Notebook HDD-SSD Değişikliği

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mksahinn16

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Technopat'ın Youtube sayfasından ''Laptop'a SSD Takmak ve Verileri birebir aktarmak'' videosunu izledim SSD takmak kafama gittikçe daha çok yatmaya başladı. Benim burada kafamda oluşan sorulardan ilki; HDD yuvasına takılan SSD ile DVD yuvasına montajı yapılan SSD arasında performans farkı olur mu ? @Recep Baltaş İkinci sorum ise SSD'nin ömrü ile alakalı olan bölüm ben SSD'yi taktıktan sonra Windows 10'u yenilemeyi düşünüyorum disk birleştirici için olan SSD ömrünü kısaltmış olur muyum? Yani sizce @Murat5038 @Ali Güngör @Recep Baltaş @AhmetAksoy SSD takma işlemi için uygulamam gereken adımlar neler olmalı tanıtıcı video gayet açık ancak kişisel tercihlerim farklılık gösteriyor. Örneğin ben HDD'yi sistemden tamamen çıkartmak yerine sistem içinde kullanılabilir halde kalmasını istiyorum bu sistemin stabil halde çalışmasına bir sorun teşkil eder mi? Ayrıca videoda göremedim ama çıkan HDD'yi SSD'nin geldiği kutuya koyarak harici olarak kullanabilir miyiz? Son olarak sistemim için en uygun SSD önerisini almak istiyorum. Etiketlediğim kişilerin konu ile nispeten daha alakalı olduklarını ve daha sağlıklı bilgiler vereceğini düşündüğüm için rahatsızlık verdim biraz kusura bakmasınlar.

@Recep Baltaş İkinci sorum ise SSD'nin ömrü ile alakalı olan bölüm ben SSD'yi taktıktan sonra Windows 10'u yenilemeyi düşünüyorum disk birleştirici için olan SSD ömrünü kısaltmış olur muyum? Yani sizce @Murat5038 @Ali Güngör @Recep Baltaş @AhmetAksoy
Sosyalde bununda cevapları var araştırın. SSD'de yapılması ve yapılmaması gerekenler gibi aram yapın.
Herkese merhaba. Technopat'ın Youtube sayfasından ''Laptop'a SSD Takmak ve Verileri birebir aktarmak'' videosunu izledim SSD takmak kafama gittikçe daha çok yatmaya başladı. Benim burada kafamda oluşan sorulardan ilki; HDD yuvasına takılan SSD ile DVD yuvasına montajı yapılan SSD arasında performans farkı olur mu ?
SSD Takmak için DVD'yi çıkarmak
Burada cevabı verdim.
Örneğin ben HDD'yi sistemden tamamen çıkartmak yerine sistem içinde kullanılabilir halde kalmasını istiyorum bu sistemin stabil halde çalışmasına bir sorun teşkil eder mi?
Aynı konuda bunun da cevabı verilmişti.
Son olarak sistemim için en uygun SSD önerisini almak istiyorum. Etiketlediğim kişilerin konu ile nispeten daha alakalı olduklarını ve daha sağlıklı bilgiler vereceğini düşündüğüm için rahatsızlık verdim biraz kusura bakmasınlar.
Kaç GB olduğunu ve bütçeni yazmamışsın.
120GB kaliteli olsun dersen bunu al:
Samsung MZ-7KE128BW SSD Disk
Biraz daha ucuz ve ve aynı boyut dersen bu:
Samsung 850 EVO 120GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD Fiyatı

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Verdiğiniz örnekler bütçem içinde yeterliler ancak sosyaldeki okumalarımdan anladığım alacağımız SSD ne kadar üstün olursa olsun sisteminizdeki diğer bileşenlerin de performans için değişkenler içerdiği. Ulaştığım bu kanı sizce yerinde mi ?

Tekrar tekrar sormamın sebebi takdir edersiniz ki bu tip bileşenleri yeni yeni söküp takmaya başlayan biri olduğum için çekincelerimden oluyor. Lütfen mazur görün. @Murat5038

Anladığım kadarıyla SSD'yi çıkan HDD yuvasına takmak en sağlıklısı ve akabinde DVD yuvasına takmak istediğim çıkartılan HDD'yi de cevap yazma hakkımın engellendiği konuda paylaştığınız aşağıdaki linkte yer alan ürün ile sağlayacağım.

Akasa N.Stor Notebook Slim Sata Optik Sürücü (ODD) Yuvası Uyumlu 2.5" Sata HDD Kutusu - Disk Kutusu - Depolama

Evo ve Pro karşılaştırma testlerine baktım @Murat5038 çok çok bir farkları yok gibi geldi bana sizin fikriniz benim için çok değerli Pro 128 gb, Evo 250 gb performans boyut olarak f/p çerçevesinde neler kazandırır veya kaybettirir?

Son düzenleme:
diğer bileşenlerin de performans için değişkenler içerdiği. Ulaştığım bu kanı sizce yerinde mi ?
SSD'nin kendi performansını tabi tam göstermesi için başta kontrolcüsü önde gelir. Ardından sistemin güncelliğine bakar.

Tekrar tekrar sormamın sebebi takdir edersiniz ki bu tip bileşenleri yeni yeni söküp takmaya başlayan biri olduğum için çekincelerimden oluyor. Lütfen mazur görün. @Murat5038
Anlıyorum ancak aynı şeyleri tekrar sormana da gerek yok çünkü cevaplar verilmiş oluyor.
Anladığım kadarıyla SSD'yi çıkan HDD yuvasına takmak en sağlıklısı ve akabinde DVD yuvasına takmak istediğim çıkartılan HDD'yi de cevap yazma hakkımın engellendiği konuda paylaştığınız aşağıdaki linkte yer alan ürün ile sağlayacağım.
Aynen.
Evo ve Pro karşılaştırma testlerine baktım @Murat5038 çok çok bir farkları yok gibi geldi bana sizin fikriniz benim için çok değerli Pro 128 gb, Evo 250 gb performans boyut olarak f/p çerçevesinde neler kazandırır veya kaybettirir?
Boyutsal olarak ve performans olarak değerlendirmek gerekir. 120 gb'ı 250 gb bir diskle karşılaştıramazsın. Aynı boyutta olan disklere göre 120 GB olan pro sürüm öndedir. Diğerleri daha düşüktür. Tabi önceden dediğim gibi bu senin bütçene ve ne kadar performans almak istiyorsun ona bağlı.

Teşekkür ederim.

İlk olarak alış-veriş listem şu şekilde;
1- Samsung MZ-7KE128BW SSD Disk
2- Akasa N.Stor Notebook Slim Sata Optik Sürücü (ODD) Yuvası Uyumlu 2.5" Sata HDD Kutusu - Disk Kutusu - Depolama
eğer fark yoksa WEBDENAL'da V2 olarak şu var bir incelerseniz onu da oradan alırım. Akasa AK-OA2SSA-BKV2 Harici Kutular

Aslında en başta şunu sormam gerekirdi sizce daha önce Online Alışverişin Güvenli Adresi | WebdenAl.com alışveriş sitesini kullandınız mı? Memnun kaldınız mı?

İkinci olaraksa uygulama sıramı aynen Technopat Youtube sayfasındaki video adımlarına paralel olarak yapacağım.Sizce SSD montajından önce Windows 10'u yenilemeliyim yoksa SSD montajı-devamında sistemi SSD'ye kurarak mı yapmalıyım?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak alış-veriş listem şu şekilde;
1- Samsung MZ-7KE128BW SSD Disk
2- Akasa N.Stor Notebook Slim Sata Optik Sürücü (ODD) Yuvası Uyumlu 2.5" Sata HDD Kutusu - Disk Kutusu - Depolama
eğer fark yoksa WEBDENAL'da V2 olarak şu var bir incelerseniz onu da oradan alırım. Akasa AK-OA2SSA-BKV2 Harici Kutular
V2 olanı alabilirsin o daha güncel fark yok.
Aslında en başta şunu sormam gerekirdi sizce daha önce Online Alışverişin Güvenli Adresi | WebdenAl.com alışveriş sitesini kullandınız mı? Memnun kaldınız mı?
Kullanmadım. Güvenli.

Pek fark yok. Zaten aynı yerlere takılıyor. Yapamayacak gibi olursan bilgisayarcıya veya telefon varsa oradan resimlersen anlatırız.

Teşekkürler konu açık kalırsa uyguladığımda aşamaları tek tek fotoğraflı veya videolu olarak buradaki diğer technopatlarla da paylaşacağım.

Murat Hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim ama disk kutusu sipariş etmeyi unuttuğumu geçte olsa farkettim yine webdenal üzerinden bir disk kutusu tavsiye ederseniz memnun olurum. Ben kendim karar verecektim fakat aklıma bir nokta takıldı. NB'lerin içerisinden çıkan her HDD aynı boyutta mıdır ve disk kutusunu USB 3.0 alsam NB'nin içinden çıkan HDD'nin sata portundan bağlanmasında bir sıkıntı yaşar mıyım? Ne kadar pimpirikli veya evhamlı adammışsın dediğinizi duyar gibiyim ama cesaretimi toplayarak yazdım. :) @Murat5038

NB'lerin içerisinden çıkan her HDD aynı boyutta mıdır
Boyut olarak farklılıklar olabilir.
disk kutusunu USB 3.0 alsam NB'nin içinden çıkan HDD'nin sata portundan bağlanmasında bir sıkıntı yaşar mıyım?
Boyutu uyumluysa sorun çıkmaz.
Murat Hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim ama disk kutusu sipariş etmeyi unuttuğumu geçte olsa farkettim yine webdenal üzerinden bir disk kutusu tavsiye ederseniz memnun olurum.
Neden disk kutusu alıyorsunuz? Zaten Nstor alacaktınız vaz mı geçtiniz?
Yine de DVD sürücümü çıkartmam diyorsan bu disk kutusunu alabilirsin:
Dark DK-AC-DSE21U3 Harici Kutular

Nstor'u DVD kutusunun yerine alacağım daha doğrusu aldım ama siparişi dondurdum eksiklik olduğunu düşünerek, ben malum videodaki gibi öncelikle C:'yi USB yoluyla SSD'ye kopyalayıp videodaki işlemin aynını yapıp mümkünse HDD'yi sıfırlayıp dvd yuvasına takacağımı sanıyordum gerçi dvd yuvasına takıpta sıfırlayabilirim ama esas olan önce HDD içindeki Windows'u dışarıdan USB kanalıyla SSD'ye kurmak değil mi ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı