NVIDIA Denetim Masası gölgelendirici önbellek boyutu nedir?

GsMasTerElite

Centipat
Daha fazla  
Bugün NVIDIA denetim masasında böyle bir ayar gördüm. Acaba ideal değer ne olmalı? Yardımcı olur musunuz? Gölgelendirici önbellek boyutu ne demek acaba yardımcı olur musunuz bu ayar ne olmalı acaba?

Bugün NVIDIA denetim masasında böyle bir ayar gördüm. Acaba ideal değer ne olmalı? Yardımcı olur musunuz? Gölgelendirici önbellek boyutu ne demek acaba yardımcı olur musunuz bu ayar ne olmalı acaba?
Adı üstünde oyundaki gölgelendirmeleri önbelleğe alma işleminin hacmi. Bir binanın gölgesi oluşturulur ve geçici olarak depolanır. Tekrar yüklenmesi ve oyun içinde size tekrar yansıtılması için buradan çağırılır. Çok da gerekli bir şey değildir esasında ama ekran kartı belleğinden götürür. Kısabilirsiniz bir miktar. Belli bir ayarı yok. Ama ben bunu oyun içinde yapmayı tercih ederim.

Gölgelendirici Önbelleği, bir oyun içerisinde bulunan nesnelerin ve karakterlerin gölgelerini ve yansımalarını sabit sürücünüz üzerinde depolayan ve onları istenildiği zaman kullanmak üzere önceden derleyen bir özelliktir. Sahip olduğu algoritma ile bu tür grafikleri bilgisayarınıza kaydeder. Gerektiğinde hızlı bir şekilde geri çağırır. Bu sayede bilgisayarınızda siz oyun oynarken işlemci kullanımını belirli bir oranda azaltmış olursunuz. Bu özellik “Açık” olarak bırakıldığında oyununuzun yükleme süreleri kısalır ve işlemci kullanımı azalır. Özellikle açık dünya oyunlarında, oyun performansına olumlu etki eder. Tek olumsuz tarafı ise depolanan grafikler, diskinizde fazladan yer tutar.

bu şekilde açıklamışlar nette..

Ayarlar da sınırsız diye bir ayar var onu yaparsam iyi olur herhalde değil mi çünkü benim PC de
Oyunlara ilk girdiğim zaman yüklenmiyor oyun haritaları SSD de kullanmadığım için mi bu yükleme sorunları ve ilk oyunlara girdigim zaman takılma oluyor.

Arkadaşlar eski ayara göre söylemişler. Eskiden açık ve kapalı vardı ama son zamanlarda yazıcı varsayılanı ve belli boyutlar (4 gb vb) seçenekler sunuyor. Ben de merak ediyorum açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı