Ntoskrnl.exe mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

EFurkan

Femtopat
Yer
Bolu
Daha fazla  
Meslek
Editör
Merhabalar, Windows 10 Pro Sürüm 20H2 kullanmaktayım. Yaklaşık iki ay önce bilgisayarı aldım. İlk aldığım zamandan bu yana mavi ekran hatalarıyla karşılaşıyorum. Dün akşam saatlerinde mavi ekran sorunlarını çözebileceğini düşünerek bilgisayara format attım fakat halen mavi ekran hataları almaya devam ediyorum. Aldığım hataların neredeyse hepsinde "Ntoskrnl.exe" hatalı olarak gözükmekte. Format sonrasında almış olduğum hatalar şu şekilde; DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, APC_INDEX_MISMATCH, IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED.

RAM'lerde sorun olacağını düşünerek RAM'leri Windows Bellek Tanılama ve Memtest86 ile test ettim fakat herhangi bir soruna rastlamadım. SSD ve HDD'de bad sector taraması yaptım fakat her iki diskte bir bad sector'e rastlamadım. Bunun dışında sürücüler sorun oluşturabileceğini düşünerek formattan sonra ekran kartı sürücüsü hariç herhangi bir sürücü kurulumu yapmadım. Tüm sürücüleri Windows kendisi kurdu. Aygıt yöneticisinde ise hatalı yada yüklenmemiş bir sürücü bulunmamakta.

Sistem Özelliklerim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
Ekran Kartı: GIGABYTE GTX 1660 SUPER OC 6GB
Anakart: GIGABYTE B450M S2H M2
RAM: 2 Adet - GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4
SSD: KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD
HDD: TOSHIBA DT01ACA050M 500GB

Sorunu araştırmama rağmen birkaç aydır bir sonuç alamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hata dosyaları: Minidump Dosylarım

Son düzenleyen: Moderatör:
Ağ sürücülerinizi güncelleyin, bir Wi-Fi adaptörü kullanıyorsanız modelini belirtin.
Ekran kartınızın da sürücülerini güncelleyin. Daha bir işlem yapmamışsınız onun için, GeForce Experience kullanabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazılım ile SSD'nizin FW güncellemesini yapın, yapılı değilse.

Ağ sürücülerinizi güncelleyin, bir Wi-Fi adaptörü kullanıyorsanız modelini belirtin.
Ekran kartınızın da sürücülerini güncelleyin. Daha bir işlem yapmamışsınız onun için, GeForce Experience kullanabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazılım ile SSD'nizin FW güncellemesini yapın, yapılı değilse.
Realtek LAN Driver Versiyon 10.038.1118.2019'u anakartın sitesinden indirip kurdum.
Ekran kartı sunucusu güncel durumda. GeForce Experience ile güncellemeleri denetlediğimde herhangi bir güncelleme bulamadı.
nvidia.PNG

SSD için paylaştığınız yazılımı indirdim. FW güncellemesi bulunmamakta. Güncel yazmaktadır.
ssd.PNG

Başka yapmam gereken bir şey bulunmakta mı?

Ayrıca bu işlemleri yaparken bir mavi ekran hatası daha aldım. Ona ait minidump dosyasını da paylaşıyorum. -> Minidump

Dosya Ekleri

• nvidia.PNG
    nvidia.PNG
    260,4 KB · Görüntüleme: 52
  • ssd.PNG
    ssd.PNG
    140,6 KB · Görüntüleme: 53
Belleklerden şüpheleniyorum ama Memtest'te sorun çıkmadı demişsiniz. Bir uyuşmama durumu olabilir, belleklerden birini çıkarıp sistemi bir süre öyle kullanın.

Ayrıca Windows sürümünüz şu an 2004 olarak görünüyor, belirteyim.

Belleklerden şüpheleniyorum ama Memtest'te sorun çıkmadı demişsiniz. Bir uyuşmama durumu olabilir, belleklerden birini çıkarıp sistemi bir süre öyle kullanın.

Ayrıca Windows sürümünüz şu an 2004 olarak görünüyor, belirteyim.
Garip bir durum. Win+R -> winver ile sorguladığımda 20H2 çıkmata.
RAM'ler için önerinizi dikkate alıp deneyeceğim. Ayrıca 2 slotlu anakartım. Hangi slotunda takılı olmalı tek RAM olduğunda.
1604654509274.png

Hangi slotunda takılı olmalı tek RAM olduğunda?
Fark etmez, kullanım kılavuzunda özellikle bir slot belirtmemiş.

Windows sürümünüzü de şöyle göstereyim:
Kod:
OS_VERSION:  10.0.19041.1

BUILDLAB_STR:  vb_release

OSPLATFORM_TYPE:  x64

OSNAME:  Windows 10
Derleme 19041, yani 2004 olarak görünüyor.

Fark etmez, kullanım kılavuzunda özellikle bir slot belirtmemiş.

Windows sürümünüzü de şöyle göstereyim:
Kod:
OS_VERSION:  10.0.19041.1

BUILDLAB_STR:  vb_release

OSPLATFORM_TYPE:  x64

OSNAME:  Windows 10
Derleme 19041, yani 2004 olarak görünüyor.
Şu an bilgisayarı tek slot RAM'de çalıştırıyorum XMP aktif 3200 MHz. Tekrar mavi ekran almam halinde buraya eklemeye devam edeceğim.
@Bora Dere Hocam halen 8 GB ve tek slot RAM kullanıyorum. Fakat her iki slot için ayrı ayrı denemelerimde her defasında mavi ekran aldım. En son aldığım mavi ekranda ise "tcpip.sys" hatasını gördüm.
Yeni aldığım mavi ekranlara ait minidump dosyalarım.

Hocam bildiğiniz başka yardımcı olabilecek birileri var mıdır forumda? Varsa etiketleyebilirseniz memnun olurum.
@Enes3078 , @ViooYa Kusura bakmayın etiketliyorum ama yardımcı olabileceğiniz bir durum varsa yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Bir Wi-Fi adaptörü kullanıyorsanız modelini belirtin demiştim, sanırım kullanmıyorsunuz? Ben yine internet araçları ve RAM/depolama ile ilgili sorunlar görüyorum. @Murat5038'i etiketleyeyim, bir de o baksın müsaitse.

Bir Wi-Fi adaptörü kullanıyorsanız modelini belirtin demiştim, sanırım kullanmıyorsunuz? Ben yine internet araçları ve RAM/depolama ile ilgili sorunlar görüyorum. @Murat5038'i etiketleyeyim, bir de o baksın müsaitse.
WiFi adaptörü kullanmıyorum aktif olarak LAN ile bağlı durumda bilgisayar. LAN sürücüsünü de anakartın sitesinde belirtilen sürüme güncelledim zaten. Pek sonuca varabilmiş gibi gözükmüyorum maalesef. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
@Murat5038 Hocam müsaitseniz yardım edebilme şansınız olur mu?
@Ted Kaczynski hocam sizin bir öneriniz var mı yapmam gereken.
Bir mavi ekran daha aldım. Minidump dosyası
@Enes3078 hocam yardımcı olabilir misiniz? Minidump

Son düzenleme:

Geri
Yukarı