NVIDIA ekran kartları ne zaman az güç tüketmeye başlayacak?

Bu sorunun çözümü gelmez bence. Daha fazla performans, daha fazla güç diyorlar. Bir de yeni bir güç girişi yapmışlar. Çok fazla sök tak yapayın 30-40 seferde kırılabilir diyorlar. Yani TDP'ye takılmadan millet sokete kafayı takıyor. Acaba başına bir iş gelir mi diye. :)
Bu arada RTX 4090 kartlarda SLI desteği var galiba halen. Nasıl sığacak emin değilim... Modifikasyon olmadan olmaz bence... Zaten SLI devri ölmedi mi? Artık oyunlar SLI için destek vermiyor diye biliyorum. Son zamanlarda hiç SLI tercih eden görmedim.

Bu sorunun çözümü gelmez bence. Daha fazla performans, daha fazla güç diyorlar. Bir de yeni bir güç girişi yapmışlar. Çok fazla sök tak yapayın 30-40 seferde kırılabilir diyorlar. Yani TDP'ye takılmadan millet sokete kafayı takıyor. Acaba başına bir iş gelir mi diye. :)
Siz de haklısınız cidden.
Normalde teknolojik gelişim, verimliliğin artması anlamına gelmiyor mu? Yoksa daha yüksek güç anlamına geliyor da ben mi yanlış biliyorum?

SLI en üst noktayı yakalamak için var sadece. 2 tane 3070 takacağına 1 tane 3080Ti hatta şu anki piyasada 3090 tak daha fazla FPS alıyorsun. SLI desteği olduğuna dikkat etmemiştim.

Emin olun, çok güç tüketimi bence kartların genel kullanım ömrünü de kısaltıyordur. Ayrıca iyi bakım yapılmazsa, bu dediğim yüksek ihtimal geçerli olacaktır. Kartların güç tüketimi arttıkça, soğutulması daha zor olacak. O kart 1. yılını doldursun, eminim soğutma sorunları baş gösterecek veya fanları daha hızlı dönüp gürültü ortamı yaratacak. Bu kartların 150W TDP'yi geçmemesi gerekirdi normalde. Hatta 100W TDP'den öteye gitmemeli ama vereceği performans düşmemeli.
Dostum baya yanlış biliyorsun. İsterse kart 150W çeksin isterse 600W çeksin bunun ömrüyle bir alakası yok. Çünkü karttaki VRM'ler ve kartın soğutma bloğu ona göre tasarlanıyor. O zaman şöyle diyelim 53W çeken RX6400 tam yükte 85 derece oluyorken 340W güç çeken RTX 3080 neden 65-70 derece arasında geziyor? Kartın çektiği güç ile soğutulması zor olmayacak. Çünkü Die boyutu büyüyeceğinden dolayı soğutma bloğuna temas eden yüzey alanıda büyüyeceğinden daha hızlı bir ısı transferi olacak.

Bkz : RX6400 Die size : 107 mm² / 53W

RTX 3080 : 628 mm² / 340W

Dostum baya yanlış biliyorsun. İsterse kart 150W çeksin isterse 600W çeksin bunun ömrüyle bir alakası yok. Çünkü karttaki VRM'ler ve kartın soğutma bloğu ona göre tasarlanıyor. O zaman şöyle diyelim 74W çeken RX6400 tam yükte 85 derece oluyorken 340W güç çeken RTX 3080 neden 65-70 derece arasında geziyor? Kartın çektiği güç ile soğutulması zor olmayacak. Çünkü Die boyutu büyüyeceğinden dolayı soğutma bloğuna temas eden yüzey alanıda büyüyeceğinden daha hızlı bir ısı transferi olacak.

Bkz : RX6400 Die size : 107 mm²

RTX 3080 : 628 mm²
RTX 4090, yük altında en az 5 yıl sorunsuzca çalışabilir mi peki?

Bu arada RTX 4090 kartlarda SLI desteği var galiba halen. Nasıl sığacak emin değilim... Modifikasyon olmadan olmaz bence... Zaten SLI devri ölmedi mi? Artık oyunlar SLI için destek vermiyor diye biliyorum. Son zamanlarda hiç SLI tercih eden görmedim.
Oyunlar için DLSS teknolojisi geldikten sonra SLI'ın bir önemi kalmadı. Birde günümüzde 2. bir karta para harcamak yerine elindeki kartı satıp 2. Ekran kartı bütçesini de üzerine koyduğunuz zaman daha performanslı bir karta yükseltebiliyoruz. Ama dediğiniz gibi şimdi Technopat'ta incelemesine bakıyordum. 4 Slot genişliğinde yer kaplıyor. 2. Ekran kartını zaten takma ihtimali yok arada bir slot boş kalsa 9 slot yer kaplayacak. Hadi 2. slota PCI-E uzatma kablosuyla bağlayabilirsin ama, ilk kartı takınca 2. PCI girişinin önünü kapatırsa uzatma kablosu da takılmaz. Bu durumda SLI yapabilmek için 2 Tane uzatma kablosu takıp 2 kartın montajını anakakarttan ayrı yapılması lazım. Zenginlerin işi de zor işin yoksa 2 tane kart alda uğraş şimdi bunla :)

RTX 4090, yük altında en az 5 yıl sorunsuzca çalışabilir mi peki?
Neden çalışmasın? Çalışmayacağına inandığın şey ne? Fazla akım geçmesi mi? GPU'nun fazla güç tüketmesi mi?

O zaman eskiye dönersek Pentium serisinde 30W güç çeken işlemciler vardı. 2016 ya da 2017'de 240W güç çeken i9-9980XE işlemci çıktı. Ve hala piyasada var bu işlemciler?

Rekabet çok fazla. Normalde nesil atlayışlarında iki kat performans artışı göremezdik. Mimari çok gelişmiş, üretim TSMC'nin en iyi fabrikalarında yapılmış olsa da maksimum performansta hala daha fazla güç tüketiliyor.

Oyundan başka piyasalar var. Süperişlem için gerekli.

Neden çalışmasın? Çalışmayacağına inandığın şey ne? Fazla akım geçmesi mi? GPU'nun fazla güç tüketmesi mi?

O zaman eskiye dönersek Pentium serisinde 30W güç çeken işlemciler vardı. 2016 ya da 2017'de 240W güç çeken i9-9980XE işlemci çıktı. Ve hala piyasada var bu işlemciler?
Fazla güç çekmesi olayı nedense bende ömür kısaltıyor diye bir izlenim bırakıyor. Nedenini bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı