Advertisement

NVIDIA açık kaynak Linux GPU driverini yayınladı!

Cruslan

Kilopat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
9.119
Makaleler
18
Çözümler
73
Yer
Hockenheimring
7TmB5b7dR7m9FhkuBifTQ4.jpg

Resim, Tom's Hardware isimli teknoloji basınına aittir.

AMD ve Intel'in sürücülerinin açık kaynak kodlu olmasına rağmen NVIDIA'nın sürücüleri hep kapalı kaynak kodlu olmuştur. Bu nedenle özellikle de Linux kullanıcıları için ciddi sorunlar oluşmuştur. Wayland gibi yeni teknolojiler, Vulkan gibi API'ler ve bu tarz yeni teknolojiler hep geç gelmiştir. Bunun yanı sıra kapalı kaynak kodunun olması yazılımın geliştirilmesi, yeni özelliklerin NVIDIA dışında eklenmesi, sorunların çözülmesi ve güvenlik konularında da bazı zaaflar oluşmuştur.

NVIDIA, 515 sürümlü sürücüsünden itibaren sürücüyü oluşturan çekirdek(kernel) kodlarını GitHub üzerinden paylaştı. Artık sürücülerin ana kodları kullanıcılar tarafından erişilebilir, indirilebilir ve düzenlenebilir. Tesla serisi GPU'lar için onaylanmış olsa da GeForce gibi serilerde hala alpha aşamasında olduğundan bahsediliyor.

NVIDIA kullanıcıları için ciddi avantajlar olacak. Geliştiriciler bu kodları kullanarak daha önce desteklenmeyen teknolojileri daha hızlı getirebilir ve uyumluluğu arttırabilirler. Linux tarafındaki oyunlar için ciddi avantajlar olacak. NVIDIA ürünlerini yapay zeka ve makine öğrenimi, madencilik gibi GPGPU(GPU ile işleme) işlerinde yazılımların güçlenmesini sağlayacak. Kodların açık olması güvenlik açıklarının hızlıca bulunmasını, gerekirse de çözümlenmesini sağlayacak.

İlgili bağlantılar:
 

AdemT

Hectopat
Katılım
17 Nisan 2020
Mesajlar
1.746
Çözümler
2
Bu bir dezavantaj oluşturmaz mı NVIDIA için? Örneğin AMD'ye karşı stabil olduğu için çok tercih ediliyordu NVIDIA. AMD bu kodları kendi sürücülerinde yorumlayarak kullanabilir mi?
 
Yukarı