Nokia G-010G-Q yüksek ping

@Ulunay hocam 0 ms konusunu anlatayım önce. Şimdi Viyana'ya 30 ms ile bağlanıyor Bolu'daki adam. Kahramanmaraştaki adam ise 70 ms ile bağlanıyor. Bolu ile kahramanmaraş arasındaki uzaklığı gözümüze getirelim, Bolu ile Edirne arasıyla neredeyse aynı uzaklık. Yani 70-30 40 ms fark var, o zaman Boluda 30 ms ise Edirnede 0-5 falan olur teorik olarak. Aşağıdaki haritaya bakarak anlayabilirsin.

752967-e586fa679ef07f31a1cd619785c7eaf8.jpg

Şimdi diyeceksin veriler dümdüz gitmez, dolaşarak gider. Ee Boludakinin dolaşarak gittiği veri 30 ms veriyor. Benimki de dolaşarak 70 ms veriyor. Aradaki fark 40 onu da ağrı Dağına çıkarak mı yapıyor 🤣 Hocam 45-50 anlarım da 70 nedir sizce çok değil mi?
Ek olarak @erengore arkadaş Maraştaki sunucuya test yaptı, 18 ms çıktı. Ben Boluya test yaptım, 40 ms çıktı.

Edirne'de 0-5 falan olur teorik olarak.
Edirne'de oturan biri önce İstanbul'a gelecek ardından Gayrettepe üzerinden Viyana'ya 0-5ms ile gidecek?

Önce modeme sonra santralden OLT'ye gitti diyelim, direk 3-4ms yaptı bile. Oradan trafik teslim notasına ve oradan veri İstanbul'a yönelecek direk 10ms oldu bile. Burada Gayrettepe'ye ulaşacak ardından trafik noktasında Viyana'ya yönlenecek. En iyi şartlarda bile 30-35ms'den aşağı olmaz.

İmkansız. İşle öyle yürümüyor. Dedikleriniz haritaya bakarak doğru ama gerçek hayatı hiç yansıtmıyor.

Veri dolaşarak gidiyor diyince aklınıza fiziksel kablo gelmesin. Aynı bina içinde 3-4 farklı cihazdan geçerken birinin kapasitesi dolsun direk 10ms arttı bile.

Yani bu yönlendirme vs. konusu sanıldığı kadar basit ve tespit edilebilir. Size çıkış veren cihaz 2008'de konulmuştur, aynı konumda internet kullanan birisi 2015'de konulan cihaz ile çıkış yapsa aranızda gene fark olur.

Bu konu VDSL, FTTH vs.'den 100 kat daha karmaşık ve sanıldığı gibi basit değil.

@Ulunay hocam 0 ms konusunu anlatayım önce. Şimdi Viyana'ya 30 ms ile bağlanıyor Bolu'daki adam. Kahramanmaraştaki adam ise 70 ms ile bağlanıyor. Bolu ile kahramanmaraş arasındaki uzaklığı gözümüze getirelim, Bolu ile Edirne arasıyla neredeyse aynı uzaklık. Yani 70-30 40 ms fark var, o zaman Boluda 30 ms ise Edirnede 0-5 falan olur teorik olarak. Aşağıdaki haritaya bakarak anlayabilirsin.

Şimdi diyeceksin veriler dümdüz gitmez, dolaşarak gider. Ee Boludakinin dolaşarak gittiği veri 30 ms veriyor. Benimki de dolaşarak 70 ms veriyor. Aradaki fark 40 onu da ağrı Dağına çıkarak mı yapıyor 🤣 Hocam 45-50 anlarım da 70 nedir sizce çok değil mi?
Ek olarak @erengore arkadaş Maraştaki sunucuya test yaptı, 18 ms çıktı. Ben Boluya test yaptım, 40 ms çıktı.
Bu arada hocam siz VDSL altyapıdasınız sanırım. O yüzden 70 çıkıyor. Normalde FTTH'de olsanız Maksimum 50ms falan verecektir. Altyapı kalitesiyle de çok alakalı. Ben VDSL kullanıyorken ping testi açtığımda 34 ms altı almazdım. Fibere geçince 3ms'e kadar düştü. Büyük çoğunluğu altyapıyla alakalı bana göre.

Ayn konumda birisi VDSL birisi GPON kullansın, tüm kalite aynı olsun. 10-15ms fark olur.

30ms olacağını sanmıyorum. İşin ucu sonunda firmanın para akıtıp yatırım yapmasına dayanıyor.
Yok hocam benim eski evimdeki altyapıda ben Lol TR'de 34 Ms ile oynuyordum. Şimdi GPON altyapımda 12 ms ile oynuyorum. Baya farkediyor bana sorarsanız.

Yok hocam benim eski evimdeki altyapıda ben Lol TR'de 34 Ms ile oynuyordum. Şimdi GPON altyapımda 12 ms ile oynuyorum. Baya farkediyor bana sorarsanız.
Düzgün bir VDSL altyapıda ping GPON ile yarışır.

Bizim TT 2006 yılından kalma 17a profilini kullandığın için öyle.

2015'de çıkan 35b'ye geçsek bir gecede cahil kalırız. O kadar fark olur.

Şuraya örnek 35b kullanan birini bırakayım, ağlayarak bakarız 😥
FB_IMG_1605913806800.jpg

Düzgün bir VDSL altyapıda ping GPON ile yarışır.

Bizim TT 2006 yılından kalma 17a profilini kullandığın için öyle.

2015'de çıkan 35b'ye geçsek bir gecede cahil kalırız. O kadar fark olur.

Şuraya örnek 35b kullanan birini bırakayım, ağlayarak bakarız 😥
Eki Görüntüle 752450
Aman Allahım İnanılmaz bu nedir hocam :)

Edirne'de oturan biri önce İstanbul'a gelecek ardından Gayrettepe üzerinden Viyana'ya 0-5ms ile gidecek?

Önce modeme sonra santralden OLT'ye gitti diyelim, direk 3-4ms yaptı bile. Oradan trafik teslim notasına ve oradan veri İstanbul'a yönelecek direk 10ms oldu bile. Burada Gayrettepe'ye ulaşacak ardından trafik noktasında Viyana'ya yönlenecek. En iyi şartlarda bile 30-35ms'den aşağı olmaz.

İmkansız. İşle öyle yürümüyor. Dedikleriniz haritaya bakarak doğru ama gerçek hayatı hiç yansıtmıyor.

Veri dolaşarak gidiyor diyince aklınıza fiziksel kablo gelmesin. Aynı bina içinde 3-4 farklı cihazdan geçerken birinin kapasitesi dolsun direk 10ms arttı bile.

Yani bu yönlendirme vs. konusu sanıldığı kadar basit ve tespit edilebilir. Size çıkış veren cihaz 2008'de konulmuştur, aynı konumda internet kullanan birisi 2015'de konulan cihaz ile çıkış yapsa aranızda gene fark olur.

Bu konu VDSL, FTTH vs.'den 100 kat daha karmaşık ve sanıldığı gibi basit değil.
Haklısınız hocam da Boluda 30 ms alırken, Maraşta neden 70? 45-50 olması lazım değil mi? Arkadaş Maraşa ping atıyo 18 ms, ben Boluya ping atıyorum 40 ms. Yahu mesafe aynı çıkan farka bak. ADSL kullanırken bile 70 görmedim ben.
Bu arada hocam siz VDSL altyapıdasınız sanırım. O yüzden 70 çıkıyor. Normalde FTTH'de olsanız Maksimum 50ms falan verecektir. Altyapı kalitesiyle de çok alakalı. Ben VDSL kullanıyorken ping testi açtığımda 34 ms altı almazdım. Fibere geçince 3ms'e kadar düştü. Büyük çoğunluğu altyapıyla alakalı bana göre.
Hocam VDSL olsa yırtar mıyım sabahtan beri bir yerimi :D FTTH TurkNet 100/8 kullanıyorum ONT cihazı falan var yani.
Şimdi Gıbırnet gecikme haritasına baktım Kahramanmaraşta 53 ms olarak ölçülmüş.
Merhaba, 25.11.2020 tarihinde bağlı olduğunuz santralde genel bir ağ sorunu nedeniyle bölgenizde internete erişim sorunu yaşanmıştır. Sorunu tespit ederek hızlıca müdahale ettik. Tekrarı olmaması için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yaptığımız kontrollerde artık bir sorun kalmadığını gördük. Problemin bir şekilde devam ettiğini düşünüyorsanız öncelikle modeminizi kapatıp açmanızı öneriyoruz. Yine çözüm olmadıysa bu kaydı tekrar açabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.
Yalan dolan düzeldiği yok aynı yine :(

Son düzenleme:
Haklısınız hocam da Boluda 30 ms alırken, Maraşta neden 70?
Hocam, benim hat arada Nevşehir-Kayseri turu yapıyor. Hala düzeltmediler 😂

İşin sonu paraya bakıyor. Sorunu bulup çözmek ve bir daha olmaması için para akıtmak lazım.

Buna yapan firma daha görmedim.

Hocam ben de GPON kullanıyorum TurkNet'liyim. 1.1.1.1 ping attığımda 30 ms, 8.8.8.8 ping attığımda 75 ms, vie.valve.net ping attığımda 68 ms çıkıyor. Sizin konumunuz neresi? Arıza kaydı oluşturdum şuan Telekom ekipleri kontrolleri sağlıyorlar. Benim konum Kahramanmaraş sizce çok mu yüksek değerler yoksa normal midir?
Anadolu Yakası, İstanbul.

Turknet kadar rezil bir firma daha olduğunu sanmıyorum. Abone olduktan 18 saat sonra aboneliğimi iptal ettirdim.

Türk Telekom abonesi olsanız gecikmenin çok daha düşük olacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı