Nvidia Denetim Masası çözünürlük 75Hz vs 60Hz

mertbektas12

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. NVIDIA denetim masasında çözünürlük ayarlama kısmında Ultra HD ve PC şeklinde 2 ayrım var. Monitörüm Ultra HD kısmında 60Hz desteklerken normal PC kısmında yine Full HD çözünürlükte 75 Hz destekliyor.
Bu iki seçenek arasındaki fark nedir? Sonuçta ikisi de 1920x1080 çözünürlük ancak bu ayrım yapıldıysa ve monitör ilk seçenekte 60Hz destekliyorsa demek ki fark var. Küçük bir araştırma yaptım ancak bulamadım. Bilen varsa ve aydınlatırsa sevinirim iyi forumlar.
75 hz.png
60 hz.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamda bunu soracaktım Nvidia GPU yeni geçtim daha önce hep AMD vardı merak ediyorum. Birde monitör gelişmiş görüntü ayarlarında 74 Hz gözüküyor AMD kartta 75 gözüküyordu ama önemli değil sanırsam.

75Hz, 75Hz sn kare demektir. Yani 1 saniyede 75 kare görüntü geliyor ekrana. 60Hz ise 60Hz sn kare görüntü aktarımı demektir. Böylelikle resim kalitesi yükselmiş oluyor. Karelerin geçişi esnasında oluşan zaman farkı kısalmış oluyor. Böylece real hayatta olduğu gibi net bir görsellik oluşuyor. 144Hz 75Hz nin iki katı kaliteli demektir. Eğer sorunuzu yanlış anlamadıysam durum böyle

75Hz, 75Hz sn kare demektir. Yani 1 saniyede 75 kare görüntü geliyor ekrana. 60Hz ise 60Hz sn kare görüntü aktarımı demektir. Böylelikle resim kalitesi yükselmiş oluyor. Karelerin geçişi esnasında oluşan zaman farkı kısalmış oluyor. Böylece real hayatta olduğu gibi net bir görsellik oluşuyor. 144Hz 75Hz nin iki katı kaliteli demektir
Aslinda ona kalite demiyelim de ekrana cizilme suresi kisaliyor, daha akici oluyor diyelim. Cunku kalite dersen RGB renk gamutuna sadiklik falan da girer isin icine. O ayri konu.

Aslinda ona kalite demiyelim de ekrana cizilme suresi kisaliyor, daha akici oluyor diyelim. Cunku kalite dersen RGB renk gamutuna sadiklik falan da girer isin icine. O ayri konu.

Haklısın daha akıcı bir görüntü elde edilmiş oluyor. Hz yükseldikçe iki kare resim arasındaki geçiş süresi de kısalacağından net bir görüntü ortaya çıkıyor

75Hz, 75Hz sn kare demektir. Yani 1 saniyede 75 kare görüntü geliyor ekrana. 60Hz ise 60Hz sn kare görüntü aktarımı demektir. Böylelikle resim kalitesi yükselmiş oluyor. Karelerin geçişi esnasında oluşan zaman farkı kısalmış oluyor. Böylece real hayatta olduğu gibi net bir görsellik oluşuyor. 144Hz 75Hz nin iki katı kaliteli demektir. Eğer sorunuzu yanlış anlamadıysam durum böyle
Hz değerlerinin ne anlama geldiğini biliyorum ama Ultra HD ve PC seçenekleri arasındaki 2 seçenekte de farklı değerler olmasının sebebini anlayamadım
Ultra HD kısmında 75hz yoksa windows'un görüntü bağdaştırıcısı özelliklerinden 75hz seç uygula sonra nvidia denetim masasında çıkması lazım
Teşekkür ederim hemen deniyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı