NVIDIA CMP170HX Madencilik Kartı, 165 MH/s Seviyesinde Performans Sunuyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
NVIDIA-CMP170HX-Madencilik-Karti-Yuksek-Performans.jpg

Madencilik için özel olarak tasarlanan kart, sunucu iş yükleri için tasarlanan NVIDIA A100 hızlandırıcısını temel alıyor. NVIDIA’nın A100 hızlandırıcısının kripto madenciliğinde kullanılacağını belirten raporlar Mart ayı başlarına ortaya çıkmıştı. Bir süre yaşanan sessizlikten sonra CMP 170HX adıyla yeniden tasarlanmış A100’ün fotoğrafları yayınlandı ve şimdi kripto madencilik performansını görüyoruz. İlk raporlarda Ethereum madenciliği için 215 MH/s […]

Devamı: NVIDIA CMP170HX Madencilik Kartı, 165 MH/s Seviyesinde Performans Sunuyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Uygun fiyatlı ve, çok sayıda ayrıca LHR diğer coinlere gelirse ekran Türkiye dışında kartı fiyatları için olumlu olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
215 MH/s Ethereum kazma gücü varsa kripto madenciliği yapan şirketler daha üretilmeden siparişlerini geçmiştir. Küçük çaplı madenciler yüzünü bile göremez bu kartların. Ekran kartı piyasasına da zerre kadar etkisi olacağını düşünmüyorum nedense.

215 MH/s Ethereum kazma gücü varsa kripto madenciliği yapan şirketler daha üretilmeden siparişlerini geçmiştir. Küçük çaplı madenciler yüzünü bile göremez bu kartların. Ekran kartı piyasasına da zerre kadar etkisi olacağını düşünmüyorum nedense.
Zaten kartları bitiren onlar bunları alırlarsa rahatlar diye düşünüyorum.

Zaten kartları bitiren onlar bunları alırlarsa rahatlar diye düşünüyorum.
Şu anda fiyatların uçuk olmasının nedeni mining değil. Öyle olsaydı LHR kartlar yarı fiyatına olması gerekirdi. Üretim ve çip krizi bunun en büyük sorumlusu. RX 6000 kartlarının mining performansı çok kötü fakat piyasada ne kadar gördük bu kartları Allah aşkına? Olanların da fiyatları belli. Bu mining için özel üretilen kartlar da herhangi bir rahatlamaya neden olmaz. Çünkü zaten düşük ve orta mining yatırımcısı ekran kartlarını bitiriyor. Yüksek seviye yatırımcılar 30.000-50.000 sipariş geçecekler belki de bu mining kartlardan. Çip fabrikası yatırımları oldukça arttı zaten. Ne zaman üretim artar, piyasayı doyurursa o zaman LHR ve AMD kartların fiyatı oldukça düşer.

@dansemacabre Şu anki ekran kartlarının fiyatlarının sorumlusu çip krizi olsaydı, aynı şekilde işlemciler de ateş pahası olurdu. Neden işlemciler kolayca bulunabiliyor? Kartlardaki fahiş fiyatların en büyük sebebi mining. Çip krizi, silikon fiyatları vs. şeylerin bunda etkisi çok az.

Şu anda fiyatların uçuk olmasının nedeni mining değil. Öyle olsaydı LHR kartlar yarı fiyatına olması gerekirdi.
LHR kartları da başka kriptoları kazmak için sömürüyorlar zaten. Çip krizinin etkisi tabii ki var, ama mesela LHR kartların çıkışında MSRP yakınına satıldığını hepimiz hatırlıyoruz, sonra ne oldu da yükseldi? LHR'li kartlarla bile mining yapılabileceğini fark ettiler. Sonra LHR'li kartlar da bulunmaz oldu.

@dansemacabre Şu anki ekran kartlarının fiyatlarının sorumlusu çip krizi olsaydı, aynı şekilde işlemciler de ateş pahası olurdu. Neden işlemciler kolayca bulunabiliyor? Kartlardaki fahiş fiyatların en büyük sebebi mining. Çip krizi, silikon fiyatları vs. şeylerin bunda etkisi çok az.
Ben de size kartlardaki artışın nedeni mining ise neden RX 6xxx serisi ortalıkta neden yok onu soruyorum. RDNA2 mimarili kartların mining performansları kötü sonuçta. Ayrıca LHR kartlar neden çıkarıldı piyasaya? Fiyatları non-LHR kartlar ile neredeyse aynı. GPU mimarisi ile CPU mimarisi karşılaştırılabilir mi ayrıca? Farklı üretim şekilleri, farklı mimari ve yapılar, farklı hammadde ihtiyaçları.
LHR kartları da başka kriptoları kazmak için sömürüyorlar zaten. Çip krizinin etkisi tabii ki var, ama mesela LHR kartların çıkışında MSRP yakınına satıldığını hepimiz hatırlıyoruz, sonra ne oldu da yükseldi? LHR'li kartlarla bile mining yapılabileceğini fark ettiler. Sonra LHR'li kartlar da bulunmaz oldu.
LHR kartlarla kazılabilen en değerli coin bile size kartı anca 15 ayda amorti ettiriyor. Gerçekten miningcilerin bu kartları aldığını düşünüyor musunuz :) Ben birsürü mining telegram grubu içerisindeyim kimse maaliyet/kar oranı yüzünden LHR kartlara yaklaşmaz :)

@dansemacabre Nvidia'nın TSMC'de çok fazla siparişi var AMD'ye kıyasla. Çip sıkıntısı yok da demiyoruz zaten, ama ekran kartlarının böyle olmasının sebebi çok büyük ölçekte minerlar.
LHR kartlarla kazılabilen en değerli coin bile size kartı anca 15 ayda amorti ettiriyor. Gerçekten miningcilerin bu kartları aldığını düşünüyor musunuz :) Ben birsürü mining telegram grubu içerisindeyim kimse maaliyet/kar oranı yüzünden LHR kartlara yaklaşmaz :)
Raven ve Ergo kazmak için Ti kart alan çok insan var. Ne kadar ayda amorti ettiğini önemsemiyorlar artık, en azından Türkiye'de, maksat para koparmak olabildiğince. 3-5 gün mining yapan insanlar da değiller bu bahsettiklerim. Aynı rige sürekli kart ekleye ekleye 5-6 yıl çalıştıracak adamlar.

Geri
Yukarı