"not-a-virus:AdWare.Win32.Codiby.dcm" Sorunu

denizcan88

Hectopat
Kaspersky tam tarama yaparken bu yazılımı buldu. Açıklamasında da suçlular tarafından bilgisayarınıza veya kişisel verilerinize zarar vermek için kullanılabilen meşru yazılım yazıyor. Bu nesneyi sildiğim zaman Facebook açıldığında sayfada yalnızca düzensiz yazı karakterleri açılıyor. Nesneyi geri yüklüyorum Facebook normal açılıyor. Başka sitede, Twitter vs. böyle bir sorun yok.

Sorun kaspersky'dan kaynaklıymış, hem nesneyi hem de programı silince facebook rahat açıldı. Tabi sorunun ana kaynağını bilemiyorum. Sorunun -kısmen de olsa- çözülmüş olduğunu nasıl belirtiyoruz?

Kaspersky gibi prestijli bir yazılım Facebook erişimini engellemez bana kalırsa. Belki tam tarama yapıp tam temizlik yapmadığından olabilir. Veya başka bir şey eksiktir. Yoksa herhangi bir kıdemli anti-virus yazılımı sosyal medya sitelerine erişim ile ilgili bir barikat ortaya koymaz. Bunu düşünmek yanlış olur.

Başka bir bilgisayara da kaspersky yükledim, aynı tehlikeli yazılımı bulabilir mi diye. O yazılımı bulmadı ama facebook'a girilemiyordu ve bu şüpheyle programı kaldırma kararı aldım. İkisinde de antivirüs programını kaldırmak olumlu sonuç verdi. Bilemiyorum ama bir ilişkisi olması lazım yoksa fazla rastlantısal olur.

%TEMP% i temizlemeyi falan da deneyebilirdin. Tarayıcında zararlı olarak algılanabilecek toolbar benzeri şeyler mevcut idiyse bunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Normal şartlar altında bilinen ve güvenilen hiçbir av yazılımı sosyal medya sitelerini bloklamaz.

Bilemiyorum ama bir ilişkisi olması lazım yoksa fazla rastlantısal olur.
İlişkisi tabi var seni korumaya çalışıyor. Koruyor inceliyor diğer AV'ler gibi sadece bakmakla yetinmiyor da ondan yavaş giriyor.

Yapacagin sey tam tarama yapip zararlilari silmek. Tarayici ayarlarini defaulta alip cerezleri temizlemekti. Zararliyi sistemine geri yukledin, tebrikler.

O zaman tum Kasperky kullanicilarinin Facebook'a girememesi lazim.

Senin dediğin gibi olsaydı iki bilgisayarda da aynı sonuç alınamazdı. İki bilgisayarda da tam tarama yaptım fakat birinde zararlı nesne buldu ama ikisinde de benzer facebook sorunu oluştu. Kaldı ki zararlı nesneyi sildim( en azından sil deyince bilgisayardan uzaklaştırdığımı düşünecek kadar az tecrübeliyim, umarım uzaklaştırmışımdır) Bence bir nedenden dolayı, belki antivirüs ayarlarından facebook'da problem oluştu.

İlişkisi tabi var seni korumaya çalışıyor. Koruyor inceliyor diğer AV'ler gibi sadece bakmakla yetinmiyor da ondan yavaş giriyor.

Aslında yavaş girmiyor, sadece facebook açılınca sayfa dolusu karakterler çıkıyor.

%TEMP% i temizlemeyi falan da deneyebilirdin. Tarayıcında zararlı olarak algılanabilecek toolbar benzeri şeyler mevcut idiyse bunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Normal şartlar altında bilinen ve güvenilen hiçbir av yazılımı sosyal medya sitelerini bloklamaz.

O dediklerini de yapabilirdim fakat eğer sorun antivirüs programından kaynaklanmıyorsa kaspersky silinince normale dönmesinin sebebini anlayamadım. Alakası olan ve bilmediğim bir şey var mı diye soruyorum.Uzantı olarak pinterest, adblock, translator ve skype var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı