Notebook Dual Channel Ram Nedir ?

OTOFAJİ

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba benim notebook dizüstü bilgisayarımda 4 adet ram girişi bulunmakta ve 1. slotunda 4 GB Crucial 1600 MHz CL11 1.35 volt ram mevcut vardı. Bende bunu 8 GB yapmak için 4 GB Kingston 1600 MHz CL11 1.35 volt tüketen ram aldım ve mevcut dolu olan slotun üstündeki boş slota dün itibariyle taktım. Bugün AIDA64 programı ile şu bölüme baktığımda takılı iki ram Dual Channel olarak bağlı gözüküyordu. Bende bir sitede ramlerin Dual Channel bağlanabilmesi için iki raminde birebir aynı olması gerektiğini duydum bunu da görünce şaşırdım yardımcı olabilir misiniz ?

@Recep Baltaş

Dual channel yapabilmek için ayni ozelliklere sahip olmasi gerekiyor :) ayni iki ekran kartını kullanıp crossfire yapmak gibi (Not: özür dilerim ayni marka olmasi gerektıgini sanıyordum )

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramlerin gecikme süresı , hızı ozellikleri ve uzerindeki kodları ayni olmasi gerekiyor .
"Bunun dışında elbette alacağımız RAM'lerin üzerlerindeki kodların birbiriyle uyuşması gerekmekte. Çoğumuz merak etmiştir. RAM'lerin üzerindeki karmaşık kodların anlamını. Bu kodlar, RAM modüllerinin birbirinin aynısı olup olmadığını gösteriyor." Bu kodların ayni olması birbiriyle uyumlu olup olmadıgini gosteriyor , ramlere bakarsan yada özelliklerine herseyi ayniysa sorun yok.

Ramlerin gecikme süresı , hızı ozellikleri ve uzerindeki kodları ayni olmasi gerekiyor .
"Bunun dışında elbette alacağımız RAM'lerin üzerlerindeki kodların birbiriyle uyuşması gerekmekte. Çoğumuz merak etmiştir. RAM'lerin üzerindeki karmaşık kodların anlamını. Bu kodlar, RAM modüllerinin birbirinin aynısı olup olmadığını gösteriyor." Bu kodların ayni olması birbiriyle uyumlu olup olmadıgini gosteriyor , ramlere bakarsan yada özelliklerine herseyi ayniysa sorun yok.
Ramlerin özellikleri aynı ama kodlarına bakmadım zaten taktın sonra sorun çıksa çalışmaması lazım öyle düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı