NOCTUA NH-D15 nasıldır?

Fatih un

Hectopat
Şu an Ryzen7 3700X'i Wraith Prism soğutucusu ile kullanıyorum. Tüm çekirdekleri 4.25 MHz'e AI Suite3 5-way optimization üzerinden sabitledim. Fakat Full yük altında 75 derecelere dayandığından daha fazla frekans yükselmedi. Soğutucuyu değiştirmek istiyorum. Normalde H100I RGB Platinium alacaktım fakat noctuanın fanları aklımı çeliyor. NOCTUA NH-D15 chromax.black 2011/2011-v3/1151/1150/1155/1156 & AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1, 2ad NF-A15 HS-PWM chromax.black, NT-H1 termal macun İşlemci soğutucusu - inventus soğutucusu ile
2X NOCTUA NF-A12X25 PWM 120mm 2000-450rpm, 60.09cfm max, 22.6db max Krem-Bordo Kasa fanı - inventus fanını kullanmayı düşünüyorum. Daha önce bu kombinasyonu kullananlardan tavsiye veya çeşitli önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Şu an Ryzen7 3700X'i Wraith Prism soğutucusu ile kullanıyorum. Tüm çekirdekleri 4.25 MHz'e AI Suite3 5-way optimization üzerinden sabitledim. Fakat Full yük altında 75 derecelere dayandığından daha fazla frekans yükselmedi. Soğutucuyu değiştirmek istiyorum. Normalde H100I RGB Platinium alacaktım fakat noctuanın fanları aklımı çeliyor. NOCTUA NH-D15 chromax.black 2011/2011-v3/1151/1150/1155/1156 & AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1, 2ad NF-A15 HS-PWM chromax.black, NT-H1 termal macun İşlemci soğutucusu - inventus soğutucusu ile
2X NOCTUA NF-A12X25 PWM 120mm 2000-450rpm, 60.09cfm max, 22.6db max Krem-Bordo Kasa fanı - inventus fanını kullanmayı düşünüyorum. Daha önce bu kombinasyonu kullananlardan tavsiye veya çeşitli önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
NH-D15 soğutucuya neden 120MM fan takıyorsunuz? Soğutucunun kendi orjinal fanlarını kullanın bence.

Noctua NH-D15 piyasadaki en iyi hava soğutucularından birisidir. Ancak hem yüksek hem de çok iri olduğundan tüm belleklerle kulanılamıyor.
Onun yerine onun yenilenmiş tek fanlı, daha kibar asimetrik versiyonu olan NH-D15S alın derim. İki modelde de 14mm fan kullanılıyor. Birinde tek fan olmasına karşın performansları 2-3 derece oynuyor.

Ya da kasanıza sığarsa ucuz ama çok güçlü bir soğutucu olan FSP Windale 6 alın derim.

H100I RGB Platinium'da üst düzey kaliteli bir soğutucudur lakin 1300₺'yi hak etmiyor. O fiyattan daha uygun fiyata 360mm radyatörlü sıvı soğutma mevcut.

Eğer ki kasanıza 360mm sığmazsa Corsair'le aynı pompaya (Asetek) sahip olan bu kaliteli soğutucuları öneririm.

Ya da daha ucuz 240mm alternatifi:

Son düzenleme:
Anladım teşekkür ederim.

NH-D15 soğutucuya neden 120MM fan takıyorsunuz? Soğutucunun kendi orjinal fanlarını kullanın bence.

Mb 511 kasamın desteklediği kule tipi soğutucusu yüksekliği olan 165mm ile fanlı nd15 yüksekliği 165mm ramlerim düşük profilli olmadığından yan kapağın kapanmamasını engellemek için 12mm fan kullanmayı düşünüyordum.
Fakat şuan aklım iyice sıvı soğutmaya kaymış durumda. 280mmlik x62
neredeyse nd15 le aynı fiyatta. Tek sıkıntım 280mm veya 360mm radyatörleri kasamın önünde takmak zorunda olduğumdan kasa içi sıcaklığını çok arttırır mıyım bilemiyorum.

Silverstone PF240 çok daha mantıklı olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

yan kapağın kapanmamasını engellemek için 12mm fan kullanmayı düşünüyordum.
O zaman NH-D15/S almanızın bir mantığı kalmıyor. Onun yerine NH-U12S almanız daha mantıklı.

Tek sıkıntım 280mm veya 360mm radyatörleri kasamın önünde takmak zorunda olduğumdan kasa içi sıcaklığını çok arttırır mıyım bilemiyorum.
Kayda değer bir etkisi olmuyor. Sıkıntısız kullanabilirsiniz.

@Sylveon Hocam ben de arada kaldım. Hazır burdayken senin de fikrini alayım.
Soğutucu olarak Noctua NH-D15S ile Silverstone PF240 ARGB arasında kaldım. Fiyat olarak birbirlerine çok yakınlar.

Beni düşündüren kısım, elimde Asus B350M-A anakart var. Bu anakart üzerinde bir tane CPU_Fan bir tanede Cha_Fan portu var. Cha_Fan'da 4 adet kasa fanım zincir şekilde bağlı belli bir derecede hızlanıp yavaşlıyorlar.

Noctua'yı alırsam direkt alıp tek fanını CPU_Fan portuna takıp kullanacağım. Ama çok iri yarı ve kaba. Kahverengi olması da cabası.

Silverstone PF240'ı alırsam Sharkoon Puresteel kasamın arka panelinde mis gibi yeri ve ARGB için kasanın kontrolcüsü hazır. Lakin ben bu sıvı soğutmanın pompa ve fanlarını anakartımın hangi portuna nasıl bağlıyacam? Hadi diyelim pompayı CPU_Fan portuna 2 fanı da CHA_Fan'a taktım. E peki 4 kasa fanım kasanın ısına göre hızlanıp yavaşlıyorlardı radyatör fanlarını onlarla beraber bağlamak mantıklı olur mu?
Ya da önce bir anakart (MSI B450 Tomahawk Max ya da Gigabyte B450 Gaming X) alacağım bundan birkaç ay sonra 240mm bir sıvı soğutma alacağım.

Sen olsan ne yapardın? Bu konu kafamı bayağı kurcalıyor.😵

@Sylveon Hocam ben de arada kaldım. Hazır burdayken sizin de fikrinizi alayım.
Soğutucu olarak Noctua NH-D15 ile Silverstone PF240 ARGB arasında kaldım. Fiyat olarak birbirlerine çok yakınlar.
Sharkoon Puresteel ile kule tipi soğutma verimli olmaz PF240 daha mantıklı.

Giriş işleri falan benim kafamı yakacak taraf ama o sisteme ARGB girişi olan bir anakart alın bence mesela ASRock B450M Pro4 tercih edilebilir.

Sharkoon Puresteel ile kule tipi soğutma verimli olmaz PF240 daha mantıklı.
Evet ben hiç bu yönden düşünmemiştim. Benim kasanın önde fanları yok. Kule tipi soğutucu nereden hava alacak? 😂

B450M değil de onun ATX'ini (B450 Pro4) almak daha mantıklı olur, aralarında 40₺ fark var. Üzerinde ARGB bağlantısı kasa ve cpu fanlarından hariç ayrı pompa bağlantısı filan da var. Ya da MSI B450 Gaming Plus da alınabilir.
O zaman sabırla parça parça değiştireceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı