Çözüldü ntoskrnl.exe Windows 11'de gereksiz CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ErenKr

Decapat
Daha fazla  
3 gün önce fark ettiğim bir olay bu. Bilgisayar masaüstünde boşta iken, attığım fotoğraflarda da gördüğünüz gibi System adlı görev CPU'yu %15-17 civarında gereksiz yere meşgul ediyor. Dosya konumuna gittiğimde de ntoskrnl.exe dosyasına yönlendiriyor. Herhangi bir oyuna girdiğimde ise System adlı görev bu sefer %0.3-%1 arasında CPU'yu kullanmakta. Ama masaüstündeki bu boş yere meşgul etmesi sinir bozucu açıkçası. CPU bu değerlerde kullanıldığında da hayliyle sıcaklık artıyor ve fanlarda gereksiz yere çalışmış oluyor. Lütfen yardımcı olunuz.

Bilgisayarımın özellikleri.
GTX 1650 Ti ekran kartı
Intel i5 10300H işlemci.
16 GB RAM 3200 MHz
1 TB HDD.
500 GB M.2 SSD (okuma 2300, yazma 1900)
Windows 11 Pro.

Dosya Ekleri

• tch1.jpg
    tch1.jpg
    216,2 KB · Görüntüleme: 54
  • tch2.jpg
    tch2.jpg
    198,3 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun çözülmüştür. Sorunun sebebi Windows 11 büyük bir ihtimal çünkü bu konuyu açtıktan sonra Windows Update'ini kontrol ettim ve yeni bir güncelleme gelmişti yaptım restart attım şu anda bir sıkıntı yok ama devam eder ise tekrar buralara uğrayacağız gibi duruyor.
3 gün önce fark ettiğim bir olay bu. Bilgisayar masaüstünde boşta iken, attığım fotoğraflarda da gördüğünüz gibi System adlı görev CPU'yu %15-17 civarında gereksiz yere meşgul ediyor. Dosya konumuna gittiğimde de ntoskrnl.exe dosyasına yönlendiriyor. Herhangi bir oyuna girdiğimde ise System adlı görev bu sefer %0.3-%1 arasında CPU'yu kullanmakta. Ama masaüstündeki bu boş yere meşgul etmesi sinir bozucu açıkçası. CPU bu değerlerde kullanıldığında da hayliyle sıcaklık artıyor ve fanlarda gereksiz yere çalışmış oluyor. Lütfen yardımcı olunuz.

Bilgisayarımın özellikleri.
GTX 1650 Ti ekran kartı.
Intel i5 10300H işlemci.
16 GB RAM 3200 MHz.
1 TB HDD.
500 GB M.2 SSD (okuma 2300, yazma 1900)
Windows 11 Pro.

Malwarebytes ile tam tarama yapın. Biraz şüpheli bir durum.

Yaşadığınız sorun ile ilgili olarak, Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

Microsoft'un kendi sitesinden aldım işe yarayacaktır sırayla hepsini dene.

Sorun çözülmüştür. Sorunun sebebi Windows 11 büyük bir ihtimal çünkü bu konuyu açtıktan sonra Windows Update'ini kontrol ettim ve yeni bir güncelleme gelmişti yaptım restart attım şu anda bir sıkıntı yok ama devam eder ise tekrar buralara uğrayacağız gibi duruyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı