Nvidia Geforce GT 650M overclock nasıl yapılır ?

TC Berkay Katık

Hectopat
Arkadaşlar başlıkda da belirttiğim gibi benim laptopumda Nvidia Geforce GT 650M var. Fakat bu ekran kartı bana oyunlarda yetmiyor. İnternette biraz gezindikten sonra ekran kartımın tam performansının GTX 660'a kadar çıkabilidiğini duydum. Fakat overclock nasıl yapılır bilmiyorum. Bundan dolayı bana yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Eğer kendi sürücüleriyle olmuyorsa düz nVidia sürücüleriyle kurcalayabilirsin. NVIDIA Inspector programıyla kurcalayabilirsin. Voltaj değerlerine dokunamıyorsun yamulmuyorsam.

Ve ek bir hatırlatma:

Dizüstü bilgisayarlarında genelde CPU ve GPU aynı soğutma sistemine bağlıdır, ısı değerleri beklediğinden fazla artabilir ve sistemi uçurabilirsin. Masaüstü gibi her parçası değiştirilebilir olmadığı için sana oldukça pahalıya patlayabilir.

Arkadaşlar başlıkda da belirttiğim gibi benim laptopum da Nvidia Geforce GT 650M var.Fakat bu ekran kartı bana oyunlarda yetmiyor.İnternette biraz gezindikten sonra ekran kartımın tam performansının GTX 660'a kadar çıkabilidiğini duydum.Fakat overclock nasıl yapılır bilmiyorum.Bundan dolayı bana yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Nvidia Geforce GT 650M.

Sonundaki "M" uzantısı "Mobile" anlamına geliyor. Yani; masaüstü sistemlerde kullanılan versiyonunun kırpılmış/eksiltilmiş/hadım edilmiş versiyonu. Amaç; GPU voltajını düşürerek ısınma ve orantılı olarak fazla güç tüketimini engellemek.

Üretim amacı düşük güç tüketimi olan bir GPU'ya normal şartlar altında OC yapılır. Ancak dizüstü sistemin soğutma kapasitesi yetersiz olduğundan, stabil bir OC sonrası bile sıcaklık sorunu devreye girip sürekli resetleme ve ilerleyen zamanlarda fiziksel zararlara yol açar.

Sonuç: dizüstünde OC tavsiye edilmez.

Nvidia Geforce GT 650M.

Sonundaki "M" uzantısı "Mobile" anlamına geliyor. Yani; masaüstü sistemlerde kullanılan versiyonunun kırpılmış/eksiltilmiş/hadım edilmiş versiyonu. Amaç; GPU voltajını düşürerek ısınma ve orantılı olarak fazla güç tüketimini engellemek.

Üretim amacı düşük güç tüketimi olan bir GPU'ya normal şartlar altında OC yapılır. Ancak dizüstü sistemin soğutma kapasitesi yetersiz olduğundan, stabil bir OC sonrası bile sıcaklık sorunu devreye girip sürekli resetleme ve ilerleyen zamanlarda fiziksel zararlara yol açar.

Sonuç: dizüstünde OC tavsiye edilmez.
Teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı