Notebook bataryam şarjda iken tam dolduğu zaman tekrar azalabiliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

PiMorpH

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi, biraz daha açayım. Yeni notebook aldım ve notebook'um msi ge60 2oe ürünüdür. Ürünü sürekli olarak şarjda kullanmaktayım ve neredeyse evde iken hiç şarjdan çıkartmam. Çok nadiren notebook'u dışarıda da şarja takmadan kullanırım. Genelde oyun oynarım, kodlama falan yaparım bir tek kodlama kısmında bataryaya ihtiyacım olur.

Aldığım günden beri notebook'u şarj ediyorum daha doğrusu aşağıdaki bildiride fişe takılı, dolmuyor yazısını görüyorum fakat 1-2 saat sonra batarya yüzdeki %98 civarına düşüyor daha sonra 1-2 saat aralıklarla bu yüzde ikişerli olarak aşağıya iniyor en kötü %92 olarak kaldı. Arkasından tekrar doluyor ben hiçbir şey yapmadığım halde. Sizce bataryayı tam olarak ne yapmalıyım?

Bataryada mı problem var yoksa ben yanlış kullanım mı yapıyorum? Forumda bir çok konu gezdim ve hepsini inceledim kimse "bataryayı çıkartırsan doğru olur" demiyor, "elektrik fazlalığında ürünü yakarsın" yorumları var, bataryanın bu şekilde azalmasını da araştırdım bu durum da problem çıkartıyormuş, bataryanın ömrünü diğer olumsuz olaylar gibi bu da kısaltıyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce burada yazmış olduğum yazıyı aynen alta aktarıyorum. Batarya kullanma şeklin yanlış. Bataryanın ömrü biraz azalmış. Garanti kapsamına pek girmez.

Halk arasında yanlış bilinen bir durum mevcut. Yeni alınan Notebook bataryalarını kullanmayıp çantalarında tutmaktalar işte burada yapılan hatalı. İçinden akım geçmeyen batarya ömrü kısa olur. Batarya ömrünü uzun tutmak için izlenecek yolu söyleyim. Batarya tam dolduktan sonra fişten çekilip pil ile kullanılmalıdır. Batarya şarjının bitmesine yakın tekrar fişe takılmalıdır. Böylece içinden akım geçen ve şarj / deşarj olan batarya daha uzun ömürlü olur.

Bataryaların ömrü bir yıldır diye biliyorum bu arada.

Yazmış olduğunuz bilginin kaynağı nereden geliyor? Teknisyen falan iseniz size güvenip, bataryamı dediğiniz gibi kullanıcam çünkü.

Ben pek bir şey bilmiyorum bu bataryalar konusunda ancak kendi bataryamı örnek vereyim. 1.5 yıl oldu alalı. Lenovo Z580 kullanıyorum. Bataryayı %60'ta bırakıyorum. Sonra kullanacağım zaman (Seyahat vs.) batarya %5-10 kaldığında tekrar %60'a takıyorum. Bu zamana kadar taş çatlasa 6-7 kez kullanmışımdır ve hala 4-4.5 saat kullanım süresi var şükür. Karar sizin. Ben sadece kendimden örnek verdim. The_Miller çok tecrübeli bir üyedir ayrıca.

Not: Bilgisayarımda Lenovo'nun "Battery Management" programı bulunmakta.

Açıklamalar için teşekkür ederim, yardımcı oldunuz. Doldur-çıkart-kullan olayı mantıklı geldiği için yazdığınız yöntemi uyguluyorum artık. Üreticisi MSI olan veyahut MSI ürünlerinde düzgün çalışan Lenovo'nun Battery Magagement yazılımına benzer bir yazılım var mı acaba piyasada?

Açıklamalar için teşekkür ederim, yardımcı oldunuz. Doldur-çıkart-kullan olayı mantıklı geldiği için yazdığınız yöntemi uyguluyorum artık. Üreticisi MSI olan veyahut MSI ürünlerinde düzgün çalışan Lenovo'nun Battery Magagement yazılımına benzer bir yazılım var mı acaba piyasada?

Ben bilmiyorum öyle bir program ancak aklınızda bulunsun %60'a kadar dolduruyorum. Yani Max. kullanım süresi değil Max. kullanım ömrü önemli benim için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı