Notebook Fanını Harici Çalıştırma Projesi

hmzstk55

Hectopat
Yer
SAMSUN
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Aklıma bir fikir geldi. Notebook fanının sistemin dışında da yani ben istediğim zaman çalıştırmak için;
1:Anakarta giden + ve - kablolara anahtar takmayı düşünüyorum. Sarı kabloya ise dokunmayacağım. Anakarta yakın olan bölüme. Bunu usb ile elektriği verdiğim zaman anakarta elektriğin gitmemesi için.
2: Birde fana yakın olan bir bölümede ayrı bir anahtar takmayı düşünüyorum. Yine + ve - halinde. Sarı kabloya dokunmadan. Bunuda fanı usb ye takıp istediğim zaman çalıştırabilmek için.
Sizce bir sorun teşkil eder mi yorumlarınızı bekliyorum.

USB ile çalıştırma:

Sen istediğin zaman çalışmaz aslında, sistem boş dururken de yavaş yavaş ısınır, arada fan çalışmadığı için de ısı artmaya devam eder yani sürekli çalıştırman gerekir.

USB'ye takınca tam hız çalışır, röle ile hızı ayarlayabilirsin dilersen, ya da birkaç farklı direnç koyarsın manuel yaparsın ama son hız çalıştırmayacaksan diğeri gereksiz uğraş.

Bir de son sürat kafa ütüler, hassassan sıkıntı olur.

Bu arada bunlar 2 telli fan için, bendeki öyleydi, 3. kablo ne için bilmiyorum ama anakarta 3.bir kablo takılıyken ben olsam yapmazdım.

USB ile çalıştırma:

Sen istediğin zaman çalışmaz aslında, sistem boş dururken de yavaş yavaş ısınır, arada fan çalışmadığı için de ısı artmaya devam eder yani sürekli çalıştırman gerekir.

USB'ye takınca tam hız çalışır, röle ile hızı ayarlayabilirsin dilersen, ya da birkaç farklı direnç koyarsın manuel yaparsın ama son hız çalıştırmayacaksan diğeri gereksiz uğraş.

Bir de son sürat kafa ütüler, hassassan sıkıntı olur.

Bu arada bunlar 2 telli fan için, bendeki öyleydi, 3. kablo ne için bilmiyorum ama anakarta 3.bir kablo takılıyken ben olsam yapmazdım.
Anakarta giden sarı renkli 3. bir kablo var. O büyük ihtimalle fanın bilgisayara göre ne zaman çalışacağını fan devresine ileten kablo o yüzden dokunmadım. bide o kablo takılı olmazsa laptop 1 dakika sonra kendini katıyor güvenlik önlemi. sarı kablo takılı olmazsa fanın takılı olmadığını anlıyor ve otomatik kapatıyor. ama zaten vazgeçtim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı