Nostalji arcade oyunlar için konsol yapımı

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhaba,

Eski arcade oyunlar için minik bir konsol yapmak istiyorum. Genelde Raspberry Pi ile birlikte RetroPie emülatörü kullanılmış.

Ülkemizde Raspberry Pi bulması zor ve pahalı. Buna alternatif olarak hangi cihazları kullanabilirim?

Oyunları eski arcade kabinlerindeki joysticklerle oynamayı düşünüyorum. USB encoder kullanacağım. Joystickleri konsola USB kablo ile bağlayacağım.

Sistemi kurabilirsem ileride tüplü ekranla kabin yapmayı düşünüyorum.

ASUS tinkerboard s R2.0/A/2G/16G kullanabilirsiniz.

Ayrıca Raspberry Pi 3 çok pahalı bir ürün sayılmaz.

Robotistan güvenilir deniliyor. Oradan bakabilirsiniz.

ASUS da aynı fiyatlarda hocam. O fiyatlar bana pahalı geliyor. Daha uygun fiyatlı çözüm arıyorum.

Aynı fiyatlarda hazır konsol da satılıyor zaten.

Son düzenleme:
Hocam biraz geç ama hala yapmak istiyorsan eski bir PC donanımı ile benim yaptığım gibi yapabilirsin.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-03-04 saat 13.12.04_0aa81c47.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-03-04 saat 13.12.04_0aa81c47.jpg
    128,7 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Görsel 2024-01-19 saat 17.26.34_c6aa67e9.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-19 saat 17.26.34_c6aa67e9.jpg
    93,5 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba,

Eski arcade oyunlar için minik bir konsol yapmak istiyorum. Genelde Raspberry Pi ile birlikte RetroPie emülatörü kullanılmış.

Ülkemizde Raspberry Pi bulması zor ve pahalı. Buna alternatif olarak hangi cihazları kullanabilirim?

Oyunları eski arcade kabinlerindeki joysticklerle oynamayı düşünüyorum. USB encoder kullanacağım. Joystickleri konsola USB kablo ile bağlayacağım.

Sistemi kurabilirsem ileride tüplü ekranla kabin yapmayı düşünüyorum.
Dolaptan 2. el bozuk bir laptop alabilirsin. Raspberry pi batocera veya retropie sisteminde her emülatörü çalıştıramıyor.

Hangi işletim sistemini kullandınız hocam? Eski donanımlarım var aslında böyle bi kabin yapabilirim aslında. Bozuk laptop da var eski monitör de var. Tahtalar hariç her şeyim var aslında :)
Ben birden fazla kullandım. Batocera önerebilirim. F1 basıp dosyaları flashtan kopyalamak çok rahatlıkla yapılabiliyor. Diğerlerinde biraz daha uğraştırıcı. Ancak benim sistem eski olduğundan batocera ile dreamcast oyunlarını açamadım. Aynı sistemle retropie kuruluyken açtım. Arayüz olarak benzerler ancak dediğim gibi hepsinin farklı kolaylıkları var.

Hangi işletim sistemini kullandınız hocam? Eski donanımlarım var aslında böyle bir kabin yapabilirim aslında. Bozuk laptop da var eski monitör de var. Tahtalar hariç her şeyim var aslında :)

Batocera kullandım hocam Linux tabanlı bir sistem, size en çok verim alabileceğiniz şekilde önerim 3GB DDR 2 RAM Core 2 Duo E7500 gibi işlemciler ve 1 GB AMD R5 220 gibi ucuz dönemi geçmiş bir kart ile Nintendo Wii, DS, 3DS, GameCube, PS1, PS2'ye kadar birçok sistemi açabiliyorsunuz. Ek olarak bu sisteme bir Wi-Fi dongle ve Bluetooth dongle eklemesi ile kablosuz gamepad Wi-Fi üzerinden oyun yükleme gibi birçok işlemi yerine getirebilirsin.

Batocera kullandım hocam Linux tabanlı bir sistem, size en çok verim alabileceğiniz şekilde önerim 3GB DDR 2 RAM Core 2 Duo E7500 gibi işlemciler ve 1 GB AMD R5 220 gibi ucuz dönemi geçmiş bir kart ile Nintendo Wii, DS, 3DS, GameCube, PS1, PS2'ye kadar birçok sistemi açabiliyorsunuz. Ek olarak bu sisteme bir Wi-Fi dongle ve Bluetooth dongle eklemesi ile kablosuz gamepad Wi-Fi üzerinden oyun yükleme gibi birçok işlemi yerine getirebilirsin.
@Aveyron
Ben birden fazla kullandım. Batocera önerebilirim. F1 basıp dosyaları flashtan kopyalamak çok rahatlıkla yapılabiliyor. Diğerlerinde biraz daha uğraştırıcı. Ancak benim sistem eski olduğundan batocera ile dreamcast oyunlarını açamadım. Aynı sistemle retropie kuruluyken açtım. Arayüz olarak benzerler ancak dediğim gibi hepsinin farklı kolaylıkları var.

www.furkanozden.net

Batocera Retro Oyun Sistemi Rehberi - Furkan Özden Blog

Hızla ilerleyen teknoloji dünyasının içinde bazen geçmişe bir özlem duymak kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle oyun tutkunları için, geçmişin efsanevi
www.furkanozden.net
www.furkanozden.net
Teşekkür ederim hocam. Donanım tarafını rahat hallederim ama yazılım, işletim sistemi, oyun kurulumları vb. durumlarda desteğe ihtiyacım olacak. Kurulum yapacağım zaman yardımcı olur musunuz bu konularda?

Bir de bu sistemi kurduğumuzda oyunlarda açılmama, silinme, çökme gibi sıkıntılar oluyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı