Çözüldü Noctua ve Akasa endüstriyel fan arasındaki verimlilik farkları nelerdir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

barisalbayrak

Picopat
Merhabalar,

Corsair 5000X model kasam bugün elime ulaştı. Kasada daha önceki konularımda da dile getirdiğim üzere herhangi bir egzoz fan bulunmuyor. Intel 13900k işlemci ve RTX 4070 kullanacağım. Bu kasaya aşağıdakilerden hangi fanı almalıyım? İkisinin de endüstriyel fan olduğunu görüyorum fakat Akasa 97 CFM değeri belirtirken Noctua'da böyle bir veri göremedim. Bu iki fan arasında ne gibi farklar var? Belirtilen değerleri çok anlayamadım.

Bahsi geçen marka modeller aşağıdaki gibidir.
Noctua NF-F12 iPPC-3000 PWM, Ağır Kullanıma Uygun Soğutma Fanı, 4-Pin, 3000 devir (120 mm, Siyah)
Akasa OTTO SF12 12cm 97CFM Yüksek Performanslı Sessiz PWM Kasa Fanı (AK-FN110)

Teşekkür ederim.

Çözüm
Noctua 186,7 m³/h yani = 109 CFM gibi bir miktar ediyor. Eger Noctua nin detaylarina girerseniz Airflow kisminda m3h kisminda olan linke basarsaniz aciklamasi mevcut.

Akasa nin titresim engelleme ile ilgili ufak bir mekanizmasi var gibi duruyor ama Noctua da cok iyi bir marka bu sogutma alaninda. Bos urun yapacaklarini sanmam.

Bi akasa denerdim sanirim ben sanki onun sesi daha mi az olur acaba gibi geldi cunku bu RMPler yuksek.
Noctua’nın 3000 devirli endüstriyel fanlarından ev kullanıcısının uzak durması lazım. Sesten yanında durulmayacak kadar gürültülü bir fan.

Merhabalar,

Evet 3000 RPM'de çalıştıran kullanıcılar videolarını yayınlamış ben de bunları izledim. 1500rpm sonrası fazlasıyla sesi hissettirdiğini düşünüyorum.

Egzoz fan için Akasa'nın OTTO SF12 model fanını temin edeceğim.

Burada ayrıntılı bir şekilde SF ve SC modelleri arasındaki fark belirtilmiş.

Geri
Yukarı