Nvidia ekran kartı değişiminde sürücü güncellemeye gerek var mıdır?

svsknr

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri Birim Koordinatörü
Selam.

Aslında soru başlıkta belirttiğimden ibaret ama kısaca özetleyeyim: Şu an kullanmakta olduğum MSI GTX 1070 Gaming X model ekran kartımı bir üst seriye güncelleyerek, MSI RTX 2070 Super Gaming X ile değiştireceğim. İnternette biraz araştırma yaptım ama benim durumuma ışık tutacak bir makale ya da konu bulamadım. Normalde AMD'den NVIDIA'ya geçmiş olsam ya da tam tersi bir değişim yapsam evet, ekran kartı sürücüsünü silip daha sonra yenisini yüklemek gerekir. Veyahut, çok eski bir modelden (mesela 600 serisinden öncesi) yükseltme yapmış olsam yine sürücüyü değiştirmem gerekir. Fakat NVIDIA'nın sitesinde de şu anki güncel sürücünün desteklediği modellerde bahsettiğim her iki kart da listeleniyor ama bulduğum her makale ve konu sürücülerin mutlaka silinip yeniden yüklenmesi gerektiğini yazıyor.

"Acaba?" Diyorum, kartların çalışma voltajlarıyla ilgili bir püf nokta var da o yüzden mi sürücülerin değiştirilmesi önemle tavsiye ediliyor?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücü tek olarak yuklense de donanim tanimlamasi yapilirken sizin karta yonelik ayarlar yapiliyor. Sonucta kartlarin teknik ozellikleri birbirinden cok farkli. Yeni kart sisteme takildiginda surucunun bu ayarlari duzgun yapilandiramama ihtimali var. Bu yuzden surucuyu DDU ile kaldirip yeniden yuklemeniz olasi sorunlar ve performans dusukluklerinin onlenmesi acisindan daha iyi olur.

Açıkcası sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekliliğini "saçma" bulmanız da bana garip geldi.

Sürücüler markaya ya da seriye özel değil, kart modeline özel çıkar.

Her modelin sürücü ya da yazılım gereksinimleri aynı olmayabilir.

En fazla 10 dakikanızı alacak bir işlem. Niye garibinize gidiyor, anlamadım.

Açıkcası sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekliliğini "saçma" bulmanız da bana garip geldi.

Sürücüler markaya ya da seriye özel değil, kart modeline özel çıkar.

Her modelin sürücü ya da yazılım gereksinimleri aynı olmayabilir.

En fazla 10 dakikanızı alacak bir işlem. Niye garibinize gidiyor, anlamadım.
GTX 1070 için en gücel sürücüyü (Ki şu an bende de bu sürücü yüklü) aradığımda çıkan 442.19 versiyonunun desteklenen ürünler kısmında çıkan sonuç aşağıda:
Ekran Alıntısı.PNG
Artı olarak: Yığınla sebebim olabilir ya da vaktim olmayabilir. Orası benim sorunum, sizin değil...😉

Sizin iyiliğiniz için yazıyoruz. İleride sürücü sorunu yaşamamanız için.

Eğer vaktiniz yoksa takıp geçebilirsiniz.

Sorun yaşarsanız da, sıfır kurulum yaparsınız.
Soruma, soruyla cevap yazdığınız ve bunu yaparken de anlamsız yere eleştirdiğiniz için yazdım. Üstelik şimdi de nankörlükle yargılıyorsunuz! Burada alınganlık hakkı benim bence... 🙄

Soruma, soruyla cevap yazdığınız ve bunu yaparken de anlamsız yere eleştirdiğiniz için yazdım. Üstelik şimdi de nankörlükle yargılıyorsunuz! Burada alınganlık hakkı benim bence... 🙄
Nakörlük ile yargılamadım, mesajımı yanlış anlamayın, size yardım etmeye çalışıyorum diye dedim. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı