Notebook İçin Dahili HDD mi Harici HDD mi?

Sizce hangisi daha mantıklı?

• Harici HDD

Oy: 3 50,0%
  • Dahili HDD

Oy: 3 50,0%

• Oy verenlerin toplamı
    6

mcihankaya

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Asus marka notebook kullanıyorum. C diski SSD, D diski ise HDD olarak ayarladım. HDD'yi DVD okuyucu yerine taktım bilirsiniz. Kapsitesi 750 GB ve bana yetmiyor. Ben de 2 TB HDD ile upgrade etmeyi düşünüyorum fakat aklımda şu soru var:

Bu HDD'yi alsam içini açıp PC ye takarım, kutusuna eski HDD mi takar kullanırım.
Bunu alsam hem pahalı ve üstteki ile aralarındaki fark nedir anlamadım.

Fiyat olarak arada çok fark var. Ondan konu açtım.
Linkler açılmazsa;
  • Biricisi: SEAGATE 2TB 2.5'' Expansion STEA2000400 Taşınabilir Harici Disk
  • İkincisi: Seagate 2TB 2.5" 5400RPM 128MB 7MM Harddisk ST2000LM007

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop için olan ince ve belirli standartlara göre üretiliyor o yüzden pahalı ancak harici olan da boyut derdi yok yani extradan mühendisliğe ihtiyaç yok. Dahili olanı satın alın harici disk sorunlu iş.

Harici HDD verim olarak SATA portuna takıcağın kadar iyi olmaz. Küçük ve hızlı HDD üretmek kolay değil.

@FurkanEmir41 işte tamda sormak istediğim şey buydu. Haricinin içinden çıkan HDD kalınlık olarak 7 mm olmasa bile laptopta 9mm ye kadar yer var. Zaten mevcut laptop içindeki HDD 9 mm olması lazım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@MissionTroll hocam hız sorun değil, arşiv depolayacağım. Ya da şöyle düşündüm. Harici alırım laptopa takmayı denerim olursa bizimdir, olmazsa normal harici olarak kullanırım.

Adamın yaptığı sökme işi garanti dışı bırakır, ama laptopa takabilirsin söküp (sata portu kullanılmış harici harddiskte daha cins bir port kullanılıp kalıcı olarak lehimlenmiş olabilirdi) bunu yaptıktan sonra çıkaracağın eski harddiskti de kutuya koyarsın ama sorun çıkarsa çaresiz kalırsın. Hem fiyat farkının bir sebebi büyük ihtimalle vardır araştırmadan bu işe bulaşma derim

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Arkadaş sorunsuz bir şekilde yaptı

Arkadaş sorunsuz bir şekilde yaptı
Biliyorsun bazı şeyler sadece pahalı olur. Getirisi olmayan pahalı şeyler, MSİ anakartlar gibi mesala (gönderme ! :)). Al abi o zaman ne diyim, alma hatta göm direk.

Harici olanı sipariş verdim. 289₺ tuttu. Sonuçları buraya yazacağım.

Arkadaşlar harici harddiskim geldi, içini açtım ve içinde 2.5 inç SSD boyutunda inceliği de 7mm olan gayet hafif ve ince bir HDD çıktı. PC ye DVD yerine eskisi ile değiştirdim. Sorunsuz bir şekilde tamamladım. Şu anda içine dosyalarımı kopyalıyorum yazma hızı 105 mb/s olarak görünüyor.
Sonuç:
Eğer Notebook a HDD takacaksanız ve bunu uygun fiyata yapmak istiyorsanız; harici bir HDD alın ve içini söküp Notebook a takın. Tabi bazı markalarda içini sökmek problem, bağlantı yeri lehimli falan oluyor. Ben bu işten yapacağım kar ile başka bir konuda bahsettiğim bir oyuncu faresi alacağım. Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_20170513_205543.jpg
    IMG_20170513_205543.jpg
    699,7 KB · Görüntüleme: 137
  • IMG_20170513_205605.jpg
    IMG_20170513_205605.jpg
    770,5 KB · Görüntüleme: 149
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    22,6 KB · Görüntüleme: 135
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı