Notebook Statik Elektrik Birikme Sorunu

kaancl3344

Hectopat
Yer
Mersin, Turkey
Daha fazla  
Bir hafta kadar önce bilgisayarım kapandı ve sarjı takılı olmasına rağmen (pil %100) bir daha açılmadı. Tabii ki o zamanlar bu statik mevzusu hakkında bilgim olmadığı için HP marka olan laptopumun Facebook üzerinden yetkili mecraları ile iletişime geçmeye başladım fakat ilk sorun burada başladı. Bana servisin sorun HDD veya SSD'de olmasa bile işlem sırasında her şeyimin sıfırlanacağı söylendi. Tabii ki HDD ve SSD'de toplam 1.2 TB bilgi olduğu için böyle bir şeyi hayatta göze alamazdım ve servis de geri adım atmayacak gibi gözüküyordu. Bu sebeple ben de ne yapabileceğimi sordum bana PC'yi zarar vermeden açıp HDD’yi manuel olarak yedekleyebileceğimi söylediler ama maalesef elimde ne başka bir PC ne de başka bir External HDD var, yani sonuç olarak servis bana ultimatom verdi. O sebeple HDD alacak param olana kadar bir süre beklemeye karar verdim.

Birkaç gün sonra bi mucize oldu ve bilgisayar çalışmaya başladı ve ben de bu durumu bilgisayar ile arası iyi olan bir yakına sordurdum, nasıl kendi kendine düzeldi diye. İlk defa statik ile ilgili şeyleri ondan öğrendim ve sorun düzeldi sandım fakat sorun kendini bir daha tekrarladı. Bu sefer 2 gün beklememeye karar verdim internetteki var olan her statik boşaltma tekniğini denedim ama nafile bilgisayar en fazla iki saniyeliğine açılıyor sonra yeniden kapanıyordu. Hatta bunu kendi kendine yapmaya başladı. Ben düğmeye basmadan açılıyor iki saniye sonra tak diye kapanıyordu, hala da bir çözüm bulamadım. Uzun süre kapalı kaldığında geri açılabildiği için sorunun statik ile ilgili olduğuna eminim ama internette başkaları sorunun anakartla da ilgili olabileceğinden bahsediyor. Acaba sorun anakarta mı? Bu kullanıcı hatası sayılır mı? Sonuçta ben yanlış hiçbir şey yapmadım, bilgisayarımı her zaman topraklı hatta kullandım ve hiç elektrik tesisatında dalgalanma belirtisi görmedim.

Sizden nacizane isteğim bana bir yön göstermeniz bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğim ile ilgili. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Servisler veri silinmesinin sorumluluğunu almak istemiyor. Sorununuz donanımsal görünüyor. durup dururken olduysa kullanıcı hatası da değil. Bu durumda servisin garanti kapsamında ücretsiz yapması gerekir.

Malesef HDD'deki verileriniz için servisin önerdiği çözümden başka çare yok. Yada şöyle yapabilirsiniz, eğer emanet de olsa verileri yedekleyecek HDD bulamıyorsanız ve verileriniz gerçekten önemliyse, format atılmamasını not aldırarak yetkili olmayan herhangi bir servise verebilirsiniz. Tabi bu şekilde de garanti bozulur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı