Nvidia ekran kartlarına programsız overclock yapma rehberi

Jouska

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda sizlere sürekli arka planda çalışan bir programa ihtiyaç olmadan Nvidia ekran kartlarına Overclock yapmayı anlatacağım. Öncelikle Nvidia Inspector programını indirmeniz gerekiyor.

İndirmek için: Buradan

İndirdikten sonra güncelleştirme varsa yapınız.

1. Adım

Programı indirdikten sonra nvidiaInspector.exe adlı uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.
1.png

2. Adım

Programda görünen Show Overclocking seçeneğine tıklayın. Çıkan uyarıyı onaylayarak bir sonraki adıma geçin.

2.png

3. Adım

Burada Overclock yapacağınız ekran kartının özelliklerini ve o anki saat hızları değerlerini gözlemleyebilirsiniz. Öncelikle Apply Defaults tuşuna tıklayarak ayarları fabrika çıkışı haline geri döndürün. Daha sonra uygulamak istediğiniz miktarda overclock işlemini uygulayın yeni saat hızlarını belirleyin. Yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4.png

4. Adım

Uyguladığınız Overclock değerlerini aşağıdaki şekilde göreceksiniz. Create Clocks Shortcut butonunu kullanarak masaüstünde bu değerler için bir kısayol oluşturun.

5.png

5. Adım

Oluşturduğunuz kısayolda sağ tıklayarak Özellikler sekmesini açın.

8.png

6. Adım

Burada gördüğünü Hedef: satırındaki tüm yazıyı kopyalayın.

9.png

7. Adım

Bir metin belgesi oluşturun ve bir sonraki adıma geçin.

10.png

8. Adım

echo off ve exit komutlarını kopyaladığınızsatırın altına ve üstüne örnekte gösterildiği şekilde yazın ve Dosya->Farklı Kaydet yolunu izleyerek bir sonraki adımda gösterildiği gibi Bat uzantılı olarak yeni dosyayı kaydedin. Eğer bir daha karşınıza çıkmasını istemiyorsanız masaüstünden farklı bir yere de kaydedebilirsiniz.

11.png

13.png

9. Adım

Oluşturduğunuz bat uzantılı dosyayı başlangıçta çalıştırabilmek için aşağıda gösterilen yola kopyalayın.

15.png

10. Adım

Son olarak yaptığınız işlemin doğruluğunu test etmek için Görev Yöneticisi'nden Başlangıç sekmesine gidin. Oluşturduğunuz bat dosyasını burada görebiliyorsanız muhtemelen sorun yok demektir. Son bir doğrulama için sisteminizi yeniden başlatın ve Nvidia Inspector aracılığı ile overclock işleminiz açılışta tekrar uygulanmış mı diye kontrol edin.

16.png

Tüm bu işlemlerin ardından artık programa ihtiyaç duymadan başlangıçta Overclock ayarlarınızı uygulayabilirsiniz. İşlem uygulandıktan sonra Inspector programının ve konumunun değiştirilmesi halinde tüm adımları baştan yapmanız gerekebilir veya bat dosyasında Dosya Konumu'nu tekrar yazmanı gerekebilir. Umarım faydalı olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı