Nokia 603 güncelleme sorunu

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Arkadaşlar bugün ucuz yollu olsun diye Nokia 603 telefon aldım. Telefon güncellenmemiş olarak geldi ve rutin olarak güncellemeye çalıştım. (Genel işletim sistemi, uygulamalar vs.) Önce telefon üzerinden güncelleme yapamadım. Sonra Nokia Suite programı ile denedim ve ne kadar uğraşsamda USB olarak bağlayamadım telefonu. Ben de bluetooth ile bağlandım. Tam "neyse idare edicez artık" derken, ordan da güncelleme denetlemesinde servera bağlanmadı. Ve bunun üzerinde iyice araştırdığımda Nokia'nın güncelleme serverlarını kapadığını öğrendim. NaviFirm gibi üçüncü parti güncelleyicilerde direk nokia serverlarını kullandığından, ortada kaldım. Yani resmen Nokia bu şekilde elinde halihazırda güncellenmiş 603 olanları değil ama, yeni 603 alanların yada elinde 603 stoğu olan satıcıların telefonlarını öldürmüş oluyor, resmen şaka gibi. Ürünü paketledim geri yollayacam ama, aldığım alışveriş sitesi (Türkiyenin sanırım ilki, ve en büyüğü) artık kendi satmak yerine, başka satıcılarada aracılık ediyor. Ve benim aldığım yerin (alışveriş sitesinin kargo takibinde doğubankta bir yer gözüküyor :) ) iade de sorun çıkartmayacağından emin değilim. Sim kartı takmadım ama kapak ile batarya arasındaki kağıdı yırttım. Ekran jelatini falan duruyor. Telefonu bu şekilde kullanmayı denedim ama kullanmak mümkün değil. Wireless sürekli kopuyor, marketine girilmiyor vb. Sorularım şunlar;

1-Bu telefona başka bir şekilde, internetten güncellenmiş yazılım bulunup yüklenebilir mi? (Nokia suite kullanmadan mümkünse, storage usb olarak bağlanıp, telefona yükleyerek yada yükleme dosyası koyarak)

2-Bu garantiyi bozar mı?

3-Her formatta tekrar güncellenmemiş sürüm mü gelir?

4-Güncellenmiş sürümü yükleyebilirsek, marketi çalışır, uygulama indirilebilir mi?

Yardımcı olursanız sevinirim. Telefon genel olarak çok güzel sayılır. İlk hedefim, geri vermektense güncelleyip kullanmak ama bugün sabahtan beri uğraşıyorum, çözüm bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birincisi; yazıda Türkçe imla hatası yoktu. Mod neyi düzeltmiş bir zahmet göstersede bende öğrensem doğrusunu? Daha önce yazdığım mesajlarımda böyle birşey ile karşılaşmadım. Ha diyelim tek bir harf ya da virgül nokta hatalı, bunun için 24 saat boyunca konuya erişimimin engellenmesi tamamen saygısızlıktır. Söylersin düzeltirim, ya da düzeltirsin söylersin yanlışı. Berker Güngör'ü Level yıllarından beri takip ederim. Recep ve Ali ikilisinide uzun süredir takip ediyorum. Şurdaki modlardan da en az on yaş büyüğümdür. Bu yaptığınız foruma özen göstermek değildir. Türkçe tabiki önemli, noktalama işaretleri anlam ve düzgün, yormadan okuma için önemli ama; "Ya da" yı ayrı yazmadı diye, tırnak içine almadı diye, üyeyi engellerseniz, sonunda kendiniz çalar, kendiniz oynarsınız. Lütfen diğer forumlar ve sosyal ortamlarda bu forum hakkında yazılanlara bakın.

Gelelim konu ile ilgili kısma; Aslında bilmediğim bir marka ürün alırken, ürün dışında, ürünün markasınıda araştırırım. Bu ürün Nokia diye hiç araştırmadım. :) En az beş senedir cep teli kullanmayan, kimsenin ulaşamadığı bir adam olduğumdan da, Nokia'nın iflasından haberim yoktu. Firma desteği kesilmiş bir ürünü almak tabiki büyük bir hata bunu biliyorum ve farkındayım. Yani "araştırmadan almanız" hata gibi mesajların bir yararı yok sorularıma. Telefonu iade edecek olmasaydım, "sorularıma cevap verirseniz sevinirim" diyecektim ama gerek kalmadı.

Yinede bir başkası okursa, ve "araştırmadan almayacaktın" gibi bir mesaj veya imla ilgili cezalar yerine, forumun asıl amacı olan "bilgi"yi almak isterse diye;

Nokia Software Recovery Tool ve Lumia Software Recovery Tool gibi programları kurup, telip USB'den bağlayıp deneyin. Ordan belki günceller. (Nokia değil Microsoft desteği bu) Onun dışındaki programlar güncellemeleri Nokia'nın serverında aradıkları ve öyle bir server artık olmadığı için, işe yaramıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı