Nozzle'ın tablanın dışında kalması

Muharrem d

Centipat
Daha fazla  
Degerli dostlarım merhaba. Yeni bir ender 3 V2 edinmiş durumdayım. Fakat 1 haftadır çözemedigim bir durum var. Yazıcıyı Home konumuna getirdigimde Nozzle tablanın sol ön köşesinin dışında kalıyor. Yazdırmaya kalktığımda oradan başlayıp filamenti dışarı akıtıyor. Bu yüzden de filament Nozzle'ın agzına dolanıyor. Bu sorunu sizce nasıl çözebilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220812_001748.jpg
    IMG_20220812_001748.jpg
    176,5 KB · Görüntüleme: 58
Eki Görüntüle 1482988

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi Switch gözükükecek şekilde fotoğraf atabilir misin?
Hocam fotograf ekledim. Durum malesef bu. Yazıcıyı aldığımdan beri bir kez bile çıktı alamadım. Switch basıyor ve nozzle tablanın dışında. Tabla saglam bir şekilde sabit. Bildigim kadarıyla o switch'i biraz daha saga alıp kurtaramıyorum sabit çünkü. Ne yapacagını şaşırdım

Dosya Ekleri

• IMG_20220813_022555.jpg
    IMG_20220813_022555.jpg
    199,7 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20220813_000224.jpg
    IMG_20220813_000224.jpg
    205,5 KB · Görüntüleme: 41
Ekrandan kafayı x ekseninde ortaya alıp, gene ekrandan X=0'a yönlendir, o esnada switche hafif dokununca kafa duruyor mu kontrol et.

Switch ve/veya bağlantısı OK ise; genel montajını kontrol et, öncelikle tablanın herhangi bir kenarı makinenin 4 köşesinden ilgili olana paralel mi kontrol et. Çarpık duruyorsa tabla altındaki 4 tekerden 2sinin ayar somunu mevcut, onlara ayar vererek çarpıklığı ve tablanın akıcılığını ayarlayabilirsin.

Herşey OK duruyor ama sorun devam ediyorsa firmware'i güncellemeyi de deneyebilirsin, aynısı makinede yüklü olsa bile. Kendi anakartının versiyonuna göre tabii, anakartın üzerinde yazar.

Aldığın yer de bu tip sorunlar için destek verebilir.

Sıkıntı yok hocam yazıcınızda. Tablayı biraz yamuk yerleştirmişsiniz, tam oturacak şekilde yerleştirin.
Ekrandan kafayı x ekseninde ortaya alıp, gene ekrandan X=0'a yönlendir, o esnada switche hafif dokununca kafa duruyor mu kontrol et.

Switch ve/veya bağlantısı OK ise; genel montajını kontrol et, öncelikle tablanın herhangi bir kenarı makinenin 4 köşesinden ilgili olana paralel mi kontrol et. Çarpık duruyorsa tabla altındaki 4 tekerden 2sinin ayar somunu mevcut, onlara ayar vererek çarpıklığı ve tablanın akıcılığını ayarlayabilirsin.

Herşey OK duruyor ama sorun devam ediyorsa firmware'i güncellemeyi de deneyebilirsin, aynısı makinede yüklü olsa bile. Kendi anakartının versiyonuna göre tabii, anakartın üzerinde yazar.

Sevgili üstadlarım öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Cam tablayı altındaki ısıtıcı tabladan biraz daha soldan dışarı kalacak şekilde çekince nozzle'ın tabla dışında home yapmasını engelledim. Fakat çözülemeyen bir problem daha var. Dört köşeden kagıtla kalibrasyon yapınca ortaya gelince kagıt sıkışıyor hiç girmiyor bile. thingiverseden kalibrasyon için gcode indirdim. Yazıcı 4 köşe hizaya dokunurken alttaki yayların ordaki tekerlerden kagıt ile tam kalibrasyonu yapıyorum. Ortaya geldiginde kagıt bile girmiyor. Bunun çözümü sizce yayları mı değiştirmektir? Şuan 2. Hafta oldu tek bir çıktı bile alamadım. Kendim mühendisim el yatkınlıgım var makinelere fakat bu yazıcıyı sinirden kırmak üzereyim.

Hocam bir de şunu soracaktım. Yabancı bir videoda adam o alt sagdaki tekerleri ayarlıyordu. O ekzantirik somunları rayın üzerindeyken parmakla rahat dönecek şekilde ayarlıyordu. Hatta yazıcı kapalıyken öne dogru yatırınca tabla kendiliginden aşagı iniyordu. Bende öyle değil biraz daha sıkı. Normali sizce hangisi.?

Son düzenleme:
Tabla akıcı olmalı, sert ayarlarsan motoru, tekerleri ve kayışı zorlarsın. Motoru çok zorlarsan Y eksen motoruna ait driverı yakma riski de ortaya çıkabilir.

Ayar seviyesi için diyebileceğim tatlı sert olması. Gevşek yaparsan tabla çok oynak olur yani elle sağdan soldan itince/çekince ya da yukarı aşağı hareket ettirince boşluk çok olur. Biraz oradan biraz buradan kayıpları kabul edip arada bir yerde bırakman gerek. Oynak olmadan akıcı ayarlayabiliyorsan ideali o tabii.

Tabla ayarı başlangıçta en çok zaman harcayacağın kısım, sorununu yay çözmez ama makineyle gelen yayları kullanıyorsan sert yaylara gene de geçmen gerek, stock yaylarla tabla ayarını yapsan bile çok daha sık ayar kaçar.

Ortada kağıt girmiyorsa diğer 4 tekeri aynı miktarda çevirip tablayı bir tık aşağı alabilirsin.

Kalibrasyon için Chep'in gcode'unu kullan, yayları da bekletmeden al, nozzle vb. sarf malzemelerinin de siparişini verebilirsin.

Tabla akıcı olmalı, sert ayarlarsan motoru, tekerleri ve kayışı zorlarsın. Motoru çok zorlarsan Y eksen motoruna ait driverı yakma riski de ortaya çıkabilir.

Ayar seviyesi için diyebileceğim tatlı sert olması. Gevşek yaparsan tabla çok oynak olur yani elle sağdan soldan itince/çekince ya da yukarı aşağı hareket ettirince boşluk çok olur. Biraz oradan biraz buradan kayıpları kabul edip arada bir yerde bırakman gerek. Oynak olmadan akıcı ayarlayabiliyorsan ideali o tabii.

Tabla ayarı başlangıçta en çok zaman harcayacağın kısım, sorununu yay çözmez ama makineyle gelen yayları kullanıyorsan sert yaylara gene de geçmen gerek, stock yaylarla tabla ayarını yapsan bile çok daha sık ayar kaçar.

Ortada kağıt girmiyorsa diğer 4 tekeri aynı miktarda çevirip tablayı bir tık aşağı alabilirsin.

Kalibrasyon için Chep'in gcode'unu kullan, yayları da bekletmeden al, nozzle vb. sarf malzemelerinin de siparişini verebilirsin.
Hocam cevap için teşekkürler ederim. Sarı yaylardan bahsediyorlar. Bunun 2 çeşiti var bi 20mm olanı bir de 25mm olanı hangisini önerirsiniz?

Bir de tabla ayarını yaparken ön yayları sıkıp sol arka yaya gelince sıkmaya kalkınca en son noktaya kadar sıkıyorum fakat o halde bile nozzle'ın ucu tablayı hala sıkıştırıyor. Bu neden yapar ki? Z switch'i biraz yukarı çekince de bu sefer de diger 3 yayı en boşa alsam bile tabla ile en az 3 kagıt mesafesinde boşluk kalıyor. Buna sizce ne sebep olur

Ben 25likten almıştım, noname kalın sarı yaylardan alabilirsin, Creality marka vs. diye boşuna ekstra para vermene gerek yok.

Sorunun stock yaylardan kaynaklı, bendeki de kablo koruyucu plastiği sonuna kadar kapatıyordu, yeni yaylar gelene kadar mevcut yayların altına pul vb. bir yükseltici koyarsan ayar payı oluşturursun, o durumda Z sw için ayar yapman belki gerekebilir. Z sw'i olabildiğince az yükseltirsen ayar toleransını da daraltırsın, daha iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videodaki Gcodelarla ayar yaptım kullandığım sürece. Ne yazık ki sadece kağıt ayarıyla tabla ayarın olmuyor, daha da rafine hale getirmen gerekiyor. Elinde sentil varsa onu da kullanabilirsin.

Ben 25likten almıştım, noname kalın sarı yaylardan alabilirsin, Creality marka vs. diye boşuna ekstra para vermene gerek yok.

Sorunun stock yaylardan kaynaklı, bendeki de kablo koruyucu plastiği sonuna kadar kapatıyordu, yeni yaylar gelene kadar mevcut yayların altına pul vb. bir yükseltici koyarsan ayar payı oluşturursun, o durumda Z sw için ayar yapman belki gerekebilir. Z sw'i olabildiğince az yükseltirsen ayar toleransını da daraltırsın, daha iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videodaki Gcodelarla ayar yaptım kullandığım sürece. Ne yazık ki sadece kağıt ayarıyla tabla ayarın olmuyor, daha da rafine hale getirmen gerekiyor. Elinde sentil varsa onu da kullanabilirsin.
Hocam öncelikle selamlar. Dediklerinizi yaptım. Sarı yaylardan da alıp taktım. Fakat kalibrasyon kısmına geldigimde dört köşeyi tam ayarlayıp ortaya getirdigimde nozzle camı ezecek kadar aşagıda oluyordu. Yani dört köşe eşit ama ortaya getirdigimde nozzle ilerlemiyordu bile. Ben de o sinirle cam tablayı söküp ters takıp öyle kalibrasyona başladım. Yani üst yüzey alta geldi
Bil bakalım ne oldu?
Sonuç kusursuz. 4 köşeyi yapınca orta kısım eşit oldu. Ve mükemmel bir çıktı aldım. Hala sebebini anlamış değilim. Yardımınız için çok teşekkür ederim

Dosya Ekleri

• IMG_20220818_005749.jpg
    IMG_20220818_005749.jpg
    419,4 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20220818_005811.jpg
    IMG_20220818_005811.jpg
    122,3 KB · Görüntüleme: 18

Yeni konular

Geri
Yukarı