Noktalama işaretlerinin hatalı yazımı hakkında

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

m3081

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Bu arada moderatöre bu yazım yanlışı olmuyor. Noktalama yanlışı veya soru işareti yanlışı oluyor ve benim ondan 1 saat ceza almam gerek dedim. Böyle dedi.

1619024517830.png

Sonra TDK noktalama kuralları linkini attım. Soru işareti kuralı burada geçiyor, noktalama kurallarında dedim. Böyle dedi.

1619024620717.png

Bu arada moderatöre bu yazım yanlışı olmuyor. Noktalama yanlışı veya soru işareti yanlışı oluyor ve benim ondan 1 saat ceza almam gerek dedim. Böyle dedi.

Eki Görüntüle 985845

Sonra TDK noktalama kuralları linkini attım. Soru işareti kuralı burada geçiyor, noktalama kurallarında dedim. Böyle dedi.

Eki Görüntüle 985846
Evet, "noktalama işaretlerinin yanlış yazımı" cümlede yazılmış noktalama işaretleriyle alakalı. Cümlede gereken yerde gerekli noktalama işareti yoksa bu yazım yanlışıdır.

Fakat noktalama işareti kullanıp, öncesinde boşluk bırakır ve sonrasında boşluk bırakmazsanız bu hatalıdır.

Ben bunu TDK'deki yüzlerce kişi belirliyor diye biliyordum.
"Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakınız.
Noktalama işaretlerinden önce hiç boşluk bırakmayınız."

Noktalama işaretlerini kullanmadan bu hatalar nasıl yapılabilir? Bunun cevabını bulduğunuzda aklınızdaki soru işareti kayboluyor. (y)

@m3081 O linkte nerelerde kullanıldığı açıklanıyor. Cümlelerde gerektiği yerde noktalama kullanılmazsa bu noktalama yanlışı değil yazım yanlışı olur. :)

"Noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakınız.
Noktalama işaretlerinden önce hiç boşluk bırakmayınız."

Noktalama işaretlerini kullanmadan bu hatalar nasıl yapılabilir?

1619025087060.png

Fotoğrafın gayet açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.
Bakın, soru işareti oraya konur. Eğer konmazsa bu noktalama hatası olmaz. Noktalama hatası virgül yerine nokta koymak gibi hatalar. Siz bunu anlayamadınız bir türlü.

Fakat şöyle bir şey var ki yazım kuralları noktalama kurallarını kapsar. :) Fakat boşluk olayı için ayrı bir uyarı mevcut. O da bahsettiğimiz uyarı oluyor.

Kısaca noktalama işaretlerinin hatalı yazımı uyarısı bu sebeplerle veriliyor:
Noktalama işaretlerinin yanlış yazımı.png

Noktalamayı hiç yapmazsanız yazım kuralları ihlali oluyor.

Son düzenleme:
Bakın, soru işareti oraya konur. Eğer konmazsa bu noktalama hatası olmaz. Noktalama hatası virgül yerine nokta koymak gibi hatalar. Siz bunu anlayamadınız bir türlü.

Ona kalırsa her şey yazım kuralı, bu kadar çeşit kurala ne gerek var? Hepsini bir araya toplayalım ve herkesin 30 tane yazım yanlışı cezası olsun.

Tek bir uyarı türü olsa uyarılar biriktiği zaman cezaların süresi katlanır ve bu sebeple şikayet edilir. (y)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı