmedigimiz için alinan her arabada ülkeden 100 bin dolar çıkıyor baska bir ülkeye. o yüzden cari açık artmasin diye pahalı.
Alakası yok, ithal bile olsa Türkiye pazarındaki satılan modellerin ortalamasının ithalat bedeli 20-25 bin dolar arasında oluyor.

Cari açık olayı da yarı yarıya yalan, cari açık bahane ÖTV'den yüzlerce milyar cebe indirmek şahane durumu mevcut. En son 2020 yılının verileri OEC sitesine girilmiş. Oradan bakıyorum Türkiye'nin otomobil ithalatı toplam ithalatının sadece %3.94'ü (8.17 milyar dolar) kadar. Yani her 100 birimlik ithalatın 4 birimi bile otomobil değil, hatta burada üretilen modellerde de kullanılan motor ve diğer parçaların ithalatı bile %2.82, bunun ufak bir kısmı yedek parçadan oluşuyor. 2020 yılı da pazar açısından 2022 yılı ile benzer hacimde.

ÖTV olmasaydı bile Türkiye'nin yıllık binek araç pazarı (ticari hariç) şimdiki arabalarla aynıları alınsa bile 1.2 milyona çıkabilir maksimum. Tabii alanların yarısı ÖTV yüzünden daha düşük araba alıyorken daha iyisini alacağı için pazar yine 1 milyonda kalacak durumda. En kötü durumda bile ithalat yüzdesi %7 civarını aşmazdı.

Konya kadar boyutu olan Hollanda tarım ve hayvancılıktan toplamda 61.75 milyar dolar para kazanıyor, 783 bin km2 toprağa sahip Türkiye için bu kazanç sadece 12.63 milyar dolar. Yüksek teknolojiyi geçtim sadece tarım ve hayvancılığa bu ülkede düzgün destek verilse otomobil ithalatına harcayacağından da kat kat fazlasını kazanabilecek durumdayız ama vergilerden para toplamak kolay. Üretim seferberliği başlatmak zorlarına geliyor. Bu ülkede 70 yıldır yönetime gelenlerin derdi üretim olmadı.

Yüksek teknolojiye yönelince ne olduğunu da görüyoruz, el kadar Tayvan'ın ihracat gelirlerine bakmak yeterli.
 
Son düzenleme:

Frescosangre

Hectopat
Katılım
16 Şubat 2019
Mesajlar
500
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yönetebilecek bir kişiye oy vermek 18yaşından büyük herkesin yapabileceği bir şeydir.
Muhalefet giriş segment araçlarda ötv belki sabitler. Lüks araçlardan vergi alacağız diyordu Özkoç. Fiyat konusuna gelecek olursak bütün vergiler içinde 1 milyon olan aracı bayiye git alamazsın. Vergi harici ekstra para var işin içinde. Araç yok bayilerde ancak birileri sürekli alıyor. Bir süre Filo firmalarının alımını kesersen önüne geçersin. oraya koy şartını 3 sene satamaz gerçek alıcılar ortaya çıkar. Buda serbest piyasaya aykırı derler :) işin özeti değişmez. Üretim patlaması yaşanırsa ötv düşer.
 
KS
KS
simulasyonistanbul61
Katılım
15 Kasım 2020
Mesajlar
1.087
Çözümler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI A320M-A Pro anakart Sapphire Pulse RX6400 4 GB 64 Bit Ryzen 3 3200G Apacer Panther 2*8GB 3200MHz CL16 DDR4 RAM Seagate Barracuda 1TB HDD James Donkey 240GB SSD ve son olarak Frisby FC-9365G Gaming kasa double Slim ring RGB fan (650W 80+)
Cinsiyet
Erkek
Ya arkadaşlar ben işin arkasını bilemem kimseyide savunmuyorum benim tek isteğim insan gibi şartlar altında yaşamak yoksa benim ailemin zaten fazladan evi var satarım çeviririm dolara çıkarım yurt dışına orada yaşayabilirim ama yurt dışında çalışıp oraya faydamın dokunmasından çok ülkemde çalışıp yurtdışındaki insanların ülkemize gelip çalışmasını istiyorum biz oraya gidince ülkeyi kimler geliştirecek ama maalesef bu siyasetçilerle bu iş yaş her gelen çalıyor laf değil icraat lazım bu ülkeye yoksa birkaç yıl içinde ülke Venezuela'ya dönecek bence. Bana kalırsa gerçekten şu Cumhurbaşkanı yaşı 40altına indirilmeli ve 'gençlerin durumunu bilen bir genç' Cumhurbaşkanı olmalı yaşlı adamlar kusura bakmasın kimse bırakın gençlerin durumunu değil cebinin doluluğunu düşünüyor.
 
Yukarı